تکمیل طرح آبرسانی از سد جگین به بشاگرد نیازمند ۲,۵۸۰ میلیارد ریال اعتبار است

بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان با اشاره به تلاش‌های در دست انجام به منظور سرعت بخشی به اجرای طرح آبرسانی از سدجگین به بشاگرد، گفت: تکمیل این طرح نیازمند دو هزار و ۵۸۰ میلیارد ریال اعتبار است.

امین قصمی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: اعتبار مصوب این طرح در سال گذشته ۴۸۲ میلیارد ریال و اعتبار تخصیصی آن در همان سال، ۳۸۰ میلیارد ریال بوده است.

وی میزان پیشرفت این طرح را ۳۰ درصد اعلام کرد و بیان داشت: این طرح شامل اجرای خط انتقال آب اصلی و فرعی به طول ۱۶۰ کیلومتر، احداث مخازن ذخیره آب به حجم ۲۰ هزار متر مکعب، احداث سه باب ایستگاه پمپاژ و احداث تصفیه خانه آب به ظرفیت ۱۴ هزار متر مکعب در روز است.

قصمی با اشاره به وضعیت منابع آبی هرمزگان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیاز آبی استان ۴ هزار و ۴۵۰ لیتر بر ثانیه است در حالی که ظرفیت موجود ۳ هزار و ۴۵۰ لیتر است که ۹۹۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب داریم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان با تاکید بر صرفه جویی در مصرف آب، بیان داشت: با وجود بارندگی‌های خوب اواخر پارسال و اوایل امسال، باز هم همچنان منابع آبی استان با کمبود آب مواجه هستند و باید مقوله صرفه جویی مورد توجه ویژه قرار داشته باشد.

طرح آبرسانی از سد جگین به بشاگرد با هدف تأمین آب سالیانه ۳.۵ میلیون مترمکعب از سال ۹۲ آغاز شده است.

سد جگین در ۱۰۷ کیلومتری شمال شرقی جاسک واقع شده و حوضه آبریزی آن حدود ۳ هزار و ۹۲۰ کیلومترمربع بر روی رودخانه جگین در محلی به نام تنگه دهنه مرنگ قرار گرفته است.

شهرستان‌های جاسک در ۳۰۰ و بشاگرد ۳۳۰ کیلومتری شرق بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده‌اند.

۷۱۹۸/۶۰۴۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =