۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۹
کد خبرنگار: 1270
کد خبر: 83375037
۰ نفر

برچسب‌ها

حدود ۴ هزار تُن کلزا در بوکان تولید می شود

مهاباد - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی بوکان با اشاره به برداشت محصول کلزا از مزارع این شهرستان گفت: امسال پیش بینی می شود حدود چهار هزار تن کلزا در مزارع کلزا تولید شود.

اسکندر عبدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال یکهزار و ۳۱۸ هکتار از اراضی این شهرستان به کشت کلزا اختصاصی یافته که این آمار نسبت به سال زراعی گذشته حدود پنج برابر افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه این شهرستان با این میزان سطح زیر کشت مقام دوم را در سال زراعی جاری در آذربایجان غربی به خود اختصاص داده است، افزود: برای خرید کلزای کشاورزان بوکانی یک مرکز خرید در این شهرستان دایر شده است.

عبدی میزان برداشت کلزا را در سال گذشته در این شهرستان را یک هزار و ۵۲۷ تن اعلام کرد و افزود: پیش بینی می شود که امسال میزان برداشت کلزا بیش از ۲.۵ برابر افزایش داشته باشد.

وی اضافه کرد: دولت سیاست‌های حمایتی خاصی از کشاورزان فعال در زمینه کشت کلزا پیش بینی کرده است که این امر باعث افزایش میزان اراضی زیرکشت کلزا در این شهرستان شده است.

مدیر جهاد کشاورزی بوکان افزود: در راستای اجرای سیاست‌های دولت در کاهش مصرف آب به ویژه در حوزه آبریز دریاچه ارومیه، افزایش راندمان تولید، حفظ امنیت غذایی، حفظ و افزایش منابع زیرزمینی آب، اجرای نظام مکانیزاسیون، رعایت الگوی کشت، رعایت الگوی کشت و تناوب کشت بهترین جایگزین برای کشت چغندر قند استفاده از کشت کلزا توصیه شده است.
وی اضافه کرد: امسال همچنین برای جلوگیری از هدر رفت آب و برای نخستین بار در این شهرستان، استفاده از نوار تیپ برای آبیاری کلزا در سطح ۱۵ هکتار اجرا شده است.
کلزا (Brassica napus) یکی از گیاهان دانه روغنی مهم در مناطق معتدل و دارای طیف وسیعی از سازگاری اقلیمی است؛ روغن کلزا به علت اینکه دارای اسیدهای چرب اشباع نشده و بدون کلسترول است از کیفیت تغذیه‌ای بالایی برخوردار است.
این محصول به قیمت تضمینی هر کیلوگرم ۲۸ هزار و ۶۶۵ ریال از کشاورزان خریداری می‌شود.
شهرستان بوکان با ۲۱۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت از قطب‌های مهم کشاورزی در آذربایجان غربی است.‌

۷۵۱۰/‏۶۱۸۵/‏۷۱۲۹

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha