۹ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۰
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 83374952
۰ نفر

برچسب‌ها

جایگاه کردستان در توسعه ملی تبیین می‌شود

سنندج - ایرنا - رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کردستان گفت: در تاب‌آوری اقتصاد سعی بر این است تا بر اساس ظرفیت‌ها جایگاه واقعی استان در توسعه ملی تبیین شود.

بهرام نصراللهی زاده روز یکشنبه در نشست هم‌اندیشی اقتصاد مقاومتی با حضور معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: امسال طرح های مختص اقتصاد مقاومتی به صورت یک ساله تعریف می شود اگر هم ماهیت یکساله نداشته باشند، اهداف آن باید برای همین مدت تعریف و محقق شود.

وی افزود: در زمینه طرح‌های اقتصاد مقاومتی از تمرکز گرایی در برنامه ریزی کشور فاصله گرفته و طرح های اقتصادی برای تدوین و تبیین به ستادهای استانی واگذار شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان به تعیین ۷۶ محور در حوزه سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی اشاره و اضافه کرد: در این راستا هر استانی باید ۳۰ طرح را تبیین و به ستاد مرکزی معرفی کند.

نصراللهی زاده یادآور شد: در حوزه زیرساخت ها، اعتبار مناسبی برای تکمیل طرح های بزرگ استان در نظر گرفته شده که در حوزه اقتصاد مقاومتی هم تأثیر ویژه ای دارد.

وی به افزایش ۳۸ درصدی اعتبارات عمرانی استان در سال جاری نسبت به پارسال اشاره کرد و گفت: اعتبار راه آهن تهران - همدان - سنندج در حوزه استان از ۴۸۰ میلیارد ریال در سال ۹۷ به یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در سال جاری افزایش یافته و اعتبار کریدور شمال - جنوب هم از ۶۰۰ میلیارد ریال به یک هزار و ۹۳۰ میلیارد ریال رسیده که جهش مناسبی به شمار می رود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان تاکید کرد: ضریب نفوذ گاز طبیعی در روستاهای استان امسال به ۹۶ درصد می رسد و جشن پوشش ۱۰۰ درصدی جمعیت روستایی دهگلان از نعمت گاز طبیعی هم برگزار می شود.

آب و راه ۲ اولویت زیرساختی در کردستان است

وی، آب و راه را ۲ اولویت اساسی این استان در بخش زیرساخت ها اعلام کرد و اضافه کرد: با وجود اینکه در حوزه راه های ارتباطاتی هنوز با وضعیت مطلوب فاصله بسیار زیادی داریم ولی در ۲ سال اخیر حجم کار انجام شده قابل قیاس با قبل از آن نیست.

وی تسهیل در تردد مردم، ایمن سازی سفر و توجه به نقش اقتصادی راه را از اهداف توسعه زیرساخت‌های ارتباطی برشمرد و افزود: جاده پرخطر سنندج - مریوان تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

وی اظهار داشت: در توسعه شبکه ریلی هم دولت مصمم است همه مراکز استان‌ها به این شبکه متصل شوند و به همین منظور یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار در سال جاری برای اجرای راه آهن سنندج - همدان - تهران اختصاص یافته است.

نصراللهی زاده افزود: ۸۰ درصد از اعتبار این طرح در سه ماهه نخست امسال جذب شده است و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار لازم برای رفع معارضین زمین در قطعات اول و سوم جذب شده است.

به فعال شدن طرح فرودگاه سقز با ۵۰ درصد پیشرفت هم اشاره و اظهار داشت: ساختمان ترمینال این فرودگاه تابستان سال آینده بهره برداری می شود.

وی در زمینه تامین آب استان هم گفت: تا افق ۱۴۲۵ دستیابی همه شهرهای استان به منابع آب پایدار تثبیت شده است و جمعیت ۷۰ درصدی شهرنشین استان مشکلی در این زمینه نخواهد داشت.

نصراللهی زاده به اجرای طرح ۱۰۰ هزار هکتاری آبی کردن زمینهای دیم استان هم اشاره کرد و گفت: این طرح در توسعه کشاورزی استان تحول چشمگیری ایفا می کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان از تحویل زمین به متقاضیان در منطقه ویژه اقتصادی بانه از مردادماه امسال خبر داد و افزود: این منطقه به مساحت ۸۵ هکتار اجرا می شود که فاز اول آن ۳۵ هکتار است.

شیرکوند معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور از روز گذشته جهت بازدید از طرح‌های عمرانی اقتصادی کردستان در بخش‌های مختلف از جمله گردشگری، آب و خاک به این استان سفر کرده بود.

۹۹۳۷ / ‏ ۳۰۳۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =