مخالفت هند با لغو تعرفه های گمرکی برای واردات کالاهای آمریکایی

دهلی نو-ایرنا- نارندرا مودی نخست وزیر هند در دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، درخصوص درخواست آمریکا برای لغو تعرفه های گمرکی هند اعلام کرد که تصمیم ها اکنون اتخاذ شده و دو کشور باید برای رفع اختلاف های تجاری خود به آینده امیدوار باشند.

نشریه " تایمز او ایندیا" نوشت که وی جی گوکاله معاون وزیر امور خارجه هند در جمع خبرنگاران گفت نارندرا مودی خطاب به ترامپ اعلام کرد که پس از خارج کردن هند از «نظام عمومی ترجیحات» (GSP) توسط آمریکا، دهلی نو اقداماتی انجام داده است. این اقدام ها اکنون انجام شده اند و ما باید از آنها عبور کرده و به دنبال رفع مسائل تجاری موجود میان دو کشور باشیم.

وی افزود: دیدار هرچه زودتر وزیران بازرگانی هند و آمریکا برای رفع اختلافات تجاری میان دو کشور مورد توافق قرار گرفت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در آغاز نشست خود با مودی، در گفت وگو با شبکه "فاکس نیوز" آمریکا مدعی شد که واشنگتن معامله های بزرگ تجاری با هند در نظر گرفته است.

ترامپ یک روز پیش از دیدار با مودی در پیامی توییتری خواستار لغو تعرفه های گمرکی هند بر روی کالاهای آمریکایی شده بود و این تعرفه ها را غیر قابل قبول دانسته بود.

یک سال پس از اقدام آمریکا در وضع تعرفه وارداتی بر روی فولاد و آلومینیوم هند و همچنین در واکنش به اقدام آمریکا به لغو امتیازات نظام عمومی ترجیحات، دهلی نو ماه گذشته برای واردات ۲۹ کالای آمریکایی از جمله گردو، بادام و حبوبات به ارزش ۲۳۵ میلیون دلار تعرفه گمرکی وضع کرد.

مقامات هندی پیش از این اعلام کرده بودند که اگر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سخنان خود را در خصوص خارج کردن هند از «نظام عمومی ترجیحات» (GSP) عملی کند، دهلی نو نیز در مقابل تعرفه های گمرکی متقابل برای ۲۰ کالای آمریکایی وضع خواهد کرد.

ترامپ ماه گذشته هند را از نظام عمومی ترجیحات خارج کرد.

بر اساس توافقنامه «نظام عمومی ترجیحات» بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه فرصت می‌یابند تا با استفاده از مزیت تعرفه گمرکی صفر و یا ناچیز بر برخی از اقلام صادراتی خود، اقتصادشان را بهبود بخشیده و از فقر خارج شوند.

آمریکا اعلام کرده که موازنه منفی تجاری با هند در سال ۲۰۱۷ به ۲۷.۳ میلیارد دلار رسیده است. این کشور به دنبال دسترسی بیشتر به بازار هند است.

تجارت دو جانبه هند و آمریکا گسترش یافته است. ارزش این تجارت از ۶۴.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶-۱۷ به ۷۴.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷-۱۸ رسیده است. هند از جمله معدود کشورهایی است که هند دارای مازاد تاجری با آن است. در اصل ۲۰۱۷-۱۸ مازاد تجاری هند با آمریکا به ارزش ۲۱ میلیارد دلار برآورد شده است.

آساق **۲۶۷**

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha