پروژه باغ ژاپنی در رشت روابط دو کشور را تقویت می کند

رشت - ایرنا - رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان گفت: پروژه باغ ژاپنی در بوستان مفاخر رشت، می تواند روابط دو کشور ایران و ژاپن را تقویت کند.

گزارش روز جمعه روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان به ایرنا حاکیست کیوان محمدی در دیدار با هیأت بلندپایه ژاپنی در رشت افزود: با توجه به سابقه همکاری ایران و ژاپن طی قرون متمادی و نیز شباهت‌های زیاد گیلان و ژاپن، امیدواریم زمینه تداوم همکاری‌ها بیش از گذشته فراهم شود.

وی با استقبال از طرح احداث باغ ژاپنی در گیلان، این پروژه را مقوم روابط دو کشور ایران و ژاپن دانست و افزود: ایران دارای فرهنگ غنی در همه زمینه‌ها ازجمله وجود سبک باغ ایرانی و باغ‌های معروف در تهران، شیراز، بیرجند، کرمان و اصفهان است که کتب بسیاری نیز در این خصوص تألیف شده است.

محمدی بر بهره‌گیری از نمونه‌های گل و گیاهان منطقه که نمونه‌های آن در مرکز گلخانه‌ای چابکسر گیلان موجود است در باغ ژاپنی تأکید کرد و گفت: استفاده از نمونه گل و گیاهان سایر نقاط جهان و ایران در پاغ ژاپنی می‌تواند جذابیت‌های آن را افزایش دهد.

وی در پایان با اشاره به پروژه تبدیل بقایای سونامی در ژاپن به مواد اولیه سیمان، خواستار ارائه مطالعه برای دفع پسماند در استان به روش مشابه شد.

یوکی هارو کوبایاشی رئیس دفتر سازمان همکاری‌های بین المللی ژاپن (جایکا) نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های این آژانس در نقاط مختلف جهان از جمله ایران، احداث باغ ژاپنی را یکی از فعالیت‌های داوطلبانه جایکا به منظور گسترش ارتباطات فرهنگی با کشورها دانست و گفت: شباهت بسیار نزدیک دو اقلیم گیلان و ژاپن باعث شد شهر رشت را به منظور تحقق پروژه باغ ژاپنی در ایران انتخاب کنیم.

کوماتسو کیوشی مجری احداث باغ ژاپنی نیز با اشاره به سوابق کاری خود در حوزه باغداری گفت: تمام تلاش خود را مبنی بر انجام درست کار انجام خواهیم داد.

محمد هادی دریایی معاون امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور نیز با بیان اینکه برخی از شهرهای ایران در حوزه‌های ورزشی، زبان ژاپنی و باغ ژاپنی با ژاپن همکاری داشته‌اند بر تأکید دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در اجرای پروژه‌های جایکا در ایران اشاره کرد.

محل احداث باغ ژاپنی در بخشی از بوستان مفاخر رشت به مساحت یک هزار و ۲۰۰ متر خواهد بود.

۷۲۹۶/‌۲۰۰۷/‌

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =