سخنگوی وزارت امور خارجه: دست آمریکایی‌ها از تحریم خالی است

ارومیه – ایرنا – سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دست آمریکایی‌ها از تحریم خالی است و به همین علت با ناشی گری به تحریم اشخاص روی آورده اند که نظیر دیگر نقشه‌ها و توطئه‌های آنان شکست خواهد خورد.

سیدعباس موسوی پنجشنبه شب در گفت و گوی ویژه خبری سیمای مرکز آذربایجان غربی افزود: تحریم‌های جدید آنان نیز نظیر تحریم‌های گذشته، بی تأثیر و از روی استیصال است و مبنای حقوقی ندارد.

وی اضافه کرد: این تحریم‌ها پایه ساز و کارهای شناخته شده بین المللی را سست می‌کند.

موسوی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها از روی بدفهمی فکر می‌کردند که دست نیروهای مسلح ایران برای مقابله با توان نظامی آنان خالی است، بیان کرد: با سرنگون کردن پهپاد متجاوز آنان که دارای اهمیت استراتژیکی نیز بود، اقتدار و آمادگی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به همگان اثبات شد که واکنش‌های متفاوت و متناقضی را از سوی آمریکایی‌ها در پی داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: البته این تجاوز به حریم جمهوری اسلامی ایران را از طریق مکانیسم‌های بین المللی به ویژه شورای امنیت پیگیری کرده ایم.

موسوی با تاکید بر اینکه در پشت چهره خندان و شعارهای پرطمطراق آمریکایی‌ها بسیاری از جنایت‌ها نهفته است، اظهار داشت: آنچه که غربی‌ها در خصوص حقوق بشر و مدارا و گفت و گو می‌گویند، مقطعی است و تا جایی برای آنان اهمیت دارد که امکان بهره برداری داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه هفته موسوم به افشای حقوق بشر آمریکایی با هدف شناساندن چهره واقعی سردمداران این کشور در هفته دوم تیرماه نامگذاری شده است، گفت: آنچه اهمیت دارد، نشان دادن ماهیت مرتکبان و حامیان آشکار و نهان تروریسم در ایران است و باید به همه دنیا نشان دهیم که دست جنایتکاران تروریست از جمله منافقان کوردل همواره در دست آمریکایی‌ها بوده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: ایران بیشترین هزینه را برای مبارزه با تروریسم داده و همواره قربانی تروریسم بوده است که حوادث ابتدای تیرماه از جمله شهادت ۲۹۰ نفر سرنشین هواپیمای مسافربری بر اثر شلیک ناو آمریکایی وینسنس و همچنین شهادت صدها نفر بر اثر بمباران شیمیایی سردشت از جمله مظاهر آن به شمار می‌روند.

وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها مثل همیشه در خصوص تروریسم مغلطه می‌کنند زیرا آن کشورهایی که باعث تشدید تروریسم در منطقه هستند و آن را تأمین مالی می‌کنند، این کشور استکباری و متحدان آن است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه مشکل اصلی ما با دنیای استکبار مشکل ماهوی و جنگ گفتمانی است، اضافه کرد: آنان تاکنون نتوانسته اند با جمهوری اسلامی ایران به عنوان واقعیت جدید کنار بیایند ولی بالاخره با گفتمان برتر این نظام مقدس و نفوذ کلام کشورمان کنار خواهند آمد.

موسوی با اشاره به اینکه برجام یک دستاورد چندجانبه بین المللی بوده است، بیان کرد: با وجود این امر، بدعهدی آمریکایی‌ها و اجرا نکردن تعهدات توسط آنان و دیگر اعضا، این دستاورد را به مخاطره انداخته است.

وی اظهار داشت: آمریکایی‌ها با یک اشتباه راهبردی از برجام خارج شده اند و اعلام می‌کنند که برجام معاهده‌ای نبوده که آنان دنبالش بوده اند و دنبال "توافق جامع‌تر" به زعم خود هستند.

این مقام دستگاه دیپلماسی کشورمان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران این خواسته آنان را هیچگاه نمی‌پذیرد و بر سر حقوق مسلم خود مذاکره‌ای انجام نخواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه نفوذ ایران اسلامی در منطقه را معنوی و غیرقابل مقابله دانست و گفت: ایران عامل صلح و امنیت در منطقه است و با توجه به تجربه هشت سال دفاع مقدس، دست خود را در مقابل زیاده خواهی دشمنان خالی نمی‌کند.

موسوی با یادآوری اجلاس موسوم به معامله قرن در منطقه طی روزهای گذشته افزود: رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی همواره سعی داشته اند که فلسطین را از کانون توجه مردم دنیا خارج کنند و این بار نیز در صدد هستند در مقابل راضی شدن مردم این کشور به صلح، پول پرداخت کنند که این طرح نیز با شکست مواجه خواهد شد.

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه برای حضور در یادواره قربانیان بمباران شیمیایی سردشت به آذربایجان غربی سفر کرده است.

۸۱۳۷/‏۲۰۹۳

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =