۳۲ حوزه قضایی فعال در کرمان ارائه خدمت می‌کند

کرمان - ایرنا - رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: ۳۲ حوزه قضایی فعال در این استان ارائه خدمت می‌کند و یک حوزه غیرفعال نیز بزودی فعال می‌شود.

به گزارش ایرنا، یدالله موحد روز پنجشنبه در آیین تجلیل از قضات و کارکنان اداری نمونه دادگستری کل استان کرمان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و تبریک هفته قوه قضائیه افزود: ۳۴۵ قاضی در این استان مشغول به ارائه خدمت هستند که تقریباً ۵۰ درصد چارت تشکیلاتی دستگاه قضایی است.

وی ادامه داد: ۳۲ حوزه قضایی شامل ۱۸ حوزه شهرستانی و ۱۴ حوزه بخشی در استان کرمان دایر است که از ۶۸۸ پست قضایی مصوب استان، ۳۴۵ پست فعال و ۳۴۳ پست حدود ۵۰ درصد بلاتصدی است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه جمعیت این استان سه میلیون ۱۰۰ هزار نفر طبق سرشماری سال ۹۶ است افزود: سال گذشته حدود ۷۵۶ هزار پرونده در مقاطع مختلف و شوراهای حل اختلاف بررسی شده و این بیانگر این است که کار کارکنان در دادگستری ها طاقت فرسا است.

وی بیان کرد: ۲ هزار و ۱۰۰ پرونده به قضات استان کرمان ارجاع شده که ۱۶۹ هزار مورد مربوط به شوراهای حل اختلاف است.

موحد تاکید کرد: کرمان سومین استان از نظر منتهی شدن پرونده های شورای حال اختلاف به صلح و سازش است.

وی گفت: از سال ۹۳ تا ۹۷ حدود ۴۱ هزار پرونده قضایی از موجودی پرونده های استان علیرغم ورودی پرونده های جدید، کاهش یافته و این مهم به همت کارکنان به رغم تمام محدودیت ها در بخش های مختلف از جمله منابع انسانی است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در سال ۹۷ حدود ۵۶۹ هزار و ۲۶۴ پرونده در مقاطع مختلف دادرسی، رسیدگی و منتهی به نتیجه شده است و این آمار اگر با آمار ۱۶۶ هزار و ۳۵۴ پرونده‌ای که در شعبه های حل اختلاف است جمع شود ۷۳۵ هزار و ۶۱۸ پرونده می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تاکید کرد: ۳.۹ درصد جمعیت کشور به کرمان اختصاص دارد و ۳.۲۰ درصد پرونده‌های قضایی کشور مربوط به این استان است.

وی اظهار داشت: در کشور در مقابل هر هفت هزار و ۵۰۰ نفر یک قاضی و در کرمان برابر هر ۹ هزار و ۵۰۰ نفر یک قاضی ارائه خدمت می‌کند که رشد خوبی داشته است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: تعداد قضات این استان با ۳۰ درصد رشد از ۲۴۶ نفر در سال ۱۳۹۳ به ۳۴۵ نفر در سال ۱۳۹۷ افزایش یافته است که ۲۸۰ نفر معادل ۸۱ درصد بومی و ۶۵ نفر معادل ۱۹ درصد غیربومی هستند.

وی تاکید کرد: ۵۰ درصد پست قضایی و ۵۹ درصد پست های اداری بلاتصدی است.

وی افزود: فضاهای اداری استان حدود ۳۰ هزار متر افزایش یافته است که توسعه مناسبی است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان از رئیس دیوان عالی کشور خواست از واحدهای قضایی این استان بازدید کند و عملکرد این مجموعه مورد بازبینی قرار گیرد.

۹۸۹۵/‏۳۰۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =