همکاری های علمی و فرهنگی ایران با ماخاچ قلعه روسیه گسترش می یابد

مسکو - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه که به ماخاچ قلعه سفر کرده است پس از رایزنی با رئیس جمهوری داغستان و تنی چند از مقامات دولتی و دانشگاهی این منطقه، بر گسترش همکاری های علمی و فرهنگی میان دو طرف تاکید کرد.

دیدار و ملاقات با رئیس جمهور داغستان، وزیر اقتصاد و توسعه منطقه ای، و رئیس دانشگاه دولتی این جمهوری و همچنین رونمایی از مجسمه یادبود حافظ شیرازی در محوطه دانشکده زبانشناسی دانشگاه دولتی داغستان از جمله برنامه های سنایی در سفر خود به ماخاچ قلعه مرکز جمهوری داغستان بود.

همچنین در این سفر، سفیر کشورمان علاوه بر شرکت و سخنرانی در اجلاس شورای دانشمندان دانشگاه دولتی داغستان و دریافت درجه استاد افتخاری این دانشگاه، در سومین کنفرانس علمی بین المللی "خوانش عثمانوف" حضور یافته و از آثار ایرانی اهدایی سفارت ج.ا.ایران به موزه ملی داغستان رونمایی کرد.

عثمانوف از ایران شناسان شهیر، مترجم قرآن کریم و مصحح شاهنامه است که نقش مهمی در تحکیم و گسترش روابط فرهنگی و مذهبی ایران و داغستان ایفا کرده است.

جمهوری داغِستان یکی از ۸۵ واحد فدرال کشور روسیه است که در سواحل غربی دریای خزر و در قسمت خاور ناحیه قفقاز واقع شده است.

مرکز و بزرگترین شهر آن مَخاچ‌قلعه نام دارد که در سواحل دریای خزر بنا شده است و پس از شهر مخاچ‌قلعه، شهر دربند مهم‌ترین شهر این جمهوری به حساب می‌آید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =