کنکوری ها برای موفقیت تفکر مثبت داشته باشند

تهران- ایرنا- یک استاد روانشناسی دانشگاه به کنکوری ها توصیه کرد که به حالت درازکش چشمان خود را بسته و سعی کنند تفکرات مثبتی نسبت به خود که باعث آرامششان می‌شود، داشته باشند.

«گلناز بخشی» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا همچنین این توصیه را برای داوطلبان کنکور داشت که تنفس عمیق کشیده، عضلات خود را آرام کنند و به اتفاقات خوبی که در آینده برای آنها رقم خواهد خورد، بیندیشند.

وی از افرادی که در پایان هفته جاری در کنکور سراسری شرکت می‌کنند، خواست که مایعات بیشتری مصرف کنند و افزود: در تغذیه این افراد بهتر است، ویتامین ب سرشاری وجود داشته باشد تا به رفع اضطراب آنها کمک کند.

وی ادامه داد: تنفس عمیق کشیده، عضلات خود را آرام کنند و به حالت درازکش چشمان خود را ببندند و سعی کنند تفکرات مثبتی نسبت به خود که باعث آرامششان می‌شود، داشته باشند.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: به افرادی که دارای اضطراب فراوانی هستند، نیز توصیه می‌کنیم که در شب‌های باقی مانده به کنکور از "کلردیازپوکساید ۵" قبل از خواب استفاده کنند تا ترشح آدرنالین در خون آنها کمتر شود و از خوردن غذاهای سنگین و مصرف شیرینی‌ها بجز خوراکی‌هایی که دارای شیرینی طبیعی هستند، مانند میوه‌ها خودداری کنند.

وی با بیان اینکه این اقدامات می‌تواند در فرصت کم باقی مانده به کنکور برای دانش آموزان و رفع اضطراب آنها موثر باشد، تصریح کرد: برای افرادی هم که اضطراب بعد از کنکور دارند و نگران قبولی یا قبول نشدن خود در آزمون سراسری هستند نیز توصیه می‌شود که یک یاور برای تحت نظر قرار دادن رفتارهای اضطرابی خود مشخص کنند تا بتوانند به آرامش برسند.

این روانشناس با بیان اینکه بعد از کنکور وظیفه خانواده‌های این افراد، امید دادن به فرزندان خود است، ادامه داد: باید برای افراد ی که اضطراب بعد از کنکور دارند این بحث را جا انداخت که با قبول نشدن شما هیچ اتفاق بزرگی رخ نخواهد داد و افرادی هم هستند که مانند شما بوده و ممکن است در کنکور قبول نشوند اما امید خود به آینده را از دست نداده‌اند و تو هم باید به آینده امیدوار باشی.

وی تصریح کرد: باید به این افراد درباره این واقعیت که هیچ چیزی بعد از کنکور تا اعلام نتایج نهایی قابل پیش بینی نیست پس نباید امید خود را از دست داد، توضیح قانع کننده‌ای داده شود تا بتوانند در فاصله کنکور تا اعلام نتایج از اضطراب آنها جلوگیری و باورهای منفی این افراد را کم کرد.

بخشی افزود: این افراد اگر احساس می‌کنند که در کنکور به نتیجه قابل قبولی دست پیدا نکرده‌اند و باید دوباره و برای سال آینده تلاش خود را آغاز کنند، توصیه می‌شود که یک هفته تا ۱۰ روز برای آغاز درس خواندن عجله نداشته باشند و استراحت کنند و بطور کامل به ذهن خود با سفر یا هر اقدامی که باعث آرامش روانی می‌شود، انجام داده و بعد از آن به برنامه ریزی برای سال آینده بپردازند.

به گزارش ایرنا، یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۱۵ داوطلب در کنکور سراسری سال ۹۸ ثبت نام کرده‌اند و آزمون عمومی و اختصاصی داوطلبان گروه‌های آزمایشی ریاضی و فنی و علوم انسانی در صبح پنجشنبه ۱۳ تیر ماه، آزمون داوطلبان گروه هنر در بعدازظهر پنجشنبه ۱۳ تیر، آزمون داوطلبان گروه علوم تجربی صبح جمعه ۱۴ تیر و آزمون داوطلبان گروه آزمایشی زبان‌های خارجی بعدازظهر جمعه ۱۴ تیر ۹۸ در ۳۸۱ شهرستان و بخش مختلف کشور و ۵۱۸ حوزه امتحانی برگزار خواهد شد./‏

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha