فرخی سیستانی در پایداری زبان پارسی بسیار موثر بوده است

زاهدان- ایرنا- رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران گفت: اشعار فرخی سیستانی به عنوان شاعری بزرگ و حکیم گرانمایه ایرانی در پایداری و پاسبانی زبان پارسی بسیار موثر بوده است.

حسن بلخاری روز پنجشنبه در سومین جشنواره ملی فرخی سیستانی در سرسرای دانشگاه زابل افزود: فرهنگ ایران و زبان فارسی وامدار افرادی چون فرخی سیستانی است چرا که سخن شناس به سادگی، زیبایی بر بنیاد شعر و جمال شناسی در می یابد که فرخی سیستانی اول شاعر است و پس از آن مدح می گوید.

وی تصریح کرد: در برخی از نقدها فرخی سیستانی را از جمله مدح گویان نام می برند در حالی که در نقطه مقابل، او به بهانه مدح، شعر را مقام و متانت بسیار بلند بخشیده است.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران گفت: فردی که شعر شناس، سخن شناس و جهان رنگارنگ حضرت خیال را بشناسد به فراست در می یابد که به هیچ عنوان در دیوان فرخی سیستانی مدح، محور نیست و شعر، محور آن است.

وی اظهارداشت: در هر کجای ایران که سخن از سیستان می شود همزمان دو معنا به حماسه، اسطوره و پهلوانی با نامداری رستم و اخوت و جوانمردی یعقوب لیث صفاری به ذهن ها متبادر و تداعی می شود.

بلخاری افزود: بر خود می بالم که ایرانی هستم و سیستان قطعه ای از خاک پاک وطنم است.

وی بیان کرد: شعر منزل و میزبان خود را می شناسد به طوری که این استعداد و توان در دل و جان فرخی سیستانی خود را دیده است.

دبیر سومین جشنواره ملی فرخی سیستانی در حاشیه این جشنواره به خبرنگار ایرنا گفت: سومین جشنواره ملی فرخی سیستانی با هدف تجلیل از پژوهشگران منطقه سیستان برگزار شده است.

مهدی کشته گر افزود: شورای سیاست گذاری سومین جشنواره ملی فرخی سیستانی پس از تشکیل کمیته ارزیابی و داوری، آثار شرکت کننده را مورد بررسی قرار داد که در نهایت در بخش تاریخ این جشنواره هیچ اثری راه پیدا نکرد.

وی اظهارداشت: در این جشنواره از محمود رضا آرمین، ابولحسن افشاری، جواد شهنازی به ترتیب در بخش های ادبیات، هنر و فرهنگ و در بخش جوان از محبوبه کلبعلی و محمد میر نیز تجلیل شد.

مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری نی زار بیان کرد: جشنواره ملی فرخی سیستانی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران به ثبت رسیده و سالانه این جشنواره در زابل برگزار می شود.

سومین جشنواره ملی فرخی سیستانی با هدف تجلیل از پژوهشگران برتر در بخش های ادبیات، فرهنگ، هنر، تاریخ و جوان منطقه سیستان با حضور رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان بلوچستان، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر زابل و فعالان اجتماعی، فرهنگی و هنری منطقه سیستان در سرسرای دانشگاه زابل برگزار شد.

ابوالحسن علی بن جولوغ فرخی سیستانی شاعر بزرگ ایرانی اواخر سدهٔ چهارم و اوایل سدهٔ پنجم هجری قمری است.

وی علاوه بر تسلط بر شعر و ادب در موسیقی نیز مهارت داشت و بدین وسیله توانست به دربار ابوالمظفر شاه چغانیان و سپس به دربار سلطان محمود غزنوی راه یابد و منزلتی والا بدست آورد.

فرخی را یکی از بهترین قصیده سرایان ایرانی می دانند تا جایی که گفته‌اند سخن سهل و ممتنع در عربی خاص ابوفراس حمدانی و در فارسی خاص فرخی است.

تاریخ فوت او را ۴۲۹ هجری قمری ذکر کرده‌اند.

۷۳۱۷ **۶۰۸۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =