عملیات اجرایی طرح آبخیزداری در گرمسار کلنگ زنی شد

سمنان- ایرنا- احداث بند سنگ و ملات به عنوان یکی از طرح های آبخیزداری با حجم سه هزار و ۳۱۶ متر مکعب با تامین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی شامگاه یکشنبه در چندآب گرمسار با حضور خلیل آقایی رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور کلنگ زنی شد.

در آئین کلنگ زنی طرح احداث بندخاکی در گرمسار، لطف الله سعیدی مشاور وزیر جهادکشاورزی، غلامرضا کاتب نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان، حشمت الله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، علینقی حیدریان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان و جمعی دیگر مسئولان حضور داشتند.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان سمنان در حاشیه این آئین گفت: برای احداث بند سنگ و ملات در چندآب گرمسار، حدود ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برآورد شده است.
فرهاد عبدالشاه در گفت و گو با ایرنا، ادامه داد: امسال از محل صندوق توسعه ملی در مرحله اول، ۱۶۴ میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در ۱۱ حوضه از استان سمنان اختصاص یافت.
وی ابراز داشت: اکنون عملیات اجرایی احداث حدود ۶۰ هزار مترمکعب عملیات آبخیزداری شامل بند سنگ و ملات، بند خاکی و گابیونی در مرحله اول تخصیص اعتبار صندوق توسعه ملی شروع شده و بند سنگ و ملات در چنداب گرمسار نمونه‌ای از این طرح هاست.
عبدالشاه تصریح کرد: امسال از محل اختصاص اعتبار از صندوق توسعه ملی در مرحله اول، ساخت ۱۳۶ سازه بند سنگ و ملات با حجم ۵۲ هزار مترمکعب، ۱۰ سازه گابیونی با حجم ۹۰۰ مترمکعب و ۲ سازه بندخاکی با حجم ۱۵ هزار مترمکعب شروع شده است.
وی خاطرنشان کرد: در مرحله دوم تا سقف ۴۰۰ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح آبخیزداری به استان سمنان تخصیص می‌یابد و با تخصیص این اعتبار در مرحله دوم، عملیات اجرای طرح‌های آبخیزداری در ۱۱ حوضه آبخیز دیگر که دارای طرح مطالعاتی است، آغاز می‌شود.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان سمنان گفت: اجرای طرح‌های آبخیزداری نقش مهمی در تقویت سفره‌های آب زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش خاک و حفظ و احیای پوشش گیاهی دارد.
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به منظور حضور در افتتاح طرح پژوهشی اجرایی مالچ ریگی برای اولین بار در کشور در شهرستان گرمسار و کلنگ زنی طرح احداث بندخاکی به استان سمنان سفر کرده است.

۷۴۰۸/‏ ۷۳۴۲