۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۳
کد خبرنگار: 1053
کد خبر: 83372381
۰ نفر

برچسب‌ها

کشور به ۶۰ هزار مددکار اجتماعی نیازمند است

قزوین - ایرنا - رییس انجمن مددکاران ایران با اشاره به فعالیت ۱۵ هزار مددکار در کشور، گفت: برای پوشش و نهادینه کردن برنامه های مرتبط با سلامت اجتماعی با رویکرد خانواده و مردم محوری به ۶۰ هزار مددکار نیازمندیم.

سیدحسن موسوی چلک روز پنجشنبه و در حاشیه برگزاری نخستین دوره آموزش ارزیابی و تدوین برنامه کمکی ویژه کارشناسان امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: توسعه رشته مددکاری در گذشته معطوف به یک تا ۲ دانشگاه بود اما امروز شاهد فراگیری آن در مراکز علمی و دانشگاهی بوده و خروجی فارغ التحصیلان آن نیز سالانه چهار هزار مددجو است.

وی، ۶۰ موضوع و ۵۰ گروه هدف را از جمله موضوعات مورد رسیدگی مددکاران برشمرد و تصریح کرد: در حوزه آسیب ها و در پیشگری و مداخله نیز هیچ حوزه ای از جمله اعتیاد، خودکشی، فرار، کودک و همسرآزاری، معلول آزاری، سالمند آزاری، تکدی گری، طلاق، مفاسد اخلاقی نیست که مددکاران ما در آن حضور نداشته باشند.

این مسئول، اعتیاد، طلاق، بیکاری، حاشیه نشینی و مفاسد اخلاقی را پنج اولویت تعریف شده در حوزه مددکاری کشور دانست و یادآور شد: در کنار موضوعات یاد شده مددکاران با انواع بیماری ها نیز روبرو بوده و به همین لحاظ کمتر کشوری است که تنوع فعالیت مددکاری اجتماعی آنها به اندازه ایران باشد.

سابقه رشته مددکاری در کشور به ۶۲ سال پیش باز می گردد

موسوی با اشاره به تاسیس رشته مددکاری در کشور از سال ۳۷، تاکید کرد: خوشبختانه در حوزه آموزش، تا مقطع دکترا در کشور داریم و در حوزه سازمانی نیز شاهد تنوع و تعدد سازمان های فعال در این بخش هستیم و از جمله معدود کشورهایی به شمار می رویم که بخش خصوصی مددکاری و کلینیک مددکاری اجتماعی در آن فعال است.

به گفته وی، با پیگیری های صورت گرفته با ستاد کل نیروهای مسلح و مشورت با انجمن مددکاران ایران، به دنبال تاسیس مددکاری اجتماعی با گرایش نظامی در ایران نیز هستیم.

وی ادامه داد: با تعاملات بین المللی صورت گرفته طی سال های گذشته، کشور ما در حال حاضر دارای ۲ کرسی بین المللی و برپا کننده ۲ کنگره بین المللی مددکاری بوده و در عین حال نیز به دنبال میزبانی بزرگترین کنگره جهانی مددکاری جهان در سال ۲۰۲۰ با حضور ۱۵۰ کشور و چهار هزار استاد دانشگاه از سراسر دنیا هستیم.

موسوی با اشاره به ۲ ماموریت مددکاران در حوزه پیشگیری و پیشگیری اجتماعی، گفت: ارتقای مستمر کیفیت زندگی و کمک به توسعه شاخص های سلامت اجتماعی مورد هدف بوده و این در حالی است که ایران تنها کشوری است که نشان سلامت اجتماعی را توسط انجمن طراحی و به سه استاد خارجی و هفت نفر از اساتید داخلی اهدا کرده است.

۸۰۵۴*۳۰۱۳