توسعه کشتهای گلخانه ای اولویت جهاد کشاورزی خراسان رضوی است

مشهد- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: توسعه کشت های متراکم و گلخانه ای اولویت مهم این استان در سال جاری است.

محمدرضا اورانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اقدام به عنوان یکی از سیاست های محوری و بخشی از طرح های مصوب اقتصاد مقاومتی مورد نظر و توجه قرار دارد.

وی با بیان اینکه سهم استان خراسان برای توسعه کشت گلخانه ای در سال جاری ۲۲۵ هکتار اعلام شده است اظهار داشت: هدف گذاری انجام شده در استان برای این منظور ۶۰۰ هکتار است.

وی گفت: سال گذشته ۱۸۰۰ هکتار کشت متراکم و گلخانه ای در این استان اجرا شد که ۱۴۰۰ هکتار از این میزان در قالب شهرک های کشاورزی گلخانه ای، مجتمع های گلخانه ای و گلخانه های فردی ثبت شده است.

اورانی افزود: تا پایان سال گذشته ۳۴۵ هکتار کشت گلخانه ای در استان انجام شده که نسبت به سال ۱۳۹۲ و آغاز کار دولت تدبیر که ۱۱۸ هکتار بود حدود سه برابر شده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون خراسان رضوی از نظر کشت گلخانه ای رتبه ششم کشور را دارد.

وی گفت: برای سال جاری ۹۵۰ میلیارد ریال تسهیلات یارانه ای در زمینه توسعه کشت گلخانه ای به خراسان رضوی تخصیص یافته است که توصیه می شود صاحبان چاه های کشاورزی و منابع آب به ویژه در دشت های مشهد، چناران، فریمان، تربت جام، نیشابور، فیروزه، تربت حیدریه و سبزوار از این تسهیلات استفاده کنند.

اورانی با اشاره به مزایای کشت گلخانه ای افزود: هر هکتار گلخانه برای ۱۰ نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می کند و برداشت محصول در این سیستم در تمام ایام سال انجام می شود.

وی اظهار داشت: راه اندازی هر هکتار گلخانه هم اکنون بین ۱۲ تا ۳۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد.

دو میلیون و ۱۳۸ هزار هکتار عرصه مستعد کشاورزی در خراسان رضوی وجود دارد و ۳۶۳ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی این استان فعالیت دارند.

حجم تولید سالانه انواع محصولات باغی، زراعی و دامی در خراسان رضوی هشت میلیون تن است و بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی این استان را به خود اختصاص داده است.

۷۴۹۶ / ‏‬ ۶۰۵۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =