۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۵
کد خبر: 83374986
۰ نفر
ستاری: دستیابی به ۸۵ درصد دانش داخلی ساخت قطار شهری

تهران- ایرنا- معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به عقد قرارداد مشارکت در توسعه محصول یک رام قطار مترو گفت: با محقق شدن این قرارداد همکاری، در نظر داریم با کمک توان داخلی، سطح تولید داخلی قطار متروی شهری را از ۳۳ درصد به ۸۵ درصد برسانیم.

سورنا ستاری روز یکشنبه در آیین انعقاد قرارداد ساخت یک رام قطار مترویی برای استفاده در خطوط مترو که با حضور شهردار تهران، مدیر جهاد دانشگاهی، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و دو شرکت فعال در زمینه واگن سازی در معاونت علمی و فناوری برگزار شد، افزود: در سال‌های گذشته اتفاق خوبی در حوزه ریلی افتاده و توانستیم بسیاری از کمبودها را در حوزه ریلی برطرف کنیم، در دو سال آینده نیز در نظر داریم در حوزه مترو نیز این اتفاق بیفتد و معضلات این بخش را داخلی‌سازی کنیم چرا که کشور به این زمینه نیاز دارد.
وی بیان کرد: خوشبختانه همکاری خوبی با شهرداری تهران در حوزه استارتاپ و ناحیه نوآوری در حال انجام است تا این حوزه نیز توسعه یابد.
وی ادامه داد: قرارداد توسعه محصول یک رام قطار مترو قرارداد بزرگی است و خود به عنوان یک نماد فناوری با شهرداری تهران و سایر کلان‌شهرها مطرح است.
ستاری افزود: مسائل تحریم باعث شد همدلی داخلی بیشتری ایجاد شود و همچنین در بسیاری از حوزه‌ها شاهد این همدلی باشیم.
وی با ابراز امیدواری برای تبدیل شرایط تحریم به فرصت، گفت: پروژه‌های بسیاری طی تفاهم‌نامه با شهرداری تهران داریم که این قرارداد یکی از آنهاست، در حوزه حمل و نقل نیز برنامه‌های دیگری داریم.

مطابق ماده ۵۴ قانون برنامه ششم توسعه وزارت صنعت» معدن تجارت با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موظف به انتقال فناوری صنایع ریلی به داخل کشور است، به طوریکه تا پایان اجرای قانون برنامه ششم توسعه حداقل ۸۵ درصد دانش طراحی و ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت حمل و نقل ریلی درون‌شهری و بین‌شهری بومی شود.
بنابراین ماده قانونی، امروز قرارداد ساخت یک رام قطار مترویی برای استفاده در خطوط مترو تهران با استفاده از پتانسیل‌های موجود در داخل کشور و همکاری یک طراح معتبر بین‌المللی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شهرداری تهران، جهاد دانشگاهی و شرکت راه‌آهن تهران و حومه، شرکت واگن‌سازی پارس و چند شرکت فعال در زمینه واگن‌سازی منعقد شد.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha