شکل‌گیری امت اسلامی قدرتمند به‌خاطر رهبری ولی فقیه است

تهران- ایرنا- خطیب نماز جمعه تهران، وجود رهبری فقیه، شجاع و صالح را برای خودسازی، جامعه‌سازی و ایجاد تمدن نوین اسلامی، ضروری دانست و گفت: برآمدن دستان قدرتمند امت اسلامی در سراسر عالم اسلام در نتیجه رهبری و زعامت ولی فقیه در چهل سال گذشته است.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن ابوترابی فرد در خطبه نخست نماز جمعه امروز تهران با اشاره به فرا رسیدن ایام شهادت امام جعفر صادق (ع) گفت: امام صادق (ع) در حدیثی اسلام را بر پنج پایه؛ نماز، زکات، حج، روزه و ولایت استوار می‌دانند و در این بین اصلی‌ترین رکن را عنصر ولایت تعیین می‌کنند.

وی با بیان اینکه دریافت و پذیرش ولایت سیاسی پیشوایان دین برای مدیریت جامعه ضروری است، ادامه داد: پذیرش رهبری صالحان بر بنیان‌های دیگر افضل است چرا که تحقق نماز، روزه و زکات در گرو تحقق مدیریت و رهبری انسان صالح و دین‌شناس است.

خطیب نماز جمعه تهران با تاکید بر این نکته که اگر ولایت را بپذیریم نظام مقتدر اسلامی شکل می‌گیرد، تصریح کرد: شخصی از امام صادق (ع) سوال می‌کند که «بعضی از پیروان شما دچار اختلافاتی با هم شده‌اند آیا اجازه دارند برای رفع اختلاف خود به نزد قاضی بروند که منصوب حکومت غیر مشروع است؟» امام به این شخص پاسخ می‌دهند که «مراجعه به آنها، مراجعه به طاغوت است و حتی اگر حق خود را استیفا کند آن مال بر او حرام است و باید به فقها زمان‌شناس مراجعه کند»

ابوترابی فرد با اشاره به اینکه پاسخ امام، پیام استکبارستیزی و مقابله با طاغوت را به پیروان خود منتقل می‌کند، گفت: با الهام از این پیام امروز هم باید مقابل آمریکای مستکبر و ایادی او بایستیم و اجازه ندهیم به حقوق ملت ایران تجاوز و تعددی کند.

وی ادامه داد: از نگاه امام صادق (ع) در زمان غیبت، ولایت در دست توانای فقهای شجاع، زمان‌شناس و عادل است. انقلاب اسلامی هم در گام نخست خود به دلیل مبانی حیات‌بخش اسلام و هدایت و رهبری ولی فقیه که مبتنی بر آموزه‌های اسلام بود در قله‌های اقتدار قرار گرفت. در گام دوم انقلاب هم این راه، مسیر اقتدار است و در سایه رهبری و زعامت صالحان، خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی معنا پیدا می‌کند. در واقع این دستان قدرتمند بر آمده از آستین امت اسلام در غزه، سوریه، یمن، عراق، لبنان و سراسر عالم اسلام دستاورد رهبری و زعامت فقیه عادل، صالح، شجاع، مدیر و مدبر است.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه سخنان خود به شهادت شهید بهشتی و یاران او پرداخت و اظهار کرد: توصیه به تقوا که در نماز جمعه و در تعالیم دینی مطرح می‌شود شناخت راه شهیدان هفت تیر و شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و گام برداشتن در راه آنها ست. البته این توصیه قبل از آنکه متوجه توده‌های مردم باشد متوجه مسئولانی است که در جایگاه‌های مهم و مسئولیت‌های خطیر قرار دارند تا در این مسیر پیشگام باشند؛ چرا که این مسیر عزت است.

وی ادامه داد: قوه قضائیه با شناخت این منطق، حراست از قسط، حقوق عامه و برخورد قاطع با مفسدان در درون نهاد قوه و در بیرون از آن را پررنگ کند تا پیمودن راه شهدا هموار شود. حراست از شخصیت و هویت قوه قضائیه و حمایت از قضات مؤمن، شجاع و صالح و برخورد با عناصر نامطلوب گام برداشتن در راه شهید بهشتی است.

ابوترابی فرد در پایان سخنانش، امام صادق (ع) را مظهر عدالت آفاقی و انفسی دانست که در مدرسه او بیش از چهار هزار شاگرد تعلیم دیده‌اند و گفت: ما مفتخریم که در این مدرسه برجسته علمی تعلیم دیده و پیرو این مکتب هستیم؛ مکتبی که مالک بن انس رئیس مذهب مالکی در مورد رهبر آن امام صادق (ع) می‌فرماید «او انسان بلند مرتبه‌ای است که مانند او را چشمی ندیده است، گوشی نشنیده است و بر قلب هیچ انسانی شخصیت و مقام و منزلت او خطور نکرده است. شخصیت امام صادق (ع) را هر چقدر در ذهن بالا تصور کنیم باز هم شخصیت واقعی او از آن بالاتر است»
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =