عفو بین الملل خواستار تحقیق در باره پلیس اندونزی  شد

تهران- ایرنا- سازمان عفو بین الملل در آستانه اعلام رای دادگاه قانون اساسی اندونزی به شکایت مخالفان "جوکو ویدودو" رئیس جمهوری این کشور مبنی بر ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال 2019، با صدور بیانیه ای خواستار بررسی های بین المللی در مورد عملکرد پلیس اندونزی در شورش ماه مه این کشور شد.

شبکه خبری آسیاپاسفیک ریپورتر که یک رسانه نیوزیلندی فعال در منطقه جنوب شرق آسیاست، در این زمینه گزارش داد: سازمان عفو بین الملل در بیانیه خود اعلام کرده که پلیس اندونزی در شورش های ماه گذشته که در پی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ اندونزی بوقوع پیوست، مخالفان را مورد ضرب و شتم و آزار و اذیت قرار داده است.

اندونزی در روز ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) با ۱۹۲ میلیون نفر افراد واجد شرایط رای (از جمعیت بیش از ۲۶۰ میلیون نفری) شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در ۱۷ هزار جزیره بود و نتایج آن روز سه شنبه ۲۱ ماه مه (۳۱ اردیبهشت) اعلام شد که با اعتراض شدید بازنده این انتخابات روبه رو شد.

"ویدودو یا جوکوی" از سال ۲۰۱۴ تاکنون رئیس جمهور اندونزی است و طبق گزارش کمیسیون برگزاری انتخابات این کشور، جوکوی رئیس جمهوری کنونی با کسب ۵۵.۵ درصد از کل آرا در مقابل ۴۴.۵ درصد از آرای سوبیانتو، پیروز این رقابت ها بوده است.

"پراووبو سوبیانتو" ژنرال بازنشسته و رقیب انتخاباتی ویدودو که طبق اعلام کمیسیون انتخابات اندونزی، ۴۴.۵ درصد آرا را به خود اختصاص داده، ضمن نپذیرفتن نتایج این انتخابات مدعی تقلب گسترده در انتخابات شده و شکایت رسمی را در این زمینه در دادگاه عالی اندونزی مطرح کرده بود.

قراراست دادگاه قانون اساسی اندنزی حکم خود را در مورد شکایت پرابوو سوبیانتو در مورد ادعای تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری س ال ۲۰۱۹، صادر و اعلام کند.

ژنرال "دِدی پراسیتو" سخنگوی نیروی پلیس اندونزی روز گذشته به خبرنگاران گفت که ۱۷ هزار سرباز، ۲۸ هزار نیروی پلیس و ۲۰ هزار نفر از افسران این کشور برای حفظ امنیت در جاکارتا پایتخت این کشور به حالت آماده باش هستند.

عفو بین الملل در بیانیه شب گذشته خود پلیس اندونزی را به تجاوز به حقوق بشر و آزار و اذیت شدید معترضان در جریان شورش های ماه گذشته متهم و خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده است.

این سازمان بین المللی در گزارش خود آورده است: درجریان ناآرامی های ماه گذشته دستکم ۹ نفر کشته و صدها نفر در این شورش که به شدیدترین ناآرامی در سال های اخیر اندونزی معروف شده، زخمی و صدها نفر نیز دستگیر شده اند.

طبق گزارش شبکه خبری آسیا- پاسفیک ریپورتر، برخی گزارش های ویدئویی در مورد ضرب و شتم معترضان در جریان تظاهرات اعتراض آمیز ماه گذشته توسط پلیس اندونزی در فضای مجازی انتشار یافته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =