وزیر دارایی عربستان: نشست منامه الگویی برای حمایت از فلسطین است

تهران – ایرنا – «محمد بن عبدالله الجدعان» وزیر دارایی عربستان به رغم اعتراض گستره فلسطینیان و ملت های مسلمان جهان به طرح معامله قرن و نشست منامه،‌ ادعا کرد: قانع شده ایم که این نشست(نشست منامه) بهترین شیوه و الگو برای حمایت از فلسطین است.

به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، الجدعان روز چهارشنبه در پایتخت بحرین گفت: معتقدم که این یک فرصت بزرگ است که می‌بینیم دنیا پایبند به شکوفایی و ایجاد فرصت‌های بیشتر برای فلسطین است.

وی مدعی شد: ما به پشتیبانی از فلسطین ادامه می‌دهیم و هرگونه طرح اقتصادی که موجب شکوفایی برای آن شود را تأیید می‌کنیم.

الجدعان ادعا کرد که ما ده‌ها سال است که از فلسطین حمایت می‌کنیم.

وی گفت: از هر اقدامی برای شکوفایی منطقه پشتیبانی می‌کنیم.

این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که مردم شهرهای مختلف فلسطین به ویژه غزه در اعتراض به این نشست ضد فلسطینی دست به تظاهرات و اعتصاب عمومی زدند.

معامله قرن شامل انضمام کامل قدس به رژیم صهیونیستی، انضمام شهرک‌های موجود در کرانه باختری به این رژیم، نابودی کامل حق بازگشت آوارگان فلسطینی و تعیین منطقه «ابودیس» به عنوان پایتخت کشور فلسطین است.

جزئیات این طرح تاکنون به صورت کامل اعلام نشده، ولی بخش‌هایی از آن در جریان اظهار نظرهای مقام‌های مختلف از جمله کوشنر مطرح شده است.

این طرح با واکنش شدید مسلمانان در شمار زیادی از کشورهای اسلامی و همچنین فلسطینیان رو به‌رو شده و تنش و درگیری با نظامیان رژیم صهیونیستی را در سرزمین‌های اشغالی از جمله نوار غزه افزایش داده است.

جنبش فتح فلسطین نیز در جریان اعتراضات به نشست بحرین اعلام کرد که کشورهای عربی حاضر در این نشست از پشت به فلسطینی‌ها خنجر زده اند.
نشست بحرین که نخستین مرحله اجرای معامله قرن است، از دیروز در منامه آغاز شد و تا پایان امروز چهارشنبه هم ادامه خواهد داشت.

«جرد کوشنر» مشاور و داماد «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در «نشست منامه» با این ادعای پوشالی که سرمایه گذاری پیش شرط پایان درگیری‌ها است، از توطئه اقتصادی ۵۰ میلیارد دلاری در قالب طرح «معامله قرن» پرده برداشت.

برگزاری این نشست با مخالفت بسیاری از گروه‌های فلسطینی، مردم کشورهای عربی و شخصیت‌های مختلف در جهان مواجه شده است ولی برخی دولت‌های عربی با حضور در آن برخلاف افکارعمومی خود قدم برداشتند و همین امر موجب ایجاد شکاف بیشتر بین آنان شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =