۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۶
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83373230
۰ نفر
ادامه شوی تبلیغاتی همسر زاغری با رئیس مجلس انگلیس

لندن – ایرنا – شوی تبلیغاتی همسر یکی از محکومان امنیتی که به جرم تبلیغ علیه جمهوری اسلامی ایران در زندان به سر می‌برد، با حضور رئیس مجلس عوام انگلیس مقابل سفارت کشورمان در لندن ادامه یافت.

جان برکو برای به اصطلاح ابراز همدردی با ریچارد رتکلیف و اعلام حمایت از آزادی نازنین زاغری روز جمعه چند تصویر یادگاری انداخت و با رسانه‌های معاند جمهوری اسلامی گفت‌وگو کرد.

او بر اساس رویه سیاسی، پس از انتخاب به‌عنوان رئیس مجلس همانند اسلاف خود از عضویت حزب متبوعش استعفا داد تا جانب بی‌طرفی را در مسائل سیاسی حفظ کند. برکو که یک سال پیش با درخواست ایرنا برای انجام مصاحبه درباره روابط دوجانبه انگلیس و ایران مخالفت و اعلام کرد قادر به اظهارنظر در رسانه‌های گروهی نیست، در گفت‌وگو با یکی از شبکه‌های معاند جمهوری اسلامی ایران مقابل سفارت کشورمان، زاغری را فردی "بی‌گناه" خواند و خواستار آزادی و بازگشت وی به لندن شد.

این سیاستمدار انگلیسی در پاسخ به این سوال که پارلمان چه اقداماتی را می‌تواند برای آزادی زاغری انجام دهد تصریح کرد، این نهاد قانونگذار از قدرت اعتراض و نمایندگی احزاب سیاسی در این زمینه برخوردار است.

زاغری از سه سال پیش به جرم فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی و تلاش برای براندازی نرم، بازداشت و به ۵ سال زندان محکوم‌شده است. او هم‌اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود است، اما همسرش خواستار آزادی فوری است.

رتکلیف از شنبه گذشته روبروی سفارت کشورمان تحصن کرده و با حضور رسانه‌ها، مدعی اعتصاب غذا شده است. او بهانه دختر پنج‌ساله‌اش را می‌گیرد و گاهی با او مقابل دوربین رسانه‌ها ارتباط تصویری برقرار می‌کند. او همچنین با همسرش در زندان تلفنی صحبت و صدای مکالمات را پخش می‌کند تا رسانه‌ها آن را پخش کنند.

تاکنون شماری از نمایندگان مجلس ازجمله «جرمی کوربین» رهبر حزب اصلی مخالف دولت و صادق خان شهردار لندن به ملاقات وی رفته و با وی به‌اصطلاح ابراز همدردی کرده‌اند. این در حالی است که مشاهدات صورت گرفته نشان می‌دهد هیچ‌کدام از آن‌ها هیچ اطلاعی از جزئیات این پرونده، جز آنچه توسط دولت و رسانه‌های این کشور به خورد آن‌ها داده‌شده است، ندارند.

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس، دی‌ماه گذشته تصویر ایمیل ریچارد رتکلیف در فروردین ۹۶ را منتشر کرد نامبرده در ایمیل مذکور از سفیر ایران بابت پیشنهاد اعطای ویزا و سفر به ایران تشکر کرده اما به دلیل انتخابات آن سال در ایران گفته است که سفر خود را به تأخیر می‌اندازد.

سفیر ایران در یک نشست توجیهی برای خبرنگاران توضیح داد که در آن زمان برای کمک به وی جهت ملاقات با خانواده، ایران با عزیمت وی موافقت کرد که بهر علتی وی مایل به انجام سفر نبود. از آن زمان به بعد وی درخواست رسمی از ایران برای سفر به ایران نداشته است. اگر چنین قصدی دارد مانند دیگر اتباع انگلیسی باید با مراجعه به بخش کنسولی سفارت درخواست روادید نماید که این درخواست از سوی ایران بررسی خواهد شد و پاسخ مقتضی به وی داده خواهد شد.

بعیدی نژاد همچنین به یادداشت رتکلیف اشاره کرد که از استرداد پاسپورت انگلیسی دختر ایشان گابریلا تشکر می‌کرد، گفت این تأییدی است بر اینکه موضوع سفر دختر ایشان به انگلیس موضوعی خانوادگی و مرتبط با تصمیم و توافق بین ایشان و همسرشان است.

جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس که سیاست‌ها و مواضع تند و گاهاً نسنجیده‌ای را در حوزه روابط ایران و انگلیس و همسو با دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اتخاذ می‌کند، اسفندماه گذشته با اعطای حمایت دیپلماتیک به زاغری، سطح این پرونده را به مناقشه میان دو دولت انگلیس و ایران ارتقا داد. او که برای تصاحب کرسی نخست‌وزیری با سلف خود بوریس جانسون رقابت می‌کند با انتشار پیامی در توئیتر از کمپین رتکلیف "مقابل سفارت ایران" حمایت کرده است.

بااین‌حال بوریس جانسون که اکنون نامزد پیشتاز حزب محافظه‌کار برای تصدی سمت نخست‌وزیری انگلیس است، اعتقادی به اعمال فشار علیه ایران برای آزادی زاغری ندارد.

جانسون در سال ۲۰۱۷ زمانی که وزیر خارجه این کشور بود در نشستی در پارلمان انگلیس گفت زاغری برای «تدریس روزنامه‌نگاری» به تهران سفرکرده بود.

هرچند این اظهارات با واکنش شدید رسانه‌ها و سیاستمداران انگلیسی روبرو و جانسون بعداً تحت این فشارها مجبور به عقب‌نشینی شد و گفت این اظهارات «اشتباه» بوده، اما سوابق زاغری نشان می‌دهد وی از همکاران بنیاد «تامسون رویترز» است که با ادعای تلاش برای «توسعه رسانه»، در کشورهای مختلف فعال است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =