صاحبان صنایع اندونزی تحریم های آمریکا علیه ایران را تروریستی خواندند

تهران - ایرنا - بازرگانان و صاحبان صنایع اندونزی که در نشست مشترک تجار ایرانی و اندونزیایی در شهر جاکارتا پایتخت اندونزی شرکت کرده بودند، ضمن رد تحریم های آمریکا علیه ملت ایران این اقدام واشنگتن را به عنوان عملی تروریستی در حوزه اقتصاد، ناعادلانه خواندند.

بنا بر گزارش روز یکشنبه سفارت جمهوری اسلامی ایران در اندونزی، این موضع ضد آمریکایی تجار اندونزیایی در نشست مشترک کمیته ایران در اتاق بازرگانی و صنایع اندونزی که در آن ولی الله محمدی نصرآبادی سفیر ایران در جاکارتا نیز حضور داشته، اتخاذ شده است.

در این گردهمایی که در ساختمان مرکزی اتاق بازرگانی و صنایع اندونزی برگزار شد، مقامات و اعضای کمیته بازرگانی ایران از فعالیت‌های سفیر ایران در اندونزی که به پایان دوره ماموریت خود رسیده است تقدیر کردند.

دکتر «فاضل محمد» نماینده مجلس اندونزی و رئیس کمیته ایران در اتاق بازرگانی و صنایع اندونزی در سخنانی ضمن قدردانی از فعالیت‌های سازنده سفارت ایران با این نهاد جهت پیشبرد و توسعه مناسبات اقتصادی، بازرگانی و سرمایه گذاری میان دو کشور، خاطر نشان کرد: در نتیجه همکاری نزدیک میان طرفین، جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی در دسامبر ۲۰۱۶ به ایران سفر کرد که این سفر دستاوردهای بسیاری را برای روابط میان دو کشور به همراه داشت.

او افزود که به موجب آن سفر هیات‌های اقتصادی و بازرگانی متعددی میان دو کشور تردد کردند و همچنین پس از امضای برجام روند رو به رشد روابط اقتصادی تهران و جاکارتا با سرعت بیشتری دنبال شد.

این مقام اندونزیایی خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ملت ایران را ناعادلانه خواند و تصریح کرد: ما معتقدیم ایران به اندازه کافی قدرتمند و با ثبات هست که از شرایط فعلی عبور نماید، همانطور که پیش از این نیز ایرانیان این موضوع را به اثبات رسانده‌اند.

رئیس کمیته ایران در اتاق بازرگانی و صنایع اندونزی ادامه همکاری اقتصادی با ایران را در شرایط فعلی امری ممکن خواند و گفت: امروز شاهد آن هستیم که بسیاری از کشورهای دنیا نه تنها روابط بازرگانی خود را با ایران کاهش نداده‌اند بلکه حجم مبادلات اقتصادی آنان با ایران رو به افزایش است و ما باور داریم اندونزی نیز باید در این مسیر قدم بردارد.

«رودی رجب» نائب رئیس کمیته ایران در اتاق بازرگانی و صنایع اندونزی نیز در این گردهمایی با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی فراوان ایران و اندونزی برای توسعه روابط اقتصادی، خاطر نشان کرد: ما مطمئن هستیم جنگی علیه ایران روی نخواهد داد و ایران نه تنها از شرایطی فعلی سربلند بیرون خواهد آمد، بلکه رشد و پیشرفت نیز خواهد داشت.

به گفته وی در روابط دو جانبه باید دو کشور مناسبات بانکی و مالی را در اولویت کار خود قرار دهند.

وی همچنین از سفیر ایران در اندونزی برای تلاش‌ها و حمایت‌های همیشگی او در رشد روابط اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور، تقدیر کرد.

ولی الله محمدی نصرآبادی سفیر ایران در اندونزی نیز در این نشست اقتصاد دو کشور را تکمیل کننده نیاز یکدیگر دانست و گفت: "مناسبات اقتصادی میان دو کشور در سال‌های اخیر رشد خوبی داشته است، به طوری که در سال ۲۰۱۸ میلادی به رغم همه اقدامات ظالمانه و غیرقانونی آمریکا، به بیش از یک میلیارد دلار رسید. البته ظرفیت بسیار بالاتر از حجم مبادلات فعلی است و همان طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی فرمودند، دو کشور می‌بایست مبادلات اقتصادی ۲۰ میلیارد دلاری را به عنوان هدف خود قرار دهند.

محمدی با بیان پیشرفت‌های حاصل شده در روابط ایران و اندونزی در دوران ماموریتش، از اتاق بازرگانی و بویژه کمیته ایران به دلیل همکاری‌ها و حمایت‌هایشان تشکر کرد و اظهار امیدواری کرد که این همکاری‌ها همچنان ادامه داشته باشد.

سفیر ایران همچنین با محکوم نمودن تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران، خاطر نشان کرد: هدف تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران تنها ملت و دولت ایران نیست، بلکه آمریکا با تحریم‌های خود تمام کشورهای دنیا را از همکاری با ایران تحریم کرده است. آمریکا با خروج غیر قانونی از برجام، اقتصاد ایران را بطور کامل و یکجانبه تحریم کرده است که خلاف قطعنامه سازمان ملل است و دیگر کشورها را نیز به نقض این قطعنامه مجبور می‌کند.

وی افزود: بتازگی نیز یک پهپاد جاسوسی امریکا به فضای هوایی ایران تجاوز کرد که با دفاع نیروهای مسلح ایران روبرو و سرنگون شد و آمریکایی‌ها در حالی که به افزایش تحریم‌ها علیه ایران ادامه می‌دهند، از مذاکره صحبت می‌کنند که این تعارض از نظر ایران پدیرفتنی نیست.

وی افزود: آنها حتی رهبر معظم انقلاب اسلامی را هم در فهرست تحریم خود قرار دادند و از تحریم محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران هم در آینده سخن گفته‌اند که این همه نشان می‌دهد که آمریکا نمی‌خواهد مذاکره کند و این یعنی بسته شدن مسیر دیپلماسی.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =