ماهاتیر : رهبران، رنج مردم عادی را نادیده نگیرند

تهران- ایرنا- "ماهاتیر محمد" نخست وزیر مالزی و پیر عرصه سیاست در این کشور جنوب شرق آسیا، خطاب به رهبران جهان گفت: رهبران رنج مردم عادی را نادیده نگیرند و خود را از آن جدا نکنند.

رسانه سنگاپوری استریت تایمز روز پنجشنبه گزارش داد: ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی در سخنرانی خود در افتتاحیه بهره برداری یک طرح ملی در کوالالامپور با عنوان "یک صدا یک ملت" گفت: توانایی درک مردم عادی یکی از ابعاد رهبری است که گاهی اوقات توسط رهبران نادیده گرفته می شود.

وی افزود: برخی اوقات هنگامی که رهبران اشرافی و سلطنتی هستند، تمایل برای درک نکردن رنج های مردم عادی شایع است، اما گاهی اوقات این موضوع در مورد افراد عادی که به جایگاه رهبری نیز رسیده اند وجود دارد که ناشی از جهل نیست، بلکه ناشی از بی تفاوتی است.

نخست وزیر ۹۳ ساله مالزی که از سال گذشته برای دومین بار قدرت را در این کشور جنوب شرق آسیا در دست گرفته از رهبران جهان خواست تا به نیازمندان کمک کنند، اما براین اصل نیز تاکید کرد که آنها باید به جای ماهی دادن، به نیازمندان ماهیگیری یاد دهند.

ماهاتیر محمد بتازگی اعلام کرده که جایگاه نخست وزیری را پس از طی ۳ سال به جانشین خود انور ابراهیم واگذار خواهد کرد و در این مدت درصدد است تا مشکل بدهی های خارجی کلان این کشور را که ۸۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را شامل می شود و زندگی همه اقشار مردم مالزی را تحت تاثیر قرار داده، رفع کند.

وی با بیان بخشی از تجربیات زندگی شخصی و اجتماعی خود گفت: هنگامی که به قدرت رسیدم متوجه شدم که همه افراد قادر به کسب فرصت نیستند و کسانی که در قدرت هستند باید به مردم برای یافتن یک فرصت خوب کمک کنند که بهترین راه، آموزش ماهیگیری به آنهاست.

ماهاتیر که به" نخست وزیر دوران طلایی مالزی" شهرت یافته، سال گذشته توانست در انتخابات سراسری این کشور با کنار زدن نجیب رزاق نخست وزیر پیشین و رهبر ائتلاف جبهه ملی، برای دومین بار زمام قدرت را در این کشور شرق آسیا به دست گیرد.

پیروزی دوباره ماهاتیر محمد بعد از ۱۵ سال دوری از سیاست، یک پدیده شگفت سیاسی در این کشور ارزیابی شد. وی که بیش از دو دهه در سال های ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۳ نخست وزیر مالزی بود، به عنوان معمار مالزی نوین و نخست وزیری که در طولانی ترین دوره این سمت را برعهده داشته، توانست اقتصاد مالزی را از بحران و رکود اقتصادی سال‌های پایانی دهه ۱۹۹۰ عبور دهد و با تدابیری که اندیشید رونق را در اقتصاد این کشور جنوب شرق آسیا ایجاد کرد.

وی در بیش از یکسال گذشته اولویت فعالیت دولت خود را برای رفع مشکل بدهی های خارجی کلان این کشور و مقابله با فساد اقتصادی در ابعاد مختلف معرفی کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =