دادستان: ۲۰ درصد پرونده‌های قضایی دامغان منجر به سازش شد

سمنان-ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب دامغان گفت: طبق آمار یک سال گذشته، ۲۰ درصد از پرونده‌های وارد شده به دادسرای عمومی و انقلاب دامغان منجر به صلح و سازش شده است.

محمدتقی گلی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در یک سال گذشته، ۹ هزار و ۸۴۹ فقره پرونده به دادسرای این شهرستان وارد شده که آمار رسیدگی، صدور رأی و مختومه شدن پرونده‌ها نیز به همین میزان است.
وی ادامه داد: از این تعداد پرونده، بیش از ۲ هزار پرونده در دادسرا با مساعدت افراد و ریش سفیدی، به صلح و سازش منجر شده است.
گلی تصریح کرد: سرقت، ضرب و جرح عمدی، توهین و فحاشی، تصادف و مواد مخدر بیشترین فراوانی پرونده در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان را تشکیل می‌دهد.
وی اظهار داشت: خشونت و ضرب و جرح عمدی در این شهرستان در سال‌های گذشته از درصد بالایی برخوردار بود که با اقدام‌های پیشگیرانه لازم، وقوع این ۲ جرم تا حد بالایی کاهش پیدا کرده است.
گلی به مدت زمان رسیدگی به پرونده‌ها در دادسرای دامغان اشاره کرد و گفت: میانگین زمان رسیدگی به پرونده با کاهش ۱۰ روزه نسبت به سال گذشته، به ۲۵ روز رسیده است.
دادستان عمومی و انقلاب دامغان گفت: در حال حاضر، تعداد پرونده‌های مسن در دادسرای عمومی و انقلاب دامغان به ۱۵ فقره کاهش پیدا کرده است در حالی که این تعداد در سال گذشته، ۸۹ فقره بوده است.
در شهر دامغان ۶ شعبه حقوقی، کیفری و دادگاه عمومی در دادگستری و پنج شعبه بازپرسی و دادیاری، اجرای احکام و سرپرستی در دادسرا وجود دارد.
شهرستان دامغان در فاصله ۱۱۵ کیلومتری شرق مرکز استان سمنان و بیش از ۹۵ هزار نفر جمعیت دارد که بیش از ۲۱ هزار نفر جمعیت در روستاها ساکن هستند.

۷۴۰۸/‏۹۸۵۶