سردشت آماده برگزاری سی و دومین یادواره شهدای شیمیایی هفت تیر

مهاباد- ایرنا- شهرستان مرزی سردشت خود را برای میزبانی از مهمانان ویژه سی دومین سالگرد بمباران شیمیایی آماده کرده است.

به گزارش ایرنا، از چند کیلومتر مانده به ورودی سردشت، بنرهایی بزرگی با مضامین مختلف از جمله گرامی داشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر، خوشامدگویی به مهمانان ویژه این مراسم نصب شده است؛ اگر رد این بنرها را بگیری در ورودی شهر راهنمایی مسافران نیز به آنها اضافه می‌شود و به راحتی می‌توانی محل برگزاری یادواره را نیز پیدا کنید.

جمعی از معتمدان و اهالی شهر که بیشترشان لباس‌های محلی بر تن دارند، در میدان ورودی سردشت ایستاده‌اند و از روی پلاک خودروها به میهمانان مراسم خیرمقدم می‌گویند.

این نشاط در خیابان‌های هیروشیما و حلبچه سردشت نیز وجود دارد و مردم این شهر از یک روز مانده به هفتم تیر، این ۲ خیابان که نمادهایی از استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی در جهان است را تمیز کرده‌اند.

برخی شاعران و نویسندگان محلی نیز اشعاری در سوگ شهیدان این حادثه سروده و در شب شعری که برای همین منظور برگزار شد به بیان احساس درونی خود پرداختند.

هر کدام از ارگان‌ها و دستگاه‌های اجرایی شهرستان برنامه‌هایی در خصوص میزبانی از مهمانان این آئین بر عهده گرفته دارند و برخی معتمدان شهر نیز از مهمانان درخواست می‌کنند به جای رفتن به هتل و مهمانسرای ادارات به خانه‌های آنان بروند.

یکی از اهالی این شهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مهمانان این مراسم مهمانان کل مردم سردشت هستند و ما دوست نداریم که مهمان به مسافرخانه و هتل برود و اگر قوانین اجازه بدهد، خودمان از این مهمانان پذیرایی می‌کنیم.

محمد آلانی گفت: یادواره شهدای بمباران شیمیایی سردشت هر سال به صورت مردمی برگزار می‌شود و مردم این شهر برای حضور در این آئین درخواست دعوت نامه نمی‌کنند.

مادر میان سالی نیز که به گفته مردم چند نفر از اقوام و نزدیکان خود را در بمباران شیمیایی از دست داده و بعد از گذشت ۳۲ سال هنوز لباس سیاه بر تن داشت، با لهجه زیبایی کُردی به مهمانان خوشامدگویی می‌کرد.

محل برگزاری آئین یادواره شهدای شیمیایی سردشت در این مدت بیشترین جنب و جوش را داشت و عملیات احداث ساختمان که از سال ۱۳۸۹ شروع و در سال ۱۳۹۵ به پایان رسیده بود، امسال در سایه تجهیز، تکمیل شده است.

در قسمتی از محل برگزاری مراسم ۴۰ قطعه عکس از مجروحان شیمیایی سردشت که بیشتر آنان زن و کودک بودند، نصب شده است و در قسمت دیگر بریده‌هایی از روزنامه‌هایی سراسری حاوی اخبار منتشر شده در خصوص بمباران شیمیایی سردشت از دور خودنمایی می‌کند.

دوچرخه سوارانی از شهرستان‌های شاهین دژ و تکاب به مناسبت گرامیداشت هفتم تیر و سالروز بمباران شیمیایی سردشت حد فاصل این شهرستان‌ها را رکاب زده و با استقبال مردم این شهر وارد سردشت شده اند.

این برنامه دوچرخه سواری با شعار «جهان عاری از سلاح شیمیایی» با حضور ۶ دوچرخه سوار از تکاب آغاز شد و این افراد با عبور از شهرستان‌های شاهین دژ، بوکان، سقز و بانه به سردشت رسیدند.
۶ دوچرخه سوار مهابادی نیز ساعت چهار بامداد جمعه راهی سردشت شده اند و در آئین گرامیداشت شهدای بمباران شیمیایی سردشت شرکت می‌کنند.

سی و دومین یادواره شهدای شیمیایی بمباران هفت تیر سردشت فردا / جمعه / ‏‬ با حضور‬ سخنگوی وزارت‬ امور‬ خارجه، ‬ استاندار‬ آذربایجان‬ غربی، جمعی از‬ نمایندگان‬ استان‬ در‬ مجلس شورای اسلامی، خانواده‬ های‬ معظم‬ شهدای‬ هفتم تیر سردشت‬ و‬ اقشار‬ مختلف‬ مردم‬ این شهرستان‬ برگزار می‌شود.

رژیم بعث عراق در هفتم تیر ۱۳۶۶ و با استفاده از بمب‌های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‌ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات بسیاری به وجود آورد و سردشت اولین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته‌ای هیروشیما نامیده شد.
شهرستان مرزی سردشت در جنوب آذربایجان غربی واقع است.

۹۹۰۳/‏‬ ۳۰۲۰/‏۳۰۷۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =