هشت میلیارد دلار برای طرح شبکه های آبی کشور هزینه شد

سنندج - ایرنا - معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در ۲ سال گذشته هشت میلیارد دلار برای در حوزه شبکه‌های آبی کشور طرح آبیاری و زهکشی رودخانه‌های غرب و شمال غرب هزینه شده است.

حمیدرضا عدل شامگاه چهارشنبه در جمع بندی بازدید از طرح‌های عمرانی کردستان در سدگاران مریوان اظهار داشت: در ۲ سال گذشته هشت میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه شبکه‌های آبی کشور طرح آبیاری و زهکشی رودخانه‌های غرب و شمال غرب هزینه شده و لازم است سرمایه گذاری صورت گرفته سریعاً به نتیجه برسد و جوامع محلی از آن بهره مند شوند.

وی گفت: در این بخش سازمان برنامه و بودجه کشور توجه ویژه ای به توسعه زیرساخت‌های کردستان دارد و در چند سال اخیر نهایت تلاش خود را بعمل آورده است تا منابع اعتباری پروژه‌های این استان را در ۲ حوزه زیرساختی آب و راه به صورت ویژه تأمین کند.

معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: کشاورزی، وجود خاک حاصلخیز و منابع آبی سرشار از مهمترین مزیت‌های کردستان بوده به همین دلیل سازمان برنامه و بودجه کشور اهمیت فراوانی برای این بخش اقتصادی در استان قائل است و منابع را به این سمت هدایت می‌کند.

عدل با اشاره به وجود سدهای فراوان و منابع آبی سطحی انباشت شده در پشت این سدها اضافه کرد: منطق حکم می‌کند که این منابع آبی سریعاً برای توسعه منطقه، رونق تولید و ایجاد اشتغال بکار گرفته شود و نباید تعلل و کم کاری سبب تبخیر این منابع آبی پشت سدها شود.

وی گفت: در این راستا سازمان برنامه و بودجه کشور نگاهی و ویژه به توسعه کردستان دارد و وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی نیز باید در تکمیل شبکه‌ها و سامانه‌های انتقال آب و رساندن آب به دست ذینفعان بیشتر تلاش کنند.

احداث شبکه‌های آبیاری در کردستان موجب مهاجرت معکوس شده است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان گفت: توسعه اراضی آبی و احداث شبکه‌های آبیاری در پایاب سدهای این استان موجب شده در برخی از روستاها شاهد مهاجرت معکوس باشیم.

بهرام نصرالهی زاده اضافه کرد: هم اکنون طرح‌های مهمی در حوزه آب‌های مرزی و احداث شبکه‌های آبیاری و زهکشی در پایاب سدهای استان در دست اجراست و این پروژه‌ها در آینده نزدیک رونق تولید و ایجاد اشتغال را در استان بدنبال دارد.

وی با اشاره به تخصیص منابع اعتباری به طرح‌های توسعه اراضی آبی استان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه کشور هم در پیگیری تخصیص منابع آبی و هم در تخصیص منابع اعتباری، نگاه ویژه ای به استان کردستان دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان گفت: همواره بخشی از منابع استانی به توسعه اراضی آبی تخصیص داده ی شود و تلاش شده هرجا آب و زمین وجود داشته تلاش کرده‌ایم اعتبارات را تزریق کنیم تا توسعه در بخش کشاورزی تسریع یابد.

نصرالهی زاده افزود: رشد ۳۸ درصدی اعتبارات عمرانی کردستان در سال ۹۸ را بیانگر نگاه ویژه سازمان برنامه و بودجه کشور به این استان بوده چراکه میانگین رشد اعتبارات عمرانی در کشور ۶ درصد بوده است.

عدل معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور از عصر سه شنبه در استان کردستان حضور یافته و در این مدت طرح‌های تعریض گردنه صلوات آباد سنندج - همدان، کنار گذر شرقی سنندج، تقاطع غیر همسطح سنندج سقز مریوان و قطعه ۶ کریدور بزرگراهی شمالغرب به جنوب در حد فاصل سنندج – دیواندره بازدید کرده است.

دیگر طرح‌های بازدید شده توسط عدل شامل آبگیر هشت شبکە آبیاری و زهکشی پایاب سد آزاد سنندج، مزرعه تحقیقاتی ایکاردا در حسین آباد سنندج، سد و سامانه انتقال آب سد سیازاخ دیواندره، فرودگاه و سد چراغ ویس سقز، جاده سقز مریوان، سد و سامانه انتقال آب گاران است.

۷۳۴۹ / ‏‬ ۳۰۳۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =