۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۷
کد خبرنگار: 1488
کد خبر: 83372507
۰ نفر

برچسب‌ها

نخستین جشنواره گیاه بومی کوتکوتو در لاهیجان برگزار شد

لاهیجان - ایرنا - نخستین جشنواره گیاه بومی دارویی کوتکوتو لاهیجان با استقبال شهروندان در این شهر برگزار شد.

شهردار لاهیجان در این باره گفت: همزمان با برداشت گیاه بومی کوتکوتو برای اولین بار جشنواره این گیاه و مراحل عرق گیری و تهیه محصولات مرتبط با این گیاه بومی توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر با همکاری و مشارکت عطاری‌ها و شرکت بخش خصوصی این گیاه به مدت دو روز در حاشیه شمالی استخر لاهیجان برگزار می‌شود.

مسعود کاظمی افزود: این جشنواره که در محل نمایشگاه شب‌های روشن برگزار می‌شود با برنامه‌های متنوعی به منظور معرفی و آشنایی با این گیاه محلی همراه است.

وی خاطرنشان کرد: معرفی خواص متعدد گیاه کوتکوتو از نظر طبی و عرق گیری به روش سنتی در دیگ‌های مسی در حضور مردم انجام می‌شود و محققان طب سنتی در مورد مزاج شناسی و گیاهان بومی گیلان و معرفی غذاها و خوراکی‌هایی که گیاه کوتکوتو در آن استفاده می‌شود، سخنرانی خواهند کرد.

کاظمی گفت: شهرداری لاهیجان با هدف ایجاد نشاط و شادابی بین شهروندان و تبدیل لاهیجان به شهر جشنواره‌ها برنامه‌های مختلفی را برای اجرا در طول سال تدوین کرده است.

وی یادآور شد: با توجه به معرفی لاهیجان به عنوان شهر شب‌های روشن در طول سه ماه گذشته جشنواره‌های نوروزی، ضیافت خوبان در ماه مبارک رمضان و جشنواره شب‌های روشن از جمله برنامه‌های فرهنگی، هنری و آموزشی متنوعی برای شهروندان و مسافران در جشنواره شب‌های روشن برگزار شده که مورد توجه و استقبال قرار گرفته‌اند.

گیاه بومی کوتکوتو که در سایر مناطق گیلان به آن خالواش نیز گفته می‌شود از خانواده نعناییان محسوب می‌شود که عطری خوش دارد و در انواع غذاها و خورشت‌ها از آن به عنوان چاشنی استفاده می‌شود.

این گیاه در اواخر خردادماه به طور خودرو در گیلان می روید و روستاییان آن را برداشت و از آن استفاده‌های زیادی می‌کنند که معتقدند که عرق از بهترین عرق‌های گیلان بوده و ارزش و خاصیت زیادی دارد.

شهر لاهیجان در شرق استان گیلان واقع است و به شهر جشنواره‌ها معروف شده و هرسال بویژه فصل تابستان برنامه‌ها و جشنواره‌های مختلفی در آن برگزار می‌شود.

۶۰۲۹ / ‏‬ ۲۰۰۷/‏

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =