هشت هزار مربی آموزش خانواده در آموزش و پرورش فعالیت می‌کنند

تهران- ایرنا- سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: حدود هشت هزار مربی آموزش خانواده در راستای پیوند اولیا با مدارس در آموزش و پرورش فعالیت دارند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش، «سید جواد حسینی» روز چهارشنبه در دومین جشنواره ملی دو سالانه کتاب اولیا و مربیان در دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران، با بیان اینکه مجله پیوند این وزارتخانه بیش از ۳۵۰ هزار اشتراک در میان خانواده ها دارد، اظهار کرد: نهاد خانواده و آموزش وپرورش اصلی ترین نهادها در تعلیم و تربیت دانش آموزان محسوب می شوند.

وی ادامه داد: خانواده فراگیرترین، پایدارترین، قدیمی ترین و تاثیرگذارترین نهاد در شکل گیری شخصیت افراد است.

حسینی با اشاره به نظریه تسری و واگیری اجتماعی افزود: به اعتقاد صاحب نظران، ارتباط مناسب خانواده با فرزندان در آینده به جامعه تسری پیدا کرده و در کل جامعه تعمیم می یابد، یعنی خانواده در اتفاقات جامعه نقش موثری ایفا می کند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش پس از خانواده، مدرسه را تاثیرگذارترین نهاد در تعلیم و تربیت دانش آموزان دانست و خاطر نشان کرد: مدرسه جعبه سیاه جامعه در نظرگرفته می‌شود، در واقع هر آنچه امروز در جامعه می گذرد در نتیجه اتفاقات دیروز در مدارس کشور است.

حسینی ادامه داد: پیوند خانه و مدرسه مهم ترین مشارکت است؛ چرا که با مشارکت دانش آموزان، معلمان و اولیا در وهله اول تعلیم و تربیت و در نهایت جامعه ارتقا می یابد.

وی با اشاره به اصالت داشتن مشارکت اولیا در مدارس خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش باید زمینه گسترش انواع مشارکت را فراهم آورد تا والدین مدرسه، مدیر، هنر و ورزش پرورش یابند و توان آنها نیز به رسمیت شناخته شود.

حسینی گفت: آموزش و پرورش نمی تواند بدون مشارکت اولیای دانش آموزان زمینه ساز دگرگونی و تحولات مثبت باشد.

سرپرست آموزش و پرورش به تجربه خود در شکل دادن به پارلمان اولیا در ۴۸ منطقه خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: در این پارلمان که برای اولین بار در کشور شکل گرفت، هسته مرکزی آن را اولیا شکل دادند.

حسینی خاطر نشان کرد: افرادی که به گسترش پیوند می اندیشند، نقطه اصلی تحول و دگرگونی را نشانه گذاری کرده اند. نویسندگان تعلیم و تربیت کاری بسیار پر ارج را انجام می دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =