تحریم‌ها مانع همکاری‌ بین المللی در مبارزه با مواد مخدر شده است

لندن - ایرنا - معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در وین با تأکید بر اینکه تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا مانع همکاری‌های بین‌المللی جهت مبارزه با مواد مخدر و اجرای فعالیت‌های منطقه‌ای و دوجانبه مشترک شده، این موضوع را اصلی‌ترین عامل درمورد پیامدهای ناگوار بر کمپین بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر ذکر کرد.

«محمدرضا غائبی» امروز (چهارشنبه) در نشست ویژه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در وین با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی مواد مخدر در جهان، به برخی دستاوردهای جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۸ در مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد.

وی ضمن تشکر از انتشار گزارش جهانی سال ۲۰۱۹، از برخی پیشرفت‌ها در سال گذشته در حوزه مواد مخدر استقبال و در عین حال، نسبت به بدتر شدن شرایط به ویژه در گسترش و گرایش بیشتر افراد در سطح جهان به سمت مواد مخدر ابراز نگرانی کرد.

معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در وین همچنین با اشاره به الگوها و روندهای جدید سوءاستفاده از مواد مخدر در سراسر دنیا، نسبت به آمار بالای معتادین در سطح جهان، بالا بودن اراضی تحت کشت خشخاش، تولید بالای هروئین، و ثبت رکورد تازه برای تولید جهانی کوکائین ابراز نگرانی کرد.

غائبی با بیان اینکه بخش عظیمی از جمعیت جهان دسترسی حداقلی به مخدرهای داروخانه‌ای دارند، افزود: سیستم حقوقی بین‌المللی در مورد سوءاستفاده از مواد مخدر، به‌طور کامل رعایت نشده است. همچنین، پوشش جغرافیایی و کیفی داده‌ها در مورد مصرف مواد مخدر، ناکافی است.

وی، تنها راه غلبه بر این چالش‌ها را ارتقای همکاری‌های بین‌المللی و حمایت ملموس و نیز افزایش تلاش‌های منطقه‌ای ملی دانست.

معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در وین با اشاره به تجربیات ارزنده ایران در چهار دهه مبارزه سرسختانه علیه قاچاق مواد مخدر به همراه خسارت‌های مالی و جانی غیر جبران‌ناپذیر تحمیل‌شده، از جمله تقدیم ۳۸۱۱ شهید و ۱۲ هزار مجروح افزود: این هزینه‌ها منجر به طراحی برنامه‌های گسترده در کنار طرح‌ها و برنامه‌های کاهش تقاضا و آسیب‌های اجتماعی با هدف مبارزه هوشمندانه علیه مافیای بین‌المللی و گروه‌های تبهکار منطقه‌ای جهت توقف کشت و تولید مواد مخدر از نقطه شروع تا مقصد نهایی آن شده است.

وی با بیان اینکه در سه دهه گذشته جمهوری اسلامی حدود ۱۱ هزار تن از انواع مختلف مواد مخدر را کشف و ضبط کرد، افزود: تقریباً ۷۶ درصد از کل تریاک‌های ضبط شده در جهان و همچنین بیش از ۳۰ درصد از هروئین کشف شده در جهان، در ایران بوده است.

غائبی با بیان اینکه نیروهای امنیتی و پلیس ایران صرفاً در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۵۵۷ عملیات علیه قاچاقچیان و سایر شبکه‌های بین‌المللی انجام داده‌اند، ادامه داد: حدود ۲۱۱۴ دسته و گروه تبهکاری، منهدم و حدود ۸۰۷ تن از انواع مواد مخدر و روان‌گردان‌ها که شامل ۴۵ تن هروئین و مرفین بوده، ضبط شده است.

معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در وین با بیان اینکه در دسترس بودن مواد مخدر برای اهداف پزشکی در چارچوب کنوانسیون‌های بین‌المللی بخش جداناپذیر راهبرد جمهوری اسلامی است، بر دسترسی بالاتر از نرم جهانی معتادان در ایران به خدمات درمانی تأکید کرد و افزود: درحالیکه ایران در حال تلاش برای پیشگیری از ارتکاب جرایم مواد مخدری از طریق تقویت قوانین و فرایندهای ملی است، با این حال، بدنبال زمینه‌سازی برای بازپروری و ادغام مجدد افراد در جامعه نیز است.

غائبی در با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین و جدیدترین چالش‌های امروزی، دخالت سیاست در توسعه همکاری‌های بین‌المللی علیه قاچاق مواد مخدر و حفاظت از کرامت انسانی افراد است، ضمن تأکید بر اینکه تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا مانع همکاری‌های بین‌المللی جهت مبارزه با مواد مخدر و اجرای فعالیت‌های منطقه‌ای و دوجانبه مشترک شده است، این موضوع را اصلی‌ترین عامل در خصوص پیامدهای ناگوار بر کمپین بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر دانست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =