۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۸:۳۷
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 83371594
۰ نفر

برچسب‌ها

۷۵ زندانی مالی در خلخال آزاد شدند

اردبیل_ ایرنا _رئیس دادگستری خلخال گفت: در سه سال گذشته ۷۵ زندانی مالی با کمک‌های جمع آوری شده مردمی از زندان آزاد شدند.

به گزارش ایرنا، علی رمضان پور روز پنجشنبه در نشستی با مدیر و کارکنان اداره اوقاف و امور خیریه و اعضای هیأت امنای اماکن مذهبی و بقاع متبرکه خلخال با بیان اینکه بسیاری از افراد بویژه محکومان پرونده‌های مالی بطور ناخواسته و بدلیل نا آگاهی از مسائل حقوقی گرفتار زندان می‌شوند، افزود: محکومان پرونده‌های مهریه و یا ضمانت بانکی افراد نمونه‌ای از این مشکلات حقوقی مردم خلخال است.

او با اشاره به وقوع ۲ نوع جرم مالی معوض و غیرمعوض گفت: پرونده‌های مهریه غیرمعوض هستند و برغم اینکه معامله برای خرید و یا فروش نبوده ولی با امضای سند نکاح مرد متعهد به پرداخت مهریه به همسر خود شده است.

او اظهار کرد: محکومان پرونده‌های مهریه با مراجعه به دادگاه و درخواست تقسیط بدهی خود به همسر خود در صورت احراز ناتوانی مالی در پرداخت یک جای مهریه می‌توانند براحتی با این مشکل کنار بیایند ولی این تعداد پا به فرار گذشته و دادگاه را مجبور به صدور حکم جلب و زندان می‌کنند.

وی همچنین افزود: برخلاف سایر جرایم که زمان محکومیت و حبس در زندان در زمان صدور حکم مشخص و تعیین می‌شود، زندانیان مالی تا زمان پرداخت دین و یا جلب رضایت شاکی پرونده باید در زندان محبوس باشند.

وی اظهار داشت: برای آزاد سازی این افراد کمک‌های اعضای هیأت امنای مساجد و اماکن مقدس با تشویق مردم در کمک به آزادی زندانیان مالی مهم می‌باشد.

او گفت: نقش مساجد، امامزادگان و بقاع متبرکه در کاهش جرایم و آسیب‌های اجتماعی باید با تلاش اعضای هیأت انمای این اماکن مذهبی برجسته شود زیرا این ماکن در احیای فریضه واجب امر به معروف و نهی از منکر و کاهش جرایم و آسیب‌های اجتماعی نقشی تعیین کننده دارند.

او اظهار داشت: در گذشته بسیاری از اختلافات افراد بصورت ریش سفیدی و با پادرمیانی افراد تأثیرگذار در مساجد و اماکن مقدس و مذهبی حل و فصل شده و دعوا جای خود را به صلح و سازش می‌داد ولی امروزه کوچک‌ترین اختلاف بین مردم بدلیل ضعف رجوع به فرهنگ گذشته تبدیل به پرونده‌های قضائی و موجب افزایش ورودی پرونده‌ها در دستگاه قضائی این شهرستان شده است.

رمضان پور از آمادگی دستگاه قضائی خلخال برای تشکیل میز خدمت در مساجد و اماکن مقدس این شهرستان برای پاسخگویی به نیازهای حقوقی افراد خبر داد و افزود: با تشکیل این میز زمینه برای آگاهی آحاد جامعه از آسیب‌های اجتماعی نیز فراهم خواهد شد.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

۷۱۱۹/‏۶۰۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =