خلاء قانونی مصادره خودروهای حامل مواد مخدر برطرف شود

سمنان- ایرنا- رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سمنان گفت: مصادره خودروهای حامل مواد مخدر به نفع دولت اکنون با چالش قانونی مواجه است و این خلاء در مبارزه با سوداگران مرگ به صورت کشوری ساماندهی شود.

سرهنگ سید علی اکبر میری روز پنجشنبه در نشست مشترک کمیته مقابله با عرضه مواد مخدر و روانگردان ها و شناسایی اموال قاچاقچیان، همزمان با سالروز جهانی مبارزه با موادمخدرف در سالن شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان سمنان، افزود: سمنان استانی مرزی نیست، اما به علت قرار گرفتن در حاشیه کویر، نسبت به سایر استان ها یکی از محورهای انتقال مواد مخدر به دیگر منطقه های کشور است.

وی با تاکید بر اشرافیت ماموران انتظامی استان سمنان به مناطق کویری، تصریح کرد: در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ حدود چهار تن و ۶۲۲ کیلوگرم انواع مواد مخدر از سوداگران مرگ کشف و ضبط شد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سمنان ادامه داد: بهار ۹۸ بیش از ۲ تن تریاک و یک تن و ۴۰۰ کیلوگرم مرفین، ۲۲۳ کیلوگرم حشیش و هروئین و ۱۳۲ کیلوگرم شیشه کشف شد و یک هزار و ۱۲۳ نفر در طرح های مختلف مبارزه با مواد مخدر از قبیل توزیع کنندگان در بوستان ها دستگیر شدند که ۴۲ نفر از آنان زن بودند.

میری با بیان اینکه ۲۴۹ خرده فروش مواد مخدر در استان سمنان بهار امسال دستگیر شدند، اضافه کرد: سه تن از خرده فروشان دستگیر شده در این استان را زنان تشکیل می دهند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سمنان ادامه داد: ۳۲۰ معتاد متجاهر تاکنون دستگیر شدند که ۷۶ نفر آنان تحویل بهزیستی شدند، اما بودجه کافی در اختیار بهزیستی برای نگهداری از این افراد در مدت تعیین شده قانونی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: نبود بودجه کافی در زمینه نگهداری و درمان معتادان در دو پرسه ۶ ماهه سبب شده بسیاری از آنها دوباره به عرصه مصرف مواد مخدر بازگردند.

میری با ناچیز دانستن حق کشف مواد مخدر توسط ماموران انتظامی و مبارزه با مواد مخدر، یادآور شد: حق کشف ماموران مواد مخدر نیازمند بازنگری است، چرا که قوانین و مقررات این حوزه برای ۳۰ سال گذشته است و به روز نیست.

نشست مشترک کمیته مقابله با عرضه مواد مخدر و روانگردان ها و شناسایی اموال قاچاقچیان استان سمنان همزمان با سالروز جهانی مبارزه با موادمخدر، با حضور محمد ترحمی مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با موادمخدر کشور، رضا زمانی معاون اول دادستان مرکز استان، زین العابدین حسام سرپرست دادسرای انقلاب سمنان، محمدحسین همتی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان سمنان برگزار شد.

حاضران در این نشست در زمینه چگونگی شناسایی اموال سوداگران مرگ و موانع و مشکلات مرتبط با این مساله، موانع حقوقی و قضائی در مبارزه با مواد مخدر به ویژه روانگردان ها تبادل نظر کردند.

۹۸۹۱/‏۶۱۰۳

اخبار مرتبط