۱۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۲
کد خبرنگار: 1929
کد خبر: 83376076
۰ نفر

برچسب‌ها

نفس تهران را گرفته‌اند

تهران- ایرنا- بعضی از مناطق تهران سرگذشت عجیبی دارند. برخی از آنها یادآور قدمت و تاریخ پایتخت هستند و برخی دیگر برعکس، برای تأمین نیازهای تهران جدید به وجود آمده‌اند. ورودی غربی شهر که قرار بود کریدوری برای نفس پایتخت باشد به یک باره و با اقداماتی غیرقابل باور با هجوم مجموعه‌ای از برج‌های به هم نزدیک روبرو شد به طوری که امروزه جریان باد ورودی به پایتخت را تحت‌تأثیر قرار داده است.

گروه اطلاع رسانی ایرنا در راستای ایفای رسالت آگاهی بخشی به انعکاس برجسته‌ترین گزارش‌های روزنامه‌های مختلف با عناوینی چون «نفس تهران را گرفته‌اند، فروش خانه برای پزشک شدن، شفافیت الزاماً به معنای افشاگری نیست، جامعه پرحادثه و پرسؤال است، اجاره‌های کمرشکن، نمای دور و نزدیک از تورم، پزشکان ایرانی در راه ترکیه، وضع بازار دارو نگران‌کننده نیست و بازی آمریکا برای ایران و دوستانش» پرداخته است در ادامه به بازتاب گزیده‌ای از این مطالب می‌پردازیم.

نفس تهران را گرفته‌اند

روزنامه «اعتماد» با درج گزارشی با عنوان «نفس تهران را گرفته‌اند» می‌نویسد: بعضی از مناطق تهران سرگذشت عجیبی دارند. برخی از آنها یادآور قدمت و تاریخ پایتخت هستند و برخی دیگر برعکس، برای تأمین نیازهای تهران جدید به وجود آمده‌اند. منطقه ۲۲ یکی از همین مناطق است. ورودی غربی تهران که قرار بود ورودی سبز تهران باشد و کریدوری برای نفس پایتخت، اما به یک‌باره و با اقداماتی که در دوره مدیریت شهری قبل صورت گرفت این منطقه با هجوم بی‌سابقه برج سازان و «مال» سازان و… مواجه شد به‌گونه‌ای که امروز می‌توانیم از آن به عنوان برج منطقه تهران یاد کنیم. مجموعه‌ای از برج‌های به هم نزدیک که حتی گفته می‌شود جریان باد ورودی به تهران را هم تحت‌تأثیر قرار داده است.

هجوم سرمایه گذاران بزرگ به این منطقه از یک سو و از سوی دیگر اجرایی نشدن قوانین و اصلاحیه‌های طرح تفصیلی باعث شد تا بعضی از ناظران این منطقه را بهشت متخلفان عرصه ساخت و ساز بخوانند؛ بعضی از این تخلفات گفته می‌شود چنان بزرگند که تنها در یک مورد جریمه تخلفات آن به بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

فروش خانه برای پزشک شدن

روزنامه «آفتاب یزد» با درج گزارشی با عنوان «فروش خانه برای پزشک شدن» آورده است: تب داغ پزشک شدن در ایران شوخی نیست، واقعیتی زیر پوست شهر است که خیلی آرام و بی صدا جریان دار د و خیلی از خانواده‌ها را درگیر خود کرده است. مطب‌های شلوغ و سدتمزدهای آنچنانی پزشکان بابت هر ویزیت یا جراحی برای هر کسی می‌تواند وسوسه کننده باشد. خانواده‌هایی که اغلب گذرشان به این مطب‌ها افتاده تمام آرزوی خود را در دکتر شدن فرزندان شأن می‌بینند و حتی معروف است که مادربزرگ‌ها به نوها های کوچکشان می‌گویند «ایشالا دکتر بشی خودت درمونم کنی.» از همین روست که رشته‌های پزشکی در ایران به شدت پرطرفدار شده و مؤسسات کنکور همه تلاششان این است که دانش آوزان را با وعده پزشک شدن به سوی خود جلب کنند. در مدارس هم وضع همینطور است بیشتر دانش آموزان برای پزشک شدن تلاش می‌کنند آنها معتقد پول خوبی در پزشکی هست. کار به جایی رسیده که دانش آموزان سایر رشته‌ها یعنی انسانی وریاضی هم به سمت رشته تجربی گرایش داشته اند هر سال کنکور می‌دهند به امید آنکه در پزشکی قبول شوند.!

شفافیت الزاماً به معنای افشاگری نیست

روزنامه «آرمان» در مطلبی با عنوان «شفافیت الزاماً به معنای افشاگری نیست» به گفت وگو با محمد جعفر کبیری معاون جوان وزیر کار در بخش تعاون، پرداخت و نوشت: از روزهای آغازینی که آقای شریعتمداری در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حضور پیدا کردند همانطور که در مجلس برای رأی اعتماد وعده داده بودند، بحث توسعه شفافیت عملکرد در ابعاد مختلف وزارتخانه در اولویت‌های کاریشان قرار گرفت. به همین دلیل ایشان به محض حضور در وزارتخانه دستور دادند که لیست همه مدیران شرکت‌های تابعه منتشر شده و از مخاطبان هم درخواست کردند که اگر این لیست‌ها نقص و مشکلی دارد به مسئولان اطلاع دهند. انتشار اسامی وام‌گیرندگانی که تسهیلات ارزان قیمت دریافت کرده‌اند نیز از دیگر اقداماتی بود که در وزارتخانه انجام شد. همینطور بحث توسعه هوش تجاری در شرکت‌های تابعه برای نظارت بیشتر بر فعالیت‌های مالی و اقتصادی شرکت‌ها سه دستاورد اصلی ما بود که محقق شد.

ما به دنبال حاشیه نیستیم بلکه می‌خواهیم کار کنیم و حواسمان هست که توسعه شفافیت الزاماً افشاگری نیست. بنای ما بر این است فرایندهایی را ایجاد کنیم که منجر به شفافیت شود و قطعاً از همه عزیزانی که در این مسیر به ما کمک کنند حتماً استقبال می‌کنیم و اگر نقدی بر فعالیت‌ها و عملکرد ما بوده با گوش جان آن‌ها را می‌شنویم. ما وظیفه خود می‌دانیم که به آن‌ها پاسخ دهیم و از نظرات دیگران استفاده کنیم و ان‌شاء‌ا… به قدرت بیشتر هدفمان که توسعه شفافیت بود را دنبال خواهیم کرد.

جامعه پرحادثه و پرسؤال است

روزنامه «ایران» در مطلبی با عنوان «جامعه پرحادثه و پرسؤال است» به گفت وگو با تقی آزاد ارمکی استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، پرداخت و نوشت: ما امروز از دوگانه جامعه کاملاً معترض که تز فروپاشی را پیش ببرد و جامعه‌ای که هیچ تنشی در آن وجود نداشته باشد، عبور کرده‌ایم. یعنی واقعیت‌های اجتماعی جامعه ایرانی نشان می‌دهد که نه در مرحله فروپاشی هستیم و نه در مرحله استقرار. بلکه ما با یک جامعه پرحادثه، پرماجرا، پر اتفاق و پر سوال روب ه رو هستیم. مؤلفه‌ای که این وضعیت را بسیار معنا کرده، حضور امریکا در منطقه است. اگر امریکا در منطقه نمی‌آمد و این ماجراها را ایجاد نمی‌کرد، احتمالاً مسیر تحولات ایران به گونه دیگری رقم می‌خورد. برخلاف تصور امریکایی‌ها و برخلاف تصور بسیاری از سیاسیون در ایران، امریکا و نحوه ورود ترامپ به ماجراهای ایران صورت‌بندی‌های جدیدی در منازعات و مباحث در اتفاقات کشور رقم زد و چیزهای جدید مهم شد. تا پیش از این در ایران مقوله «زندگی» خیلی مهم نبود، دیروز ایران مهم نبود، اما امروز ایران پدیده بسیار مهمی شده است. وقتی زندگی مهم است و ایران هم مهم است، در این صورت این مؤلفه، ضرورت توجه به ظرفیت‌ها و سرمایه‌های متفاوت و متکثر اجتماعی را معنی می‌دهند. مثلاً قومیت‌ها تعریف جدیدی پیدا می‌کنند؛ زنان، مردان، گروه‌های اجتماعی، شهر و روستا و… معناهای تازه‌ای پیدا می‌کنند.

مسأله طبقه پایین جامعه، ضروریات است؛ ضروریات به معنای زندگی نیست. زندگی یک مفهوم فربه‌تر و توسعه یافته‌تر از ضروریات است. در زندگی می‌خواهید از امکانات جهان استفاده کنید، می‌خواهید تحصیل کنید، از شهری به شهر دیگر بروید یا ماشین داشته باشید؛ می‌خواهید رسانه داشته باشید. این‌ها چیزهایی بالاتر از آن الزام‌های طبقه پایینی است و این طبقه متوسط است که این‌ها را دنبال می‌کند. طبقه متوسط به دلیل اینکه توانسته ارزش‌های خود را در جامعه فراگیر کند، آن را به طبقه پایین جامعه حقنه کرده است؛ طبقه پایین را از جای خودش کنده و وسط آورده است.

اجاره‌های کمرشکن

روزنامه «خراسان» با انتخاب تیتر «اجاره های کمرشکن» آورده است: رشد بی حساب و کتاب اجاره منازل مسکونی همزمان با افزایش سرسام آور قیمت مسکن در سال جاری تعداد زیادی از مردم را دچار سرگردانی کرده است. موضوعی که در شرایط اقتصادی امروز، فشار اقتصادی زیادی را به اجاره نشین ها وارد می‌کند. افزایش قیمت‌ها در شهرهای بزرگ بیشتر به چشم می‌خورد و به همین دلیل تعداد زیادی را ناگزیر به کوچ اجباری به سمت حاشیه شهر یا گاهی شهرستان‌های مجاور کرده است. شهر مشهد نیز از سونامی افزایش قیمت اجاره بی بهره نبوده است.

برخی شهروندان بر این باورند که مشاوران املاک جزو افرادی هستند که با هدف کسب کمیسیون بیشتر به بالارفتن اجاره بها دامن زده اند. از طرفی برخی نیز در گفت و گو با ما کم کاری اتحادیه املاک را یکی از دلایل انجام این قبیل تخلفات از سوی مشاوران املاک اعلام می‌کنند. موضوعی که اگرچه جای بحث و کارشناسی بیشتر دارد اما رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک مشهد آن را رد می‌کند و می‌گوید: اتفاقاً در شرایط فعلی مشاوران املاک به دلیل بالارفتن مبالغ اجاره بها و مسکن، با تعداد کمی از مراجعان روبه رو هستند و در ماه‌های اخیر درآمد همکاران ما به شدت کاهش یافته و واقعیت این است که هرقدر قیمت اجاره بها و مسکن پایین باشد تعداد بیشتری از مردم به اجاره مسکن و خرید رغبت نشان می‌دهند و همکاران ما درآمد بیشتری کسب می‌کنند و مشاوران املاک از ارزانی این بازار سود می‌برند نه گرانی آن.

نمای دور و نزدیک از تورم

روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارشی با عنوان «نمای دور و نزدیک از تورم» می‌نویسد: نرخ تورم تا پایان شهریور و آخر سال کجا قرار می‌گیرد؟ برای پاسخ به این پرسش سه روند بررسی شده است. این روندها براساس عملکرد تورم در بازه سه‌ماهه، شش‌ماهه و یک‌ساله استخراج شده است. خبر خوش تمامی این سناریوها کاسته شدن از پتانسیل‌های افزایش نرخ تورم است. اگر اقتصاد ایران با شوک جدیدی روبه‌رو نشود براساس روندهای این سه بازه نرخ تورم نقطه به نقطه در میانه سال در کمترین حالت به رقم ۳۸ درصد و در بیشترین حالت به رقم ۴۴ درصد خواهد رسید. این عدد برای پایان سال حداقل ۲۸ درصد و حداکثر ۴۵ درصد برآورد می‌شود. درخصوص تورم میانگین نیز بررسی‌ها نشان از آن دارد که این نرخ در هر دو بازه میانه و آخر سال نهایتاً از سطح ۴۵ درصد فراتر نرود.

در حال حاضر نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در خردادماه ۵۰ درصد و نرخ تورم متوسط ۳۷ درصد گزارش شده است. مقایسه احتمالات به دست آمده در پایان خرداد با ماه قبل حکایت از بهبود روندهای تورمی در نیمه و آخر سال دارد. داده‌های اردیبهشت نرخ‌های بالاتری را برای تورم پیش‌بینی می‌کردند. با این حساب پتانسیل‌های تورمی در مقایسه با دوره‌های قبل کاهش یافته و در صورتی‌که اقتصاد ایران با رخداد غیرمنتظره ای رو به رو نشود و تحولات ماه‌های اخیر، تا پایان سال‌جاری نیز ادامه داشته باشد، از شتاب شاخص قیمت‌ها کاسته می‌شود.

پزشکان ایرانی در راه ترکیه

روزنامه «شرق» با انتخاب مطلبی با عنوان «پزشکان ایرانی در راه ترکیه» به گفت وگو با محمد جهانگیری معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی، پرداخت و آورد: با کمبود پزشک مواجه هستیم. شاخص نرمال تعداد پزشک در بیشتر کشورها ۲.۵ یا در برخی کشورها ۳.۵ برای هر هزار نفر است؛ اما در ایران به ازای هر هزار نفر ۱.۶ پزشک وجود دارد؛ اما موضوع این است که میزان تخت‌های بیمارستانی در کشور به چه تعداد است؟ و زیرساخت‌ها در بخش سلامت چطور است؟ وزارت بهداشت برای پزشک عمومی و متخصصان به طور متوسط دو سال اختیار توزیع دارد و بقیه سال‌ها را پزشکان خودشان تصمیم می‌گیرند که کجا خدمت کنند.

تعداد زیادی از پزشکان ما از کشور خارج شده‌اند و در کشورهای دیگر مانند کانادا، آمریکا و کشورهای اروپایی ارائه خدمات می‌دهند؛ حتی به‌تازگی کشورهای اطراف مانند ترکیه نیز در حال جذب پزشکان ایرانی هستند. ما برای این پزشکان چه انگیزه‌ای ایجاد کرده‌ایم؟ وقتی انگیزه ایجاد نکنیم و نیاز هم در کشورهای دیگر وجود داشته باشد، آنها از کشور خارج می‌شوند و در حقیقت ما پزشکان را برای ارائه خدمات به سایر کشورها تربیت کرده‌ایم. ۱۲ سال تا زمان دریافت دیپلم و ۱۲ سال برای دریافت تخصص یعنی دولت ۲۴ سال برای تربیت این پزشکان دولت هزینه می‌کند؛ اما انگیزه‌ای برای حفظ آنها ایجاد نمی‌کند. انگیزه‌ها فقط مالی نیستند، بحث مالی بخشی از آن است. وقتی پزشکان هر روز با تنش‌های اجتماعی، تنش‌های کاری و رفاهی و امنیت شغلی مواجه می‌شوند، اینها همه باید با یکدیگر آمیخته شود تا انگیزه خود را از دست بدهند.

وضع بازار دارو نگران کننده نیست

روزنامه «ایران» در مطلبی با عنوان «وضع بازار دارو نگران‌کننده نیست» به گفت وگو با شهرام شعیبی سخنگوی سازمان غذا و دارو پرداخت و نوشت: در حال حاضر در شرایط جنگ اقتصادی قرار گرفته‌ایم بنابراین برای پیشگیری از بروز مشکلات باید از اندیشمندان در حوزه دارو و همچنین متخصصان حوزه اقتصادی کمک گرفت. اعضای شورایی قرارگاهی از همکاران حوزه اقتصادی و مالی وزارتخانه و همچنین حوزه نظارتی انتخاب شده‌اند تا بتوانیم به کمک یکدیگر مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم را مدیریت و رفع و رجوع کنیم. همان‌طور که می‌دانید، می‌گویند غذا و دارو تحریم نیست اما عملاً هر روزه در زمینه خرید دارو، مواد اولیه و محصولات واسط با مشکل مواجه هستیم. مشکل خرید از شرکت‌های خاص تولید دارو و مواد اولیه که حل می‌شود در بحث نقل و انتقال پول دچار مشکلات می‌شویم. تلاش برای استفاده از راه‌های موازی هم باعث می‌شود مواد اولیه و داروها دیرتر به دستمان برسد. از سوی دیگر به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه نمی‌توانیم برای واردات دارویی که خریداری کرده‌ایم از خطوط ترابری استفاده کنیم و مجبوریم در نوبت خطوط هوایی خاصی که مشمول تحریم نیستند قرار بگیریم که این خود به تأخیر در رسیدن دارو به کشور منجر می‌شود. بنابراین در چنین شرایطی تنها آرایش قرارگاهی با هدف تأمین بموقع داروها و دسترسی آسان و رضایتمندی بیشتر بیماران می‌تواند راهگشا باشد.

با مدیریت مناسب و درست هم‌اکنون حدوداً کمتر از ۲۰ قلم کمبود دارویی داریم و کمبود داروهای اساسی به کمتر از ۱۰ قلم رسیده است که این آمار نشان می‌دهد در وضعیت خوبی قرار گرفته‌ایم. در حال حاضر به صراحت می‌توان گفت وضعیت بازار دارویی کشور قابل قبول است. هرچند تا وضعیت مطلوب کمی فاصله است اما در شرایط خوب و قابل قبول قرار داریم.

بازی آمریکا برای ایران و دوستانش

روزنامه «همدلی» با درج مطلبی با عنوان «بازی آمریکا برای ایران و دوستانش» به گفت وگو با علی بیگدلی تحلیلگر مسائل بین الملل پرداخت و آورد: ترامپ در سیاست داخلی خود خیلی موفق بوده و شاید این وضعیت مطلوب اقتصادی آمریکا که ترامپ آن را به وجود آورده، ظرف یک دهه گذشته سابقه نداشته است. اما در سیاست خارجی ناموفق بوده است. ترامپ در کانون‌های بحران مثل ایران، کره شمالی، ونزوئلا و حتی در سوریه، ناموفق بوده و حالا با علم به این موضوع تلاش می‌کند در سیاست خارجی خود امتیازی را کسب کند تا در مبارزات انتخاباتی از آن استفاده کند. پیش‌بینی من این است که آمریکا در دوران ترامپ با کره شمالی به نقطه تفاهمی دست خواهد یافت. از طرفی پیام این مناسبات برای ایران بسیار واضح است؛ کره شمالی که صاحب بمب اتم است آمد با آمریکا اینطور مذاکره کرد و به تفاهم رسید. از سویی دیگر، وضعیت ایجاد شده کنونی بین کره شمالی و آمریکا، در دیپلماسی ویژه کره شمالی است. این کشور چند میلیون نفری نشان داده که دیپلماسی را به خوبی بلد است. اینکه «نه جنگ می‌کنیم و نه صلح می‌کنیم» در قاموس سیاست خارجی وجود ندارد؛ اما کره‌ای‌ها آن را بیان می‌کنند و از آن به امتیازهای خوبی رسیده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =