دوره دوم ریاست جمهوری «جوکو ویدودو» با رای دادگاه قانون اساسی آغاز می شود

تهران – ایرنا- دادگاه قانون اساسی اندونزی به عنوان یکی از عالی ترین مراجع قضایی این کشور شکایت پرابوو سوبیانتو رقیب جوکو ویدودو در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ مبنی بر ادعای تقلب گسترده در این انتخابات را رد کرد و با این حکم رسماً هر نوع رسیدگی قانونی در مورد این موضوع بسته و زمینه قانونی شروع دوره دوره ریاست جمهوری جوکوی فراهم شد.

رسانه‌های آسیایی گزارش دادند دادگاه قانون اساسی اندونزی شامگاه پنجشنبه گذشته با صدور این رأی شرایط قانونی برای شروع دوره دوم ریاست جمهوری جوکوی را دراین کشور جنوب شرق آسیا فراهم ساخت و مخالفانش باید با تبعیت از این رأی برای کسب جایگاه ریاست جمهوری تا پایان دوره ۵ ساله ریاست جوکو ویدودو صبر کنند.

اندونزی در روز ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) با ۱۹۲ میلیون نفر افراد واجد شرایط رأی (از جمعیت بیش از ۲۶۰ میلیون نفری) شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در ۱۷ هزار جزیره بود و نتایج آن روز سه شنبه ۲۱ ماه مه (۳۱ اردیبهشت) اعلام شد که با اعتراض شدید بازنده این انتخابات روبه رو شد.

"ویدودو یا جوکوی" از سال ۲۰۱۴ تاکنون رئیس جمهور اندونزی است و طبق گزارش کمیسیون برگزاری انتخابات این کشور، جوکوی رئیس جمهوری کنونی با کسب ۵۵.۵ درصد از کل آرا در مقابل ۴۴.۵ درصد از آرای سوبیانتو، پیروز این رقابت‌ها بوده است.

"پراووبو سوبیانتو" ژنرال بازنشسته و رقیب انتخاباتی ویدودو که طبق اعلام کمیسیون انتخابات اندونزی، ۴۴.۵ درصد آرا را به خود اختصاص داده، ضمن نپذیرفتن نتایج این انتخابات مدعی تقلب گسترده در انتخابات شده و شکایت رسمی را در این زمینه در دادگاه عالی اندونزی مطرح کرده بود که با رأی دادگاه عملاً این شکایت رد شد.

سوبیانتو پس از اعلام نتایج انتخابات از هوادارانش خواسته بود که به خیابان‌ها بیایند و همین امر سبب بروز شورش‌های خشونت بار ماه مه در این کشور شد.

به رغم رد شکایت مخالف اصلی جوکوی در دادگاه عالی اندونزی، سازمان عفو بین المللی روز چهارشنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای با اعلام اینکه در جریان ناآرامی‌های ماه گذشته اندونزی دستکم ۹ نفر کشته، صدها نفر، زخمی و صدها نفر نیز دستگیر شده‌اند، خواستار تحقیقات بین المللی در مورد عملکرد نیروهای پلیس این کشور در سرکوب این شورش‌ها شد.

جاکارتا پایتخت اندونزی که در دو ماه اخیر درگیر التهابات سیاسی گسترده بوده بار دیگر از روز پنجشنبه گذشته شاهد حضور گسترده نظامیان در سطح شهر بوده است.

ژنرال "دِدی پراسیتو" سخنگوی نیروی پلیس اندونزی پیش از اعلام رأی دادگاه قانون اساسی اندونزی اعلام کرد: ۴۷ هزار نیروی نظامی شامل ۱۷ هزار سرباز، ۲۸ هزار نیروی پلیس و ۲۰ هزار نفر از افسران این کشور برای حفظ امنیت در جاکارتا پایتخت این کشور به حالت آماده باش هستند.

ناظران منطقه‌ای ابراز امیدواری کردند با اعلام رأی این دادگاه التهابات سیاسی نیز در این کشور فروکش کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =