جشنواره جهانی عشایر در قزاقستان با حضور هنرمندان و  ورزشکاران ایرانی

تهران - ایرنا - چهارمین جشنواره «جهان عشایر» با حضور هنرمندان و ورزشکاران چند کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران در شهر نورسلطان پایتخت قزاقستان (آستانه پیشین) در حال برگزاری است. ۱۸ هنرمند و ورزشکار از استان‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران در این جشنواره حضور دارند و در رشته‌های مختلفی همچون سوارکاری، موسیقی سنتی، صنایع دستی و کشتی سنتی شرکت کرده اند.

رقابتهای جهانی عشایر، یک رویداد فرهنگی و ورزشی بین المللی است که به طور عمده در میان کشورهای آسیایی انجام می‌شود و شرکت کنندگان اصلی این بازی‌ها از کشورهای ایران، قرقیزستان، قزاقستان، روسیه، ترکیه، آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، مغولستان، تاجیکستان، افغانستان، بلغارستان و کره جنوبی هستند.
ایجاد پیوند بین ورزش‌های قومی، فرهنگ‌های قومی، علم قوم شناسی و احیا و حفظ میراث تاریخی و فرهنگی ملل و اقوام مختلف جهان هدف مهم برگزاری این بازی‌ها است.مهمانان این جشنواره سه روزه که به دنیای عشایر قدم می‌گذارند؛ با محل زندگی و نحوه لباس پوشیدن، آداب و رسوم و سنت‌های آنها آشنا می‌شوند. این جشنواره با هدف معرفی میراث تاریخی و فرهنگی عشایر به عنوان زمینه احیای سنت‌های ملی، ورزش‌های سنتی و گسترش مبادلات فرهنگی از روز شنبه این هفته افتتاح و تا روز دوشنبه ادامه دارد.

در مراسم افتتاحیه که مقامات قزاقستانی و جمعی از سفرای کشورهای مقیم نیز حضور داشتند، «مجید صابر» سفیر جمهوری اسلامی ایران ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این جشنواره و دعوت از هنرمندان ایرانی، برگزاری این جشنواره را نماد دوستی و نزدیکی میان ملت‌ها عنوان کرد و گفت: «بیشترین میزان کنش میان جوامع در طول تاریخ، برپایه صلح و دوستی بوده است و لحظاتی که با تنش و تخاصم سپری شده، بسیار اندک بوده است و امید است که در آینده آن میزان روابط تخاصم آمیز نیز به دوستی و همکاری تبدیل شود.»

در این مراسم همچنین تیم‌های شرکت کننده به اجرای حرکات نمایشی همچون اجرای موسیقی و سوارکاری پرداختند که اجرای تیم ایرانی مورد استقبال حضار قرار گرفت.

مهمانان این جشنواره درون چادرهای مخصوص عشایر با غذاهای محلی قزاقستان پذیرایی می‌شوند.

رسانه‌های قزاقستانی هدف از برگزاری چنین رویدادی را احیای گذشته این کشور یرای نسل‌های آینده این کشور عنوان کردند. همچنین، این رویداد از اهمیت آموزشی عالی برخوردار است؛ کلاس‌های مختلفی در زمینه نقاشی، پردازش چرم و همچنین کار با نقره و خاک نیز برای علاقه مندان دراین جشنواره برگزار خواهد شد.

از اهداف دیگر این جشنواره، ساخت مراکز جدید به منظور گسترش صنعت گردشگردی و جذب گردشگران علاقه مند به فرهنگ و آداب و رسوم قزاقستان اعلام شده است.

سازمان دهندگان این جشنواره سه روزه این رویداد را در تلاش برای افزایش تعداد گردشگران خارجی و داخلی ترتیب داده‌اند.

از استان گلستان ایران در بخش موسیقی و آئین ترکمنی، موسیقی اقوام قزاق، صنایع دستی و رودوزیهای سنتی این جشنواره شرکت کرده‌اند.
گلستان میزبان ۱۶ قوم از ۲۶ قوم بارز کشور و مهاجرینی از ۳۰ استان کشور است.
قزاق‌ها یکی از اقوام ساکن گلستان هستند که به گفته کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، بیش از ۱۲۰ سال در این استان سکونت دارند.
استان مرزی گلستان در شمال ایران با برخورداری از آثار تاریخی و فرهنگی و جاذبه‌های طبیعی بسیار از جمله جنگل، دریا، دشت و کشتزارهای سبز و طلایی، رنگین کمانی از زیبایی‌ها است.


رسانه‌های قزاقی نوشتند این جشنواره که توسط شرکت "قزاق توریسم" برگزار شده دو برابر سال گذشته مهمان و بازدید کننده داشته است، ۱۸۰ تن از طرفداران فرهنگ عشایری از ۱۰ کشور از پایتخت قزاقستان دیدن کردند. امسال نه تنها کشورهای دارای ریشه‌های قومی و فرهنگی مشترک، بلکه کشورهای دارای فرهنگ متفاوت مانند کره جنوبی و ایران نیز در این جشنواره شرکت کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =