دانشگاه فرهنگیان خراسان شمالی، شرمنده دانشجویان جدید

بجنورد- ایرنا- دانشگاه فرهنگیان خراسان شمالی علیرغم اختصاص سهمیه ۷۰۰ نفری برای جذب دانشجو از طریق کنکور سراسری و آزمون استخدامی، فضای آموزشی لازم را برای پذیرش و میزبانی از این دانشجویان ندارد.

این مطلب را رییس این دانشگاه روز جمعه گفت و اظهار داشت: ۴۰۰ دانشجومعلم از محل ردیف ۴۰ هزار استخدامی از طریق کنکور سراسری برای این مرکز آموزش عالی منظور شده و ۳۰۰ نفر هم از طریق ماده ۲۸ دانش آموختگان دیگر مراکز دانشگاهی، مشروط به گذراندن یک دوره آموزشی یکساله در زمینه دروس مهارتی، به این دانشگاه اختصاص یافته است.

حبیب صفرزاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه ما در شرایط فعلی توان جذب این تعداد دانشجو را نداریم، افزود: دانشگاه فرهنگیان استان خراسان شمالی در سال تحصیلی جاری تنها ۲۷ نفر دانشجومعلم خروجی دارد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان خراسان شمالی گفت: هم اکنون هزار و ۲۰۰ دانشجومعلم در ۲ پردیس دختران و پسران این دانشگاه اسکان یافته و خدمات علمی و آموزشی دریافت می‌کنند که ۴۰۰ تن آنان دختر و ۸۰۰ نفر پسر هستند.

تحصیل دانشجویان دختر در فضای مدرسه‌ای

وی با بیان اینکه دانشجویان دختر در فضایی مدرسه‌ای در داخل شهر تحصیل می‌کنند، گفت: دانشجویان پسر نیز در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر بجنورد، در محل اصلی سایت دانشگاه اسکان یافته و به تحصیل مشغولند.

وی افزود: در کنار دانشجومعلمان، دوره‌ای با عنوان ماده ۲۸ نیز وجود دارد که برای مرتفع کردن نیاز آموزش و پرورش دانش آموختگان دیگر مراکز علمی در آزمونی پذیرفته شده و دوره آموزشی یکساله ای را می‌گذرانند.

اسکان دانشجو در خوابگاه، سه برابر ظرفیت

رئیس دانشگاه فرهنگیان خراسان شمالی با بیان اینکه هم اکنون در خوابگاه دختران این دانشگاه، سه برابر ظرفیت دانشجو اسکان یافته، گفت: ظرفیت هر یک از اتاق‌های این پردیس ۶ تا ۸ نفر است اما بعضاً ۱۸ تا ۲۰ دانشجو در این اتاق‌ها پذیرش شده‌اند.

صفرزاده، زیرساخت‌های این مرکز آموزش عالی را پاسخگوی نیاز دانشجویان ندانست و با اشاره به ۲ طرح در دست ساخت دانشگاه، افزود: پروژه خوابگاه با ظرفیت ۲۵۰ نفر در دست ساخت است که تا مهر امسال به پایان نخواهد رسید و طرح آموزشی نیز از پیشرفت فیزیکی کمتری برخوردار است که تکمیل این ۲ فضا نیاز به ۷۰ میلیارد ریال اعتبار دارد.

فضای آموزشی در اختیار دانشگاه قرار گیرد

وی تنها راه کنونی برون رفت از این بحران را واگذاری فضایی مدرسه‌ای در کنار پردیس دختران دانست و گفت: تنها راه کار برای جذب دانشجومعلمان و سایر نیروی استخدامی در استان، تامین فضای آموزشی و خوابگاهی مورد نیاز این دانشگاه است.

صفرزاده افزود: از آموزش و پرورش می‌خواهیم تا برای مهر امسال فضای مورد نیاز برای این مرکز آموزش عالی را فراهم کند تا بتوانیم از این فرصت استخدامی استفاده کنیم در غیر این صورت این سهمیه به دامن دیگر استان‌ها می‌افتد.

وی از مسئولان خراسان شمالی و مدیرکل آموزش و پرورش خواست تا برای جذب این تعداد نیرو در استان تلاش کنند و گفت: این افراد به عنوان معلم جذب خواهند شد اما متأسفانه کمبود فضای آموزشی مانع می‌شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان ماهیت شبانه روزی دارد افزود: باید مراکز رفاهی، غذاخوری و خوابگاه در درون پردیس باشد و همچنین به دلیل اینکه این دانشجویان دوره‌های کارورزی نیز دارند باید به راحتی به مرکز شهر دسترسی داشته باشند.

رییس دانشگاه فرهنگیان خراسان شمالی اظهار داشت: دانشگاه فرهنگیان نوپا و مأموریت گرا است و از دست اندرکاران و خیران می‌خواهیم که برای بالابردن ظرفیت این مرکز یاری برسانند تا دختران و پسران علاقه مند به شغل معلمی بتوانند در فضای مناسب تعلیم ببینند.

وی از شورای آموزش و پرورش نیز خواست تا فضای مورد نیاز برای این دانشگاه را در جوار پردیس خواهران در اختیار قرار دهند و افزود: این فضا به صورت دو تا سه ساله نیاز است که بعد از دانش آموخته شدن تعدادی از دانشجویان می‌توانیم نقل مکان کرده و آن‌را بازگردانیم.
صفرزاده اظهار داشت: بسیاری از زیرساخت‌های دانشگاه فرهنگیان که در گذشته با عنوان تربیت معلم بوده به سایر مراکز آموزش عالی واگذار شده و سایت کنونی استان بسیار فقیر و ضعیف است که حتی ناگزیر شده‌ایم از فضاهای نه چندان مناسب نیز برای رفع مشکل استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه داشتن فضای وزرشی مثل زمین چمن، غذاخوری مناسب و تسهیل رفت و آمد دانشجویان ضروری است گفت: این در حالی است که اکنون دانشگاه فرهنگیان از ضروریات نیز بی بهره است که نیاز به کمک و حمایت دستگاه‌ها و نیکوکاران دارد.

سالانه بیش هزار معلم بازنشسته می‌شوند

رئیس دانشگاه فرهنگیان خراسان شمالی با بیان اینکه سالانه در این استان ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ نیروی آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند گفت: دانشگاه فرهنگیان باید بتواند سالانه این تعداد نیرو را آموزش داده و به استخدام آموزش و پرورش دربیاورد اما در حال حاضر زیرساخت‌ها پاسخگوی این نیاز نیست.

وی با بیان اینکه تنها ظرفیت جذب و تعلیم و تربیت ۴۰ درصد نیروی مورد نیاز آموزش و پرورش را داریم، افزود: هیچ وقت نیاز آموزش و پرورش کم نمی‌شود، هر وقت بتوانیم از نظر کمیت نیروی مورد نیاز را تأمین کنیم به کیفیت خواهیم پرداخت چرا که هم اکنون بیشتر کلاس‌های درس در استان با ظرفیت‌های بالا دایر می‌شوند.

صفرزاده گفت: هم اکنون برای تکمیل پردیس فرهنگیان به ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است تا بتوانیم نیاز نیروی مورد نیاز آموزش و پرورش استان را تأمین کنیم.

خیران به یاری دانشگاه فرهنگیان بشتابند

رییس دانشگاه فرهنگیان خراسان شمالی خواستار یاری رساندن خیران به این مرکز آموزش عالی شد و افزود: سایت این دانشگاه با گستره ۳۲ هکتار محصور شده که بدون هیچ معارضی خیابان کشی و به شبکه فیبر نوری و دیگر امکانات خدماتی از جمله آب، برق، گاز مجهز شده و اکنون آماده برای ساخت و ساز و توسعه است.

صفرزاده اظهار داشت: خیرانی که تمایل دارند در زمینه ساخت مسجد، خوابگاه، فضای آموزشی، ورزشی، کتابخانه و سایر حوزه‌ها فعالیت کنند، زمین مورد نیاز را در زودترین زمان در اختیار آنان قرار می‌دهیم.

خراسان شمالی ۱۶۳ هزار دانش آموز دارد که در بیش از ۲ هزار آموزشگاه زیر نظر ۱۴ هزار نیروی فرهنگی تحصیل می‌کنند.
در این استان بیش از ۴۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های دولتی، پیام نور، آزاد و دیگر مراکز دانشگاهی تحصیل می‌کنند.

۳۰۰۷/‏۵۱۳۲

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha