۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۴۴
کد خبرنگار: 1361
کد خبر: 83372914
۱ نفر

برچسب‌ها

اجرا نشدن قوانین مشکل صنعت چوب است

اصفهان- ایرنا- رئیس اتحادیه صنعت چوب اصفهان گفت: مالیات، دارایی، بانک، بیمه و اجرا نشدن قوانین از جمله مشکلات این صنعت است.

براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت سالانه حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب ام دی اف در کشور تولید می‌شود و این وزارتخانه تولید ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب ام دی اف را در کشور هدفگذاری کرده است.

محمد شادمند عصر روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه دولت با در نظر گرفتن بسته‌های حمایتی برای تولیدکنندگان می‌تواند مشکلات و موانع صنعت چوب را برطرف کند، افزود: با بالا بردن تعداد کارگران در واحدهای تولیدی دولت باید به آن واحد تخفیف و تسهیلات با نرخ پایین و وام بدون بهره ارائه دهد.

رئیس اتحادیه صنعت چوب اصفهان تصریح کرد: اما در کشور ما این گونه نیست و هر تولیدکننده‌ای کارگر بیشتری دارد باید مالیات بیشتری پرداخت کند از این رو با مشکلات بیشتری مواجه می‌شود.

وی ادامه داد: چون قوانین در اصفهان به صورت آزمایشی اجرا می‌شود این استان آسیب می بیند زیرا تا زمانی که قوانین در کشور جاری شود صنعتگران شهرهای دیگر به کار خود سرعت می‌دهند و اصفهان همچنان عقب می‌ماند.

وی با اشاره به وضعیت واردات و صادرات صنعت چوب بیان کرد: متأسفانه در زمان حال تخصیص ارز و انتقال پول با مشکل مواجه است و زمانی که وارد عرصه می‌شویم برای جذب پول و انتقال با مشکل روبه رو هستیم همچنین زمانی که صادرات انجام می‌دهیم دولت می‌گوید پول صادراتی را برگردانیم.

شادمند با بیان اینکه ما هزینه‌ها را بر مبنای دلار آزاد پراخت می‌کنیم، ادامه داد: در صورتی که قصد صادرات داشته باشیم هزینه آن را با دلار ۹۰ هزار ریال برمی گردانیم که در این راستا شاهد تعادل نبوده و تولیدکننده نمی‌تواند جوابگوی صادرات باشد.

به گفته وی اگر در استان اصفهان صادراتی شکل می‌گیرد باید پول صادرات به خود شهر تخصیص داده شود.

وی با اشاره به اینکه‌ام دی اف در اصفهان تولید نمی‌شود، تصریح کرد: روکش در اصفهان تولید می‌شود، از ۶ کارخانه‌ای که در استان وجود دارد سالانه حدود ۱۰ میلیون تولیدات مصنوعات چوبی، ورق و لمینت صورت می‌گیرد.

رئیس اتحادیه صنعت چوب اصفهان اظهار داشت: حدود ۲۰ واحد فعال صنعتی داریم که شاخص کشور هستند ولی بالای ۵۰۰ واحد صنفی شهر اصفهان در زمینه تولید محصول نهایی داریم.

وی با اشاره به وضعیت بازار کار صنعت چوب بیان کرد: متأسفانه در اصفهان صنف چوب متناسب با ساختمان است و در شرایط فعلی که درهمه صنوف به ویژه صنف چوب رکود حاکم است نگاه صنفی نسبت به دیگر صنوف از وضعیت بهتری برخوردار است.

شادمند افزود: متأسفانه نسبت به صنعت چوب که هزاران سال قدمت دارد توجهی نمی‌شود، ولی اصفهان در صنعت چوب می‌تواند جایگاه بهتری را در کشور داشته باشد.

رئیس اتحادیه صنعت چوب اصفهان با اشاره به اینکه امروز شاهد جنگ اقتصادی هستیم، خاطرنشان کرد: باید انرژی و تلاش بیشتری در صنعت چوب صرف شود تا نگاه شهر، استان و کشور به حوزه صنعت چوب تغییر کند.

تأسیس دانشگاه علمی کاربردی تخصصی رشته چوب

رئیس انجمن علمی صنعت چوب استان در این باره گفت: بزرگترین مشکل فاصله بین صنعت و دانشگاه بود که با تلاش‌های صورت گرفته روز به روز این فاصله کمتر می‌شود زیرا برخی از افراد ایده‌های خوبی دارند اما سواد دانشگاهی ندارند که ما این ایده‌ها را به افراد متخصص و علمی متصل می‌کنیم.

وی ادامه داد: انجمن علمی صنعت چوب، با تأسیس دانشگاه علمی کاربردی تخصصی رشته چوب در مقطع کاردانی و کارشناسی و پذیرش دانشجو و تدوین کتابهای متعدد اقدامات مهمی در راستای تخصصی کردن این صنعت انجام داده است.

استان اصفهان در صنعت چوب کشور سرآمد است

یکی از تولید کنندگان داخلی صنعت چوب بیان کرد: از ابتدای سال گذشته بخش نامه‌های بانک مرکزی همه صنایع را با مشکلات جدی مواجه کرد.

محسن احمدی با اشاره به اینکه در تأمین مواد اولیه با مشکلاتی مواجه هستیم، ادامه داد: از ابتدای سال ۹۷ ثبت سفارش در سازمان صنعت، معدن و تجارت ما را با مشکلاتی مواجه کرده است.

این تولیدکننده صنعت چوب با بیان اینکه مردم از تولیدات داخلی چوب رضایت نداشته و عنوان می‌کنند نامرغوب است، تصریح کرد: این در حالی است که استان اصفهان در صنعت چوب کشور نسبت به دیگر شهرها و کشورها سرآمد است.

وی از شهرداری اصفهان درخواست کرد، زمینی برای تجمع کارخانه‌های چوب و این صنف در نظر گرفته شود زیرا این صنعت موجب سرمایه و اقتصاد برای استان اصفهان و دیگر استان‌های هم جوار می‌شود.

این تولیدکننده صنعت چوب بیان کرد: تولیدکنندگان باید کیفیت و تولیدات مناسب را در نظر بگیرند تا شاهد رونق روزافزون صنعت چوب در استان باشیم.

قوانین مالیاتی و راه و ترابری مشکل صنعت چوب

یکی دیگر از تولیدکنندگان صنعت چوب اضافه کرد: مشکل اصلی این صنعت اجرا نشدن قوانین موجود، قوانین مالیاتی، راه و ترابری و صنعت است که این قوانین به درستی اجرا نمی‌شود.

صالحی با بیان اینکه اجرا نشدن قوانین، موانعی را در تولید و توزیع صنعت چوب به وجود می‌آورد، ادامه داد: به تازگی استفاده از کدپستی برای ارسال کالا ضروری شد که این اقدام به عنوان پایلوت در استان اصفهان اجرا شده است.

برپایی هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع چوب و ماشین‌آلات

هفدهمین نمایشگاه صنایع چوب، ماشین آلات، یراق آلات و مواد اولیه طی روزهای چهارم تا هفتم تیرماه در اصفهان گشایش یافت..

این نمایشگاه در فضایی به مساحت ۲۶۰۰ مترمربع فضای نمایشگاهی و با حضور ۴۴ شرکت معتبر از استان‌های اصفهان، تهران، البرز، قم، آذربایجان شرقی و فارس برگزار شد.

همچنین نمایندگانی از کشورهای چین، کره، تایوان و ژاپن در این نمایشگاه حضور دارند تا به روزترین محصولات مرتبط با صنعتچوب، یراق‌آلات و مواد اولیه را به نمایش بگذارند.

تولیدکنندگان MDF و ماشین‌آلات صنایع چوب، تولیدکنندگان و تأمین کنندگان یراق‌آلات، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان مواد اولیه صنایع چوب شامل چسب، نوار لبه پی‌وی‌سی، پارکت، صفحه‌های کابینت و تجهیزات آشپزخانه در این نمایشگاه حضور دارند.

ویژگی قابل توجه هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع چوب، ماشین‌آلات، یراق آلات و مواد اولیه نسبت به دوره پیش از آن، حضور بیشتر تولیدکنندگان مواد اولیه، ماشین‌آلات تولید داخل و ام‌دی‌اف به شمار می‌رود.

به گزارش ایرنا، صنعت چوب در کشور از نمونه حوزه‌های اشتغالزا به شمار می‌رود که با توسعه هوشمندانه و هدفمند آن می‌توان گام مؤثری در راستای کاهش بیکاری برداشت.

۹۹۱۳/۶۰۲۶/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =