۷۰۰ هزار هکتار اراضی و مراتع کشور علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است

چابهار- ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۷۰۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی و مراتع در ۹ استان کشور علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.

محمود حجتی روز پنجشنبه در سفر به سیستان و بلوچستان و بازدید از زمین‌های آلوده به ملخ صحرایی در شهرستان‌های کنارک و نیکشهر اظهار داشت: براساس پیش بینی ها آلودگی اراضی و مراتع کشور در استان‌های مختلف به یک میلیون هکتار افزایش پیدا می کند.

وی از تلاش های مردم و مسئولان برای مقابله و مبارزه با ملخ صحرایی قدردانی کرد و افزود: عزم ملی برای مبارزه با ملخ وجود دارد.

وزیر جهاد کشاورزی از حضور و مشارکت مردم، نیروهای دولتی و پشتیبانی، استاندار سیستان و بلوچستان، همکاران سازمان حفظ نباتات و جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در مبارزه با آفت ملخ صحرایی قدردانی کرد.

وی ادامه داد: کشور ما امسال مورد هجوم گسترده ملخ مهاجر آفریقایی قرار گرفته که از طریق کشورهای حوزه جنوب خلیج فارس وارد شده و در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: شرایط اقلیمی و میزان بارش ها و وزش بادها در شدت هجوم این آفت به کشور نقش اساسی داشته است.

وی افزود: براساس ارزیابی کارشناسان و پیش بینی های فائو ریزش های جدید ملخ صحرایی از ایران به سمت پاکستان و هندوستان مهاجرت خواهند کرد و امیداریم همانطور که در کشور ما مبارزه مطلوب با این آفت صورت گرفت در این ۲ کشور نیز با مبارزه جدی انجام شود تا از احتمال هجوم برگشتی این آفت در ماه های پایانی سال بکاهد.

بازدید از باغات موز و انبه مجتمع کشت و صنعت و دامپروری بخش زرآباد کنارک

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: نهال های باغ این مجتمع به صورت کشت بافت به این مکان منتقل شده است و این نوع نهال نیز فناوری شده ترین نهال های دنیا هستند که باغداران در این منطقه کشت کرده اند.

وی افزود: آبیاری این باغ با استفاده از فناوری مدرن و روش آبیاری نوین تحت فشار انجام می گیرد.

حجتی با بیان اینکه عملکرد باغ موز در این مجتمع ۳۰ تا ۳۵ تن در هکتار است، گفت: با احداث این باغ تولید و اشتغال رونق پیدا کرده و ارزش افزوده و درآمد خوبی برای مردم این منطقه ایجاد شده است.

وی ادامه داد: مبارزه با ملخ در ایران جدی هست و بزودی هیچ ملخی باقی نمی‌ماند تا در جای دیگر و یا کشور همجوار آسیب برساند.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: از کشاورزان حمایت‌های لازم انجام می‌شود و بیمه نیز در این باره تلاش زیادی کرده است.

وی گفت: تمام امکانات برای مبارزه با ملخ صحرایی بسیج و اعتبارات نیز پیش بینی شده است.

۳۰۴۳**۶۰۸۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =