استاندار مازندران : روابط ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر  نیاز به آسیب شناسی دارد

ساری-ایرنا- استاندار مازندران گفت: روابط ایران با کشورهای مستقل مشترک المنافع یا (همسود) به خصوص کشورهای حاشیه دریای خزر نیاز به آسیب شناسی دارد تا بتوانیم دلایل ضعف ارتباطات اقتصادی بین کشورمان با این کشورها را با وجود ارتباط خوب سیاسی شناسایی کنیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ احمد حسین زادگان روز پنجشنبه در دیدار با نماینده داغستان در ایران افزود: در ۲ دهه گذشته ارتباطات سیاسی خوبی بین ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر و روسیه وجود داشت، ولی سطح مناسبات تجاری ما با این کشورها به میزان روابط خوب سیاسی نبود.
وی خاطر نشان کرد: در این مدت تفاهمنامه های زیادی نیز بین هیأت‌های تجاری دو کشور ایران و حاشیه دریای خزر به امضا رسید که کمتر این تفاهمنامه ها توانست به مرحله اجرا و عمل برسد.
نماینده عالی دولت در مازندران اظهار داشت: ما برای ارتباط بیشتر تجاری بین کشورهای حاشیه دریای خزر به خصوص روسیه باید آسیب شناسی را در دستور کار قرار دهیم به گونه‌ای که نقاط ضعف‌ها شناسایی شود و با رفع آن بتوانیم ارتباطات تجاری را گسترش دهیم.
حسین زادگان اضافه کرد: ضعف ارتباطات دو جانبه صرفاً منوط حوزه روابط تجاری نبوده و این مشکل در حوزه گردشگری نیز وجود دارد به طوری که تاکنون کمتر گردشگر از ایران به کشورهای حاشیه دریای خزر و روسیه و یا بالعکس گردشگران ان کشورها به ایران سفرکردند.
وی خاطرنشان کرد: این درحالیست ایران سالانه پذیرای گردشگران زیادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و اروپاست و باید با اطلاع رسانی مزیت‌های اقتصادی و گردشگری و عملی کردن تفاهمنامه ها گام مؤثرتری برای گسترش روابط دو جانبه برداریم.
رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مازندران بخشی از ضعف ارتباطات تجاری و گردشگری دو جانبه بین ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر و حتی روسیه را ناشی از ضعف بخش خصوصی دانست و گفت: باید بخش خصوصی این کشورها و ایران تحرک بیشتری برای گسترش روابط تجاری و گردشگری بین ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر داشته باشند.
حسین زادگان افزود: تجربه نشان داد که اگر بخش خصوصی بتواند تحرک بخشی برای گسترش روابط دو جانبه داشته باشد، این فرایند شکل می‌گیرد و نمونه آن ارتباطات ورزشی که بین ایران و حتی مازندران در ورزش کشتی وجود دارد، این تحرک بخش خصوصی است و باید این تجربه در روابط تجاری و گردشگری نیز دنبال شود.
استاندار مازندران نبود تعرفه ترجیحی، عدم پایبندی به اجرایی شدن تفاهمنامه دو جانبه و شفاف نبودن این تفاهمنامه ها، نبود ارتباط بندری و پروازی، تأخیر در ترخیص کالاهای ایرانی از گمرکات کشورهای حاشیه خزر و نبود انبار مناسب برای تخلیه کالاهای ایرانی در بنادر این کشور را از عمده ترین مشکلات در گسترش روابط تجاری دو جانبه بین ایران و کشورهای حاشیه خزر بیان کرده است.
حسین زادگاان افزود: در مازندران برای کمک به بخش خصوصی و کاهش ریسک تجاری برای صادرکنندگان با حمایت صندوق ضمانت توسعه تا سقف یک میلیارد دلار این صادرات مورد ضمانت قرار گرفته است و این کار می‌تواند با کاهش ریسک تجاری؛ صادرکنندگان را نسبت به افزایش سطح تجاری به خصوص بین ایران و کشورهای حاشیه خزر ترغیب کند.
وی برپایی نمایشگاه‌های تخصصی دو جانبه و دائمی شدن این نمایشگاه‌ها، برقراری تسهیلات ویژه در حوزه مبادلات بانکی و حمل و نقل را از راهکارهای اولیه برای گسترش روابط تجاری بین ایران و به خصوص مازندران با کشورهای حاشیه دریای خزر بیان کرده است.
استاندار مازندران اضافه کرد: تفاهمنامه های دو جانبه ای که منعقد می‌شود؛ باید با پیگیری به مرحله عملی برسد.
حسین زادگان با اشاره به مزیت‌های زیرساختی مازندران برای ارتباط دهی کشورهای حاشیه دریای خزر به کشورهای حاشیه خلیج فارس اظهار داشت: گسترش روابط بندری بین ماخاچ کالا داغستان و بندرامیرآباد و سایر بنادر استان مازندران، به خصوص با داغستان می‌تواند آرزوی چندین ساله این کشور را برای اتصال به کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی اروپا محقق کند.
وی اظهار داشت: این آمادگی در مازندران وجود دارد تا بتوانیم با بهره گیری از زیرساخت‌های بندری و فرودگاهی امکان ارتباط داغستان را با کشورهای حاشیه خلیج فارس فراهم کنیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد علی اف نماینده داغستان نیز در دیدار با استاندار مازندران در ساری گفت: با وجود ارتباطات خوبی که بین ایران و داغستان وجود دارد، ولی تاکنون ارتباطات اقتصادی دو جانبه بسیار ناچیز بود و دو منطقه مخاچ قلعه و ساری می‌توانند این ارتباطات را با برپایی نمایشگاه توانمندی دو جانبه گرم‌تر کنند.
وی خاطرنشان کرد: گسترش روابط دو جانبه بین داغستان و مازندران نیازمند توافق نامه همکاری داریم و با برپایی نمایشگاه می‌توانیم به یک توافقنامه همکاری دو جانبه برسیم.
نماینده جمهوری داغستان در سفارت روسیه در ایران در این دیدار اظهار داشت: مردم داغستان علاقه زیادی به ایران دارند و وجود آثار باستانی متعدد مربوط به ایرانیان در کشورمان این علاقه مندی را به اثبات می‌رساند.
علی اف با اشاره اتصال بندر مخاچ قلعه با بندر امیرآباد در مازندران اضافه کرد: تاکنون کمتر از مزیت بندی دو منطقه استفاده شده است و هر چه ارتباط دو جانبه بین ساری و مخاچ قلعه بیشتر شود، تبادلات اقتصادی ما از بنادر دو کشور نیز افزایش بیشتر ی خواهد داشت.
وی ادامه داد: ساحل داغستان به نسبت سایر کشورهای شمال دریای خزر از عمق بیشتری برخوردار است و این عمق زیاد موجب شده تا در زمستان نیز بتوانیم تردد بندری داشته باشیم.
وی مزیت دیگر بندر مخاچ قلعه در کشورش را ظرفیت بالا برای بارگیری و تخلیه دانست و اضافه کرد: کشورش آمادگی دارد تا برای تولیدات ایرانی که به این بندر وارد می‌شود، امتیازاتی را قائل شود.
داغستان یکی از ۸۵ فدراسیون روسیه است که در سواحل غربی دریای خزر واقع است و حدود ۳ میلیون نفر جمعیت دارد.
۶۹۸۲ /‏۱۸۹۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =