خطر آتش‌سوزی بزرگ در کرمانشاه مهار شد

کرمانشاه- ایرنا- آتش‌سوزی یک واحد پالایشگاهی کرمانشاه پس از چهار ساعت اطفای حریق و بجا گذاشتن یک کشته و یک مصدوم مهار شد؛ اتفاقی که به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری با اندکی غفلت منجر به آتش‌سوزی ۱۵ میلیون لیتر مشتقات نفتی می‌شد.

جلیل بالایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این آتش‌سوزی ساعت ۴:۱۵ بامداد امروز در یک واحد پالایشگاهی خصوصی در شهرک صنعتی فرامان رخ داد که در لحظه شروع و انفجار سبب کشته شدن یکی از کارگران شد.

او با بیان اینکه در این حادثه یک کارگر دیگر هم مصدوم شده است، گفت: دقایقی پس از آغاز حریق نیروهای اطفای حریق در حوزه نفت سپس سایر نیروهای امدادی از ارتش، سپاه، هلال احمر، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، شرکت خطوط و لوله و اورژانس وارد صحنه شدند و مدیریت حادثه هم به آتش نشانی سپرده شد.

به گفته بالایی، پس چهار ساعت تلاش نیروهای اطفای حریق استان، آتش سوزی به طور کامل مهار شد.

او درباره علت آتش سوزی هم گفت: بررسی برای یافتن علت دقیق حادثه ادامه دارد اما شواهد اولیه نشان می‌دهد که نوسان برق یا عمل نکردن سیم ارت علت حریق بوده است.

بالایی اظهار کرد: تاکنون میزان خسارت وارده به واحد پالایشگاه برآورد نشده است.

جلوی آتش‌سوزی بزرگ گرفته شد

آنچنان که مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه بیان کرد، نیروهای اطفای حریق از همان ابتدا با قطع برق و خط لوله گاز و مدیریت مخزن‌های نفتی تلاش کردند تا از سرایت آتش به سایر مخزن‌ها جلوگیری کنند.

او افزود: حدود ۱۵ میلیون لیتر فرآورده نفتی در ۶ مخزن دیگر بود که اگر مدیریت مهار و امکانات خنک‌کننده به درستی بکار گرفته نمی‌شد، یک آتش سوزی بزرگ رخ می داد.

واحد پالایشگاهی خسارت دیده، فرآورده‌های نفتی را به نفتا تبدیل می‌کند. نفتا نوعی سوخت با اشتعال‌پذیری بالا است که از آن به عنوان خوراک تولید فرآورده‌های مختلف پتروشیمی از جمله حلال‌ها و رقیق‌کننده‌ها، مواد اولیه انواع پلاستیک، الیاف مصنوعی و الکل‌های صنعتی استفاده می‌کنند.

استاندارد و صمت نظارت بیشتری کنند

بالایی به همه واحدهای صنعتی که با مواد اشتعالزا سر و کار دارند، توصیه کرد: استاندارهای آتش نشانی را مورد توجه قرار دهند و با نصب امکانات حداقلی اطفای حریق در محل مناسب برای مقابله با حادثه احتمالی آمده باشند.

او عنوان کرد: گرچه آتش سوزی امروز مدیریت شد اما لازم است که اداره‌های استاندارد و صنعت، معدن و تجارت، بازرسی و نظارت بیشتری درباره رعایت نکات ایمنی در واحدهای در معرض خطر آتش سوزی انجام دهند.

شهرک صنعتی فرامان در ۱۴ کیلومتری جاده کرمانشاه به بیستون قرار دارد.

۷۴۴۴/۳۰۳۳

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =