تناسبی بین پرونده های ارجاعی به دادگاه و امکانات قوه قضائیه وجود ندارد

ارومیه- ایرنا- رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح آذربایجان غربی گفت: تناسبی بین پرونده های ورودی به دادگاه های قضایی و امکانات و نیروی انسانی قوه قضائیه وجود ندارد.

موسی صمیمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بدون تردید وقتی قاضی در طول یک ماه به ۱۵۰ پرونده رسیدگی کند ممکن است نظارتش عمیق و رفتارش خوب نباشد.

وی اظهارداشت: همچنین بالا بودن حجم پرونده‌ها باعث اطلاله دادرسی شده و باعث می‌شود قاضی توانایی اداره حجم بالای پرونده را نداشته باشد.

وی با بیان اینکه حتمیت، قطعیت و محوریت سه اصل مهم در رسیدگی عادلانه به پرونده هاست، گفت: این سه عامل باعث می‌شود تا قضاوت‌ها به صورت دقیق صورت بگیرد.

وی افزود: متأسفانه عدم تناسب بین حجم پرونده‌ها با تعداد قضات و به عبارتی نیروی انسانی قوه قضائیه موجب بوجود آمدن برخی نا رضایتی‌ها از بی دقتی در رسیدگی به پرونده‌ها و اطلاله دادرسی شده است.

صمیمی با طرح این سوال که آیا در بالا بودن حجم بالای پرونده‌ها قوه قضائیه مقصر است؟ گفت: دستگاه قضائی قربانی این وضعیت است اگر دستگاه‌های دیگر به وظایف خود به نحو احسن عمل کنند چه بسا حجم پرونده‌های ورودی به دادگاه‌ها کاهش می‌یابد.

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح آذربایجان غربی اضافه کرد: اگر بانک در چک دادن دقت کرده و اعتبارسنجی کند، حجم پرونده‌های چک هم کاهش می‌یابد به عنوان مثل تنها یک اصلاحیه در قانون چک، ورود پرونده‌های چک بلامحل را کاهش داد.

وی ادامه داد: اگر دستگاه‌ها وظایف خود را خوب بشناسند و به آن عمل کنند، بدون تردید پرونده‌های ساخت و ساز، تغییر کاربری باغ‌ها و بطور کلی بخش اعظمی از پرونده‌های ورودی به دادگاه‌ها کاهش می‌یابد.

وی اضافه کرد: حجم بالای پرونده‌ها ناشی از تعلل برخی دستگاه هاست و اگر این دستگاه‌ها تعلل نکنند بدون تردید شاهد حجم بیشتر پرونده نمی‌شویم.

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح آذربایجان غربی دور شدن از روش‌های کدخدا منشی و احترام به بزرگترها را از جمله عوامل افزایش پرونده‌ها دانست و افزود: در گذشته بسیاری از مشکلات و اختلاف‌ها به این روش و با وساطت بزرگترها حل و فصل می‌شد ولی امروز این مهم جایگاه خود را از دست داده است و ریزترین مسائل وارد دستگاه قضائی می‌شود.

صمیمی به جایگاه قوه قضائیه اشاره کرد و افزود: اگر قوه قضائیه سالم باشد به تبع آن دستگاه‌های دیگر هم سالم خواهد بود؛ در حقیقت قوه قضائیه معیار و محک سلامت دستگاه‌های حکومتی است.

وی افزود: اگر قوه قضائیه به وظایف خود به درستی عمل کند، تمامی مشکلات مردم حل می‌شود زیرا امید مردم به قوه قضائیه است.

وی با بیان اینکه احقاق حق مردم وظیفه دستگاه قضائی است، گفت: هرجا ستمی به فردی می‌شود این قوه قضائیه است که نسبت به احقاق حقوق فرد ستمدیده وارد میدان می‌شود.

به گزارش ایرنا، از یکم تا هفتم تیر ماه و ایام سالگرد شهادت معمار دستگاه قضائی جمهوری اسلامی، شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران صدیق انقلاب در تقویم جمهوری اسلامی بوده که به عنوان هفته قوه قضائیه نامگذاری شده است.

۸۱۳۵/‏۳۰۷۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =