۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۰۹
کد خبرنگار: 909
کد خبر: 83371592
۰ نفر
نشست کمیته سیاسی مجالس آسیایی در اصفهان پایان یافت

اصفهان- ایرنا- نشست کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی روز چهارشنبه پس از بررسی پیش نویس هشت قطعنامه در هتل کوثر اصفهان به کار خود پایان داد.

به گزارش ایرنا، در بیانیه پایانی این نشست عنوان شده که امروز پیشنهادها و اصلاحیه‌هایی برای پیش نویس قطعنامه‌های حکمرانی خوب، حکومت قانون، رویه‌های خوب پارلمانی، ایجاد رفاه در آسیا از طریق دوستی و توسعه متوازن با بست مردم سالاری از سوی حاضران ارائه شد.

تا زمان تصویب نهایی قطعنامه تشکیل پارلمان آسیا و اجماع نظر درباره چگونگی فعالیت آن قرار شد تا کارگروه سیاسی مجالس آسیایی با هدف دستیابی مردم آسیا به صلح و رفاه تشکیل شود.

جمهوری اسلامی ایران نیز پیش نویس قطعنامه جدیدی را با عنوان ارتقای همکاری در مجمع مجالس آسیایی با هدف صیانت و ترویج چندجانبه گرایی در نشست امروز پیشنهاد کرد که با استقبال اعضا رو به رو شد.

پیش نویس قطعنامه‌ای درباره فلسطین هم با توجه به حضور نیافتن نمایندگان این کشور و با پیشنهاد هیات پارلمان لبنان، مورد بررسی قرار نگرفت و بدون اصلاحیه تصویب شد.

هیات پارلمانی پاکستان نیز چند اصلاحیه برای پیش نویس تشکیل پارلمان آسیا مطرح کرد که مورد بررسی قرار گرفت اما شرکت کنندگان در نشست به این جمع بندی رسیدند که به دلیل نیاز به زمان بیشتر برای بحث و تبادل نظر، این کار به نشست های آتی موکول شود.

همچنین نامه رییس مجلس عراق در ادامه این نشست خوانده شد و برای برگزاری نشست کمیته برنامه و بودجه مجمع مجالس آسیایی در سوم تا پنجم سپتامبر ۲۰۱۹ دعوت بعمل آمد.

دبیرکل مجمع مجالس آسیایی در این نشست با اشاره به انتقال ریاست از اواخر سال ۲۰۱۹ به کشور پاکستان بر اساس رویه مجالس آسیایی اظهار داشت: امروز با تبادل دیدگاه ها و اتفاق آرا پیش نویس قطعنامه ها تصویب شد و نشست بعدی مجمع در بغداد و نشست شورای اجرایی در ترکیه برگزار خواهد شد.

محمدرضا مجیدی با بیان اینکه مجالس آسیایی باید با ابتکار عمل چشم اندازهای مشترک خود را محقق کنند، افزود: این مجمع در تهران، همواره حمایت خود را از مجمع مجالس آسیایی انجام می دهد.

مجمع مجالس آسیایی به عنوان بزرگترین مجمع در سطح منطقه‌ای و قاره‌ای پس از بین المجالس جهانی (IPU) است که ۵۶ پارلمان را پوشش می‌دهد و از میان آنها ۴۲ کشور به صورت عضو دائم و ۱۴ کشور عضو ناظر هستند.

کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیا از مهم‌ترین کمیته‌های مجمع است و قطعنامه‌های گوناگونی را درباره مسائل آسیا از جمله تقویت صلح، حکمرانی خوب، شیوه‌های پارلمانی مؤثر و ایجاد رفاه از طریق دوستی و همکاری در این نشست در دستور کار قرار دارد.

نشست کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی از صبح روز چهارشنبه با حضور نمایندگان ۲۰ کشور از جمله ایران، روسیه، افغانستان، بنگلادش، کامبوج، قبرس، اندونزی، عراق، اردن، لبنان، پاکستان، سوریه، ترکیه، ویتنام و قطر در هتل کوثر اصفهان برگزار شد.

میهمانان نشست کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی فردا پنجشنبه نیز در اصفهان حضور داشته و از اثرها و بناهای تاریخی و فرهنگی این شهر دیدن می کنند.

۳۰۱۱/‏۸۱۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =