ارزش اکولوژیک حوزه آبریز کشف رود ضرورت حفاظت از آن را دو چندان می کند

مشهد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: ارزش اکولوژیک حوزه آبریز کشف روز در این استان ضرورت ساماندهی و حفاظت از این عرصه طبیعی را دو چندان کرده است.

تورج همتی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا حوزه آبریز کشف رود را بخشی از حوزه قره قوم بزرگ ذکر و بیان کرد: ۹ منطقه حفاظت شده با گستره ۴۱۰ هزار هکتار بطور مستقیم و غیرمستقیم با این کریدور زیست محیطی ارتباط دارند. همچنین کنش مستقیم ۲۱۳ هزار هکتار از این وسعت با کشف رود، اهمیت این زیستگاه طبیعی و ضرورت حفاظت جدی از آن را نشان می دهد.

وی بر رویکرد نوین سازمان محیط زیست در خصوص مدیریت کشف رود تاکید و بیان کرد: امیدواریم با استفاده از قابلیتهای جوامع محلی، ظرفیتهای موجود و نیز همراهی و تعامل سازمانهای مرتبط و حوزه قضایی در قالب یک مدل مشارکتی همه جانبه، هم افزایی موجود برای تدوین طرح مدیریت زیست بومی کشف رود موثر واقع شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی همچنین از پیشرفت پروژه تدوین طرح جامع مدیریت کشف رود و ورود آن به مرحله برنامه ریزی خبر و ادامه داد: فرایندهای مشارکتی که اهداف حساس سازی و افزایش سطح آگاهی عمومی را به دنبال داشته باشند عموماً زمان بیشتری را به خود اختصاص می دهند. در این خصوص می توان با رفع موانع موجود اثربخشی برنامه های تدوین شده را در سلسله کارگاه های تصمیم گیری برای مدیریت این زیست بوم با نگاهی به قابلیت های خدماتی اکوسیستم و با تمرکز بر حفظ کارکرد هایش افزایش داد.

وی افزود: کشف رود از دیرباز تمدنساز بوده و بطور طبیعی انتظار بر این است که رودخانه بتواند در مباحث اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی نقش آفرینی کند که لازمه آن اصلاح نگاه تهدیدمحور و تمدنسوز به رودخانه حفاظت شده کشف رود.

همتی وجود حیات بیولوژیک فعال در بستر این منطقه را نیز فرصتی برای ارائه خدمات ارزشمند زیست بومی توصیف و بیان کرد: چالش زیست محیطی در بخش میانی کشف رود این است که ۵۰ کیلومتر از مسیر رودخانه با تمرکز بر فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی در بخشهای مختلف شهری، خدماتی و صنعت درگیر است.

وی گفت: این وضعیت موجب آسیبها و ایجاد آلودگیهای فراوانی در این حوزه شده که باید هر چه زودتر مدیریت جدی و قطعی شود.

شعبه ای از رودخانه کشف رود از کوههای هزار مسجد و شعبه دیگر آن از کوههای بینالود سرچشمه گرفته و از شمال شهر مشهد می گذرد. این رودخانه ۲۹۰ کیلومتری از غرب به شرق جریان دارد و در ادامه مسیر در محل پل خاتون به رودخانه هریرود می پیوندد و از آنجا به بعد 'رود تجن' نام گرفته و به سوی ترکمنستان ادامه می یابد و در ریگزارهای کشور همسایه فرو می رود.

۷۴۹۶/‌۱۸۵۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =