۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۵۷
کد خبر: 83372961
۰ نفر
عراقچی:صبر راهبردی تهران به پایان رسیده است

تهران - ایرنا - معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: صبر راهبردی تهران به پایان رسیده و بیش از این تحمل عمل یک سویه و یک‌جانبه به توافق برجام را نداریم در حالی که دیگران به تعهدات خود عمل نکنند.

عباس عراقچی افزود: کشورهای باقیمانده در برجام نتوانستند خروج آمریکا از برجام را برای ایران جبران کنند، تهران در طول یک سال گذشته تحمل، تأمل و صبر راهبردی از خود نشان داده است، فرصت کافی در اختیار کشورهای باقیمانده در برجام به خصوص کشورهای اروپایی قرار داده تا به تعهداتشان در اقدام مشترک عمل کنند و فرصت کافی برای دیپلماسی ایجاد کرد ولی به نتیجه‌ای باید و شاید نتوانستیم دست پیدا کنیم.

عراقچی عنوان کرد: ما از مواضع سیاسی کشورهای اروپایی و سایر کشورهای باقیمانده در برجام علیه خروج آمریکا از این توافق بین المللی استقبال می‌کنیم ولی این مواضع سیاسی باید به گامهای عملیاتی ترجمه شود.

وی با بیان اینکه فردا (جمعه) کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونین سیاسی کشورهای عضو برجام در وین برگزار می‌شود، افزود: امیدوارم در کمیسیون مشترک شاهد اقدامهای عملی و ملموس از سوی کشورهای عضو برجام به خصوص کشورهای اروپایی باشیم وگرنه در این صورت ایران به تصمیم خود در ارتباط با کاهش تعهدات برجامی‌اش که کاملاً تصمیمی قانونی و بر اساس حقوقش در برجام است، ادامه می‌دهد و هیچ تردیدی در این نخواهد بود.

نشست کمیسیون مشترک برجام فردا با حضور نمایندگان کشورهای عضو این توافق در حالی در وین برگزار می‌شود که مهلت تعیین شده از سوی ایران برای آغاز کاهش تعهداتش در برجام به پایان رسیده و انتظار می‌رود اروپا پیشنهاد معقولی را برای متقاعد کردن تهران به ادامه پایبندی کامل به تعهداتش ارائه دهد.

گزارش ها حاکی است اروپایی‌ها قرار است اجرایی شدن خط اعتباری چند میلیون یورویی برای تسهیل مراودات تجاری ایران و اروپا را اعلام کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =