۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۸:۰۹
کد خبرنگار: 984
کد خبر: 83371524
۰ نفر

برچسب‌ها

۵۰ اثر ناملموس در اردبیل به ثبت ملی رسیده است

اردبیل - ایرنا- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از ثبت ملی ۵۰ اثر ناملموس در این استان خبر می دهد .

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، کریم لطفی در حاشیه شورای ثبت میراث ناملموس استان اردبیل، افزود: این آثار بخشی از آئین‌ها، رسوم، مهارت تولید صنایع دستی، غذاهای بومی محلی و آثار فرهنگی استان است.

او با بیان اینکه ۹ اثر از تعداد ذکر شده در آخرین شورای ثبت میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده، گفت: با ثبت آثار ناملموس به دنبال صیانت از آثار، ممانعت از فراموشی، معرفی گسترده و همچنین انتقال آن به نسل‌های بعدی هستیم.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اظهار کرد: تعداد کل آثار طبیعی، ناملموس، منقول و غیرمنقول ثبت شده در استان ۹۸۵ مورد است اما در هر چهار حوزه ۱۰۰ ها اثر ظرفیت ثبت ملی را دارد.

وی بیان کرد: آثاری که قابلیت ثبت ملی را دارد با مطالعه و تشکیل پرونده به همراه مستندات به سازمان میراث فرهنگی ارسال می‌شود و بعد از تائید کارشناسان و تصویب داوران به ثبت می‌رسد.

او با بیان اینکه پایگاه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی تنها اثر ثبت جهانی این استان است، اضافه کرد: پرونده ثبت اثر طبیعی، فرهنگی کوه سبلان نیز در حال تکمیل است و در فهرست آثار پیشنهادی ثبت جهانی سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است.

به گفته وی، کوه سبلان تنها اثر طبیعی، فرهنگی کشور محسوب می‌شود که علاوه بر ویژگی‌های منحصر به فرد طبیعت آن با فرهنگ و تاریخ این خطه گره خورده و می‌تواند به عنوان یک اثر ثبت جهانی تحولی در گردشگری استان اردبیل به دنبال داشته باشد.

۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =