مرمت خانه قجری ابراهیمی دامغان آغاز شد

سمنان - ایرنا - رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان گفت: مرمت خانه تاریخی ابراهیمی در این شهرستان با هدف حفظ و احیای بافت تاریخی آغاز شد.

مهدی قاسمی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: خانه ابراهیمی یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی دامغان است که قدمت آن مربوط به دوره قاجار است.
وی تصریح کرد: مرمت این بنای تاریخی با اعتبار ۵۰۰ میلیون ریال و از محل اعتبارهای حفظ بناهای تاریخی در حال انجام است.
قاسمی ادامه داد: سبک سازی، جداره سازی، استحکام بخشی، کف سازی، ناودان گذاری، اصلاح شیب بندی بام و اجرای ۲ لایه کاهگل در بام این بنای تاریخی، از جمله اقدام‌های در حال انجام است.
وی اضافه کرد: مرمت این بنا با توجه به خرابی‌های موجود از جمله مرمت‌های اضطراری است که انجام آن امکان تخریب بر اثر بارش باران و یا بلایای طبیعی را کاهش می دهد.
قاسمی به اجرای کاهگل در بنا اشاره کرد و گفت: این خانه تاریخی در یکی از مسیرهای پر تردد و در نزدیک یکی از میدان های اصلی شهر قرار دارد که در گذشته از چهره خوبی برخوردار نبود.
وی به بی رغبتی سرمایه گذاران برای شرکت در مزایده این بنا اشاره کرد و افزود: خانه ابراهیمی با توجه به موقعیت جغرافیایی، قدمت و نوع بافت، دارای ظرفیت و ارزش بسیار بالایی است، در حالی که مزایده این بنای تاریخی در ماه‌های گذشته با استقبال خوبی مواجه نشد.
وی اظهار داشت: با توجه به مرمت این بنا، امیدواریم سرمایه گذاران با شرکت در مزایده های آینده از ظرفیت بالای این بنا به شیوه مطلوب بهره مند شوند.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان گفت: توجه به بافت تاریخی و رسیدگی به اماکن تفریحی و گردشگری دامغان از جمله اقدام‌های مهم است که می‌تواند در جذب گردشگر داخلی و خارجی مؤثر باشد.
شهر دامغان با وجود تاریخ کهن، بناهای تاریخی متنوع و قدمت پیش از تاریخ اسلام، برای بهره برداری از ظرفیت‌ها نیازمند توجه بیشتر است.
خانه ابراهیمی دامغان متعلق به دوره قاجار و در نزدیکی مرکز شهر دامغان قرار دارد که به شماره ۱۷۵۸۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
این شهرستان با قدمت هفت هزار ساله، دارای ۲ هزار اثر تاریخی و فرهنگی است که از این تعداد ۴۰۰ اثر شناسایی و تاکنون ۱۲۶ اثر ثبت ملی شده اند.
۹۸۵۶/‏۶۱۰۳

اخبار مرتبط