۸ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۸
کد خبر: 83372320
۰ نفر

برچسب‌ها

سرمایه علمی جهان اسلام برگرفته از میراث امام صادق(ع) است

قم - ایرنا - معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم گفت: سرمایه علمی جهان اسلام برگرفته از میراث گرانبهای امام صادق (ع) است که با تربیت شاگران بسیار آن را به آیندگان بخشید.

حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا قاسمی نیا روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: امام صادق (ع) علم فراوان خود را نه تنها در اختیار شیعیان قرار دادند بلکه آن را به همه مذاهب اسلامی از جمله اهل تسنن ارائه کردند و مکتب تدریس ایشان در دسترس تمام مشتاقان علم و دانش بود.

وی افزود: بخش زیادی از روایات نقل شده در کتاب های معتبر شیعیان از جانب امام صادق (ع) است که هر کدام از آنها می تواند مقدمه ای برای بررسی های فراوان علمی در ساحت های مختلف باشد.

وی ادامه داد: علاوه بر سیره علمی، روش زندگانی امام صادق (ع) نیز برای همه مسلمانان و به خصوص شیعیان پر از درس های آموزنده است که باید آنان را فراگرفته و در روزگاری کنونی به آن عمل کنیم تا قلب ایشان را از اعمال خود خوشنود سازیم.

قاسمی نیا گفت: پویایی فقه شیعه با محوریت علم و عقل در همه حوزه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و سایر بخش ها وابسته به مکتب فکری جامع و کامل امام صادق (ع) است.

وی بیان کرد: در اندیشه امام صادق (ع) داشتن تقوای الهی، امانت داری، راستگویی، خوشرفتاری با مردم و رسیدگی به فقرا از جمله صفات پسندیده ای است که شیعیان باید خود را بدان زینت دهند.

وی در ادامه با اشاره به لزوم برپایی پرشور مراسم عزای امام صادق (ع)، افزود: این مراسم در شهر مقدس قم که جایگاه ویژه ای در میان شیعیان دارد باید بسیار چشمگیر برگزار شود و همه علاقه مندان به ساحت آن امام همام با حضور در مجالس سوگواری، ارادت خویش را نسبت به ایشان به نمایش گذارند.

امام جعفر صادق (ع) در هفدهم ربیع الاول سال ۸۳ هجری قمری در مدینه و در خانه امام محمد باقر (ع) پیشوای پنجم شیعیان دیده به جهان گشود. کنیه آن حضرت «ابو عبدالله» و لقبش «صادق» است.
آن حضرت در دوران عمر شریف خویش از مکتب نورانی و آسمانی جدش امام سجاد (ع) پیشوای چهارم شیعیان و پدرش امام محمدباقر (ع) کسب فیض کرد، ایشان پس از شهادت پدر بزرگوارش در سن ۳۱ سالگی به امامت رسید و با پایه ریزی مکتب جعفری موجب بازسازی و زنده نگه داشتن شریعت محمدی (ص) شد.
همه جریان ها و حرکت های علمی مسلمانان در دوره امامت امام صادق (ع) رونق گرفت و مجالس درس و مناظره های علمی دایر و از رونق خاصی برخوردار شد، در همین راستا امام شاگردان بسیاری را برای عرضه افکار خالص اسلام و طرد اندیشه های باطل و منحرف تربیت کرد.
دوران امامت ۳۴ ساله ایشان مصادف با اواخر حکومت امویان و اوایل حکومت عباسیان بود که سرانجام این امام بزرگوار در ۶۵ سالگی بر اثر توطئه های منصور عباسی در سال ۱۴۸ هجری به شهادت رسید.

۷۴۰۵/ ۶۱۳۳/‏

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =