سنایی: میان ایران و روسیه دیگر کشور سومی قرار ندارد

مسکو - ایرنا - سفیر تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با بیان اینکه روابط تهران و مسکو به شکل چند وجهی در حال توسعه است، اظهار داشت: امروز در روابط ایران و روسیه عامل کشور سوم از بین رفته است.

مهدی سنایی امروز چهارشنبه در سومین دور گفت وگوهای تخصصی ایران و روسیه در باشگاه سیاسی والدای با بیان این مطلب افزود: در سال های اخیر زیاد می شنویم که روابط ایران و روسیه در حال گسترش است و شاهد تقویت چشمگیری بوده است. می خواهم بگویم که در این میان ساختارها و گفت وگوهای نوینی نیز در روابط مشترک ما به وجود آمده اند.

به گفته وی، ساختارها و گفتگوهای سابق حفظ شده و و ساختارهایی تازه برای تقویت همکاری دو کشور ایجاد شده است و می توان گفت که تقریباً در همه زمینه های ممکن، گفت وگو میان دو کشور جریان دارد.

سنایی افزود: در این مرحله فکر می کنم اهمیت زیادی دارد که سطح موجود روابط، گفت وگوها و توافقات را تثبیت کنیم، اکنون دیدار و تبادل نظر در بالاترین سطوح جریان دارند. برای مثال دیدار مهمی در مرداد ماه در پیش است که در چارچوبی سه جانبه در زمینه مهم کریدور شمال-جنوب با حضور رئیس جمهور ایران در روسیه برگزار می شود.شکل گیری گفت وگوهای متعدد سه و چند جانبه در موضوعات مختلف از جمله ویژگی های روابط امروز دو کشور است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه اظهار داشت: دیگر ویژگی روابط ما این است که نقش عامل سوم در حال کاهش است، همه کارشناس ها می دانند که همواره عامل سوم تاثیرات منفی بر روابط مشترک ایران و روسیه داشته است. به یاد دارم که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سال ۱۳۹۴ اظهار داشت که نقش عامل سوم در روابط ایران و روسیه در حال کاهش است و این اتفاقی مثبت است.

به گفته وی، برای ما مهم است که این شرایط را حفظ کنیم و باز هم نقش عامل سوم را بیشتر کاهش دهیم. همه می دانیم که ایالات متحده و برخی قدرت های منطقه ای در پی تاثیرگزاری بر روابط ما هستند. برای تثبیت همکاری مشترک مان باید نگاهی مستقل به آن داشته باشیم و تاثیر عوامل دیگر را کاهش دهیم البته همیشه چنین عناصری هستند اما مهم است که در پی کاهش نقش آفرینی آنها باشیم.
سفیر ایران ادامه داد: ما سند امضا شده ای نداریم که نشان دهد روابط راهبردی داریم اما چیزی که روابط ما را از دیگر موارد متفاوت می سازد، این است که در واقع در برخی زمینه ها می توان گفت همکاری های ما جنبه راهبردی دارند.
وی اظهار داشت: برخی پژوهشگران روابط ایران و روسیه را مورد انتقاد قرار داده و می گویند که این روابط راهبردی نیست و تاکتیکی است، من به عنوان سفیر و یک کارشناس بر خلاف این دیدگاه ها معتقد هستم که شرایط دقیقاً برعکس است؛ ایران و روسیه اتفاقاً دیدگاه های راهبردی و مهم مشترک زیادی در عرصه های جهانی و منطقه ای دارند. قطعاً دو طرف در برخی زمینه ها تاکتیک های متفاوتی دارند اما ماهیت روابط ایران و روسیه بگونه ایست که رویکردهایی مشابه در زمینه های مختلف بین المللی و منطقه ای داریم.
سنایی خاطرنشان کرد: برای ما مهم است که شهروندان و نخبگان دو کشور بیشتر درباره جهان بینی یکدیگر بدانند. فکر می کنم روابط ایران و روسیه بیش از حد دولتی است. به همین علت مهم است که در میان شهروندان و ساختارهای غیردولتی هم تبادل دیدگاه صورت پذیرد. به همین دلیل گفت وگوهایی همچون امروز بسیار مهم هستند و قطعاً چنین برنامه هایی بر دیدگاه های مردم هم تاثیر می گذارند.
وی اظهار داشت: خوب می شود که در گفت وگوها به موضوعاتی که دیدگاه های مختلفی در زمینه آنها وجود دارد هم پرداخته شود. اینکه ببینیم در چه زمینه های رویکردهای مشابه داریم و در کدام زمینه ها دیدگاهمان متفاوت است و مورد بحث گذاشتن این موضوعات بسیار مهم است. اینکه رویکردهای مشابه داریم و همکاری میکنیم که روشن است. اما نیاز است درباره دیدگاه های متفاوت هم بحث کنیم.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه ادامه داد: در زمینه های مختلفی با روسیه تفاهم نظر داریم؛ سوریه و کل خاورمیانه، دریای خزر، تحریم ها، سیاست های یک جانبه آمریکا در منطقه، رویکرد دو کشور به حقوق بین الملل، موضوع افغانستان و مبارزه با مواد مخدر، گسترش ناتو به شرق، ثبات در آسیای میانه و قفقاز، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و فعالیت های رسانه ای. همین اخیراً گفت وگو و همکاری در زمینه اینترنتی و سایبری را هم آغاز کرده ایم. همچنین چارچوبی برای گفت وگو میان دانشگاه های دو کشور وجود دارد. بر همین اساس فکر می کنم خوب می شد اگر در این گفت وگوهای مشترک لیستی تهیه شود و به نوبت دیدگاه های نخبگان ایرانی و روسیه به تبادل نظر گذاشته شود.

سومین دور گفت وگوهای تخصصی ایران و روسیه با حضور سیدکاظم سجادپور معاون وزیر امور خارجه و رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین الملل، مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، ضمیر کابلوف نماینده پوتین در امور افغانستان و مدیر دپارتمان دوم آسیای وزارت خارجه روسیه و ویتالی نائومکین رئیس انستیتوی شرق‌شناسی آکادمی علوم روسیه در مسکو برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =