۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۲
کد خبرنگار: 2051
کد خبر: 83375166
۰ نفر

برچسب‌ها

هشت هزار و  ۳۶۹ واقعه ازدواج در استان مرکزی به ثبت رسید

اراک - ایرنا - مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی گفت: هشت هزار و ۳۶۹ واقعه ازدواج پارسال در استان به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه قبل ۱۴ درصد کاهش داشته است.

به گزارش ایرنا، سید «رضا صدری» روز یکشنبه در جمع اصحاب رسانه، افزود: ۲ هزار و ۹۴۹ واقعه طلاق نیز سال گذشته در استان مرکزی به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه قبل آن ۱۴ درصد کمتر شده است.

وی ادامه داد: ۵۰۰ هزار پرونده ثبتی پارسال در بخش املاک وارد اداره کل ثبت اسناد استان مرکزی شد که ۱۲۰ هزار پرونده به اراک و ۳۸۰ هزار پرونده دیگر به سایر شهرستان‌های استان اختصاص داشته است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی اظهار داشت: ۹۸ دفتر اسناد رسمی، ۵۸ دفتر ازدواج، ۲۶ دفتر طلاق در استان وجود داردو در این استان نزدیک به ۳۰ هزار شرکت و مؤسسه در سال‌های اخیر در استان تشکیل شده است.

صدری بیان کرد: کرد: سال‌های گذشته تمامی اقدامات در حوزه ثبت، تأسیس شرکت‌ها و مؤسسات، کاهش یا افزایش سرمایه، تغییر هیئت مدیره و مدیرعامل به شکل دستی صورت می‌گرفت اما اکنون سامانه‌های الکترونیک ثبت ازدواج و طلاق، سامانه مدیریت کشوری املاک، سایت تعیین تکلیف اراضی و املاک فاقد سند رسمی، پورتال اجرای اسناد رسمی، سایت ثبت شرکت‌ها و مؤسسات، ثبت آنی اسناد در دفاتر اسناد رسمی راه‌اندازی شده است و همه اقدامات و خدمات به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی در خصوص ثبت آنی اسناد در دفاتر نیز گفت: در گذشته تمام اقدامات استعلام، پاسخ استعلام، تنظیم خلاصه معامله به صورت دستی انجام می‌شد، اما دفترخانه ها اکنون به صورت سیستمی از ادارات ثبت اسناد سوال کرده و ادارات ثبت اسناد به صورت سیستمی پاسخگو هستند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی با بیان اینکه در سال جاری نزدیک به ۶۰ هزار استعلام ثبتی گزارش شده که ۹۵ درصد استعلام‌ها در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده شده است، افزود: هم اکنون اداره کل ثبت اسناد به سامانه تشخیص هویت ثبت احوال متصل است و افرادی که به دفاتر اسناد رسمی، دفاتر ازدواج و طلاق مراجعه می‌کنند به شکل آنلاین قابل مشاهده است که با این اقدامات امکان جعل سند به صفر می رساند.

صدری گفت: ۵۰۰ هزار پرونده ثبتی در حوزه املاک پارسال در استان تشکیل شد که اگر متوسط هر پرونده ۴۰ برگ محسوب شود، حدود ۲۰ میلیون برگ سوابق ثبتی است.

وی در خصوص اجرای طرح کاداست بیان کرد: سندهایی که تا قبل از سال ۵۴ صادر شده فاقد طول و ابعاد و مساحت بود و از سال ۵۴ تا سال ۹۶ – ۹۷ بر مبنای طول و مساحت بود و دقت عمل بالا را برخی اسناد نداشتند، اما در حال حاضر با اسناد مالکیت کاداستری که دارای مختصات طول و عرض جغرافیایی است از اختلافات و تعارضات پیش آمده در سال‌های گذشته جلوگیری می‌شود و با توجه به اینکه یک سوم پرونده‌های اعلامی دادگستری‌ها و قوه قضائیه به پرونده‌های مرتبط با زمین و اداره ثبت اسناد اختصاص دارد، با اجرای طرح کاداست آمار پرونده‌های ورودی به دادگستری کاهش یابد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی بازه زمانی پنج ساله را برای اجرای کاداست معین کرده بود و این طرح باید پایان سال ۹۸ به اتمام می‌رسید، اما به دلیل کمبود اعتبارات تنها بیش از ۹۵ درصد کاداست شهری به پایان رسیده و کاداست روستایی توفیق چندانی به دست نداده و انتظار می‌رود با تخصیص اعتبارات لازم بتوان این طرح را به سرانجام رساند.

صدری آمار ثبت شده شرکت‌ها در ۲ سال گذشته را به ترتیب ۷۸۸ و ۹۳۰ عنوان کرد و گفت: بازرسی اسناد دفاتر رسمی ازدواج و طلاق پارسال نسبت به مشابه سال قبل ۴۰ درصد رشد داشته و اسناد صادره اوقاف در سال ۹۶ نیز ۵۲۱ مورد و پارسال یک هزار و ۵۵ مورد بود که رشد ۱۰۰ درصدی را نشان می‌دهد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی وصول مطالبات بانکی را در ۲ سال گذشته به ترتیب ۹۳ میلیارد و ۵۴۰ میلیون ریال و ۱۲۵ میلیارد و ۴۸۱ میلیون ریال معادل ۳۴ درصد رشد عنوان کرد و گفت: از ۲ میلیون هکتار اراضی ملی استان سند مالکیت یک میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار صادر شده است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: پرونده‌های ارجاعی به پزشکی قانونی ناشی از نزاع در ۲ماه اول بهار امسال یک هزار و ۸۶۶ فقره گزارش شده است که نسبت به مدت زمان مشابه قبل ۱۴ درصد افزایش دارد.

«علی رضایی» افزود: پرونده‌های ارجاعی به پزشکی قانونی ناشی از تصادف نیز در ۲ ماه اول بهار امسال یک هزار و ۳۸۶ فقره است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت درصد کاهش داشته است.

وی آمار صدور مجوز سقط درمانی در ۲ ماه نخست پارسال را ۱۶ مورد عنوان کرد و گفت: امسال ۱۲ مورد مجوز سقط جنین در استان مرکزی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان مرکزی گفت: شمار صدور جواز دفن در ۲ ماه نخست پارسال ۱۵۷ مورد بود اما امسال ۱۶۷ مورد جواز دفن در استان صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶ درصد افزایش داشته است.

رضایی افزود: پرونده‌های قصور پزشکی نیز امسال در استان مرکزی ۲۱ مورد است که نسبت به مدت مشابه قبل با ۱۱ مورد افزایش چشمگیری داشته است.

وی گفت: رتبه استان مرکزی پارسال در بخش معاینات نزاع ۱۵، مصدومین ناشی از حوادث رانندگی ۱۷، فوتی ناشی از حوادث رانندگی دوم، خودکشی بیستم و دگرکشی رتبه ۲۴ بوده و بیشترین پرونده‌های قصور پزشکی به حوزه زنان و زایمان، ارتوپدی و دندانپزشکی اختصاص دارد.
 

مدیرکل پزشکی قانونی استان مرکزی با بیان اینکه ۹۵ درصد پرونده‌های ارجاعی به پزشکی قانونی در استان تشخیص داده می‌شوند، اظهار کرد: نمونه‌های سم‌شناسی در استان انجام می‌شود اما نمونه برای آسیب‌شناسی با وجود داشتن تجهیزات لازم در این خصوص به علت عدم قبول توسط پزشکان به تهران ارسال می‌شود.

استان مرکزی ۱۲ شهرستان و یک میلیون و ۴۴۰ هزار نفر جمعیت دارد.

۳۰۱۷/‏۶۰۱۳/‏

سرخط اخبار استان‌ها