۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۲۵
کد خبرنگار: 1333
کد خبر: 83375461
۰ نفر
تجزیه مواد با محلول‌های ساخت ایران ممکن شد

تهران- ایرنا - تجزیه و تحلیل مواد تشکیل دهنده یک نمونه آزمایشگاهی و به دست آوردن گزارشی دقیق از جزئیات، نیازمند دانش فنی بالا و"مواد آزمایشی" است، حالا یک شرکت فناور داخلی با در اختیار گرفتن این دانش، موفق به تولید و تجاری سازی تجهیزات آزمایشگاهی تجزیه مواد با محلول های ساخت ایران شده است.

به گزارش روز یکشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در کنار وجود تجهیزات ابزارهای آزمایشگاهی دقیق، موادی که آزمایشگاهی‌ها به عنوان «آزمون کننده» می‌شناسند، باعث می‌شود تا آزمایش نتیجه دقیق‌تری دهد.

یک شرکت دانش‌بنیان داخلی یک نوع از این مواد محلول آزمایشگاهی را با نام تجاری «تیترازول» تولید و روانه بازار تجاری کرده است.

افشین رجبی خرمی با بیان این‌که «محلول استاندارد آزمایشگاهی» این شرکت دانش‌بنیان کارکرد عیارسنجی دقیق آزمایشگاهی را دارد، افزود: تعیین عیار که در اصطلاح با عنوان تیتراسیون شناخته می‌شود، نیازمند محلول‌های با کیفیت و دقیقی است که محلول‌های حجم‌سنجی این کار را انجام می‌دهد. یکی از این محلول‌های مجاز، تیترازول است که با دقت و میزان مشخص، وظایف تیتراسیون را برعهده دارد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به کاربرد این محلول در حوزه‌های گوناگون آزمایشگاهی اظهارکرد: این محلول برای تعیین عیار دقیق و میزان ترکیبات در آزمایشگاه‌های شیمی، پزشکی، مواد غذایی و محیط زیست به کار می‌رود.

وی با اشاره به این‌که محصول یادشده با کیفیتی مشابه نمونه خارجی و برخوردار از استانداردهای ملی و بین‌المللی عرضه می‌شود، گفت: با بومی کردن دانش فنی تولید این نوع فرآورده‌ها، ضمن این‌که گواهینامه آزمایشگاه همکار از سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان غذا و دارو و سازمان حفاظت محیط زیست را دریافت کردیم، طرح صنعتی این محصول نیز ثبت شده است.

رجبی خرمی با اشاره به همکاری این شرکت دانش‌بنیان با شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ادامه داد: به عنوان یک مرکز تخصصی آموزشی، آموزش‌های تخصصی لازم به سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان غذا و دارو دانشجویان، مسئولین فنّی و مدیران کنترل کیفیت ارائه می‌شود.

وی به فعالیت ۱۵ نفر از متخصصان داخلی در این شرکت دانش‌بنیان اشاره کرد و افزود: یکی از مزیت‌های عمده این محصول، قیمت پایین آن نسبت به نمونه خارجی است، در حالی که نمونه وارداتی از مبادی غیرقانونی وارد می‌شود و مشکلاتی از جمله ارائه نمونه‌های غیر اصل را به همراه دارد.

این فعال دانش بنیان ادامه داد: همچنین با توجه به بازار نسبتاً خوبی که این فرآورده از آن برخوردار است، با جلوگیری از قاچاق و حمایت از نمونه ساخت داخل، می‌توان انتظار داشت ضمن ایجاد اشتغال غیرمستقیم، زمینه ارتقای کیفیت آزمایشگاه‌ها و جلوگیری از خروج ارز فراهم شود.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha