۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۸
کد خبرنگار: 984
کد خبر: 83371349
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۵ پهنه جنگل های هیرکانی ثبت جهانی می شوند

اردبیل - ایرنا- معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ثبت جهانی ۱۵ پهنه از اثر طبیعی جنگل‌های هیرکانی در محدوده استان های مازندران، گلستان، گیلان و سمنان در دستور کار است.

محمد حسن طالبیان روز چهارشنبه در جلسه شورای ثبت میراث ناملموس کشور در شهر سرعین افزود: از ۲ میلیون هکتار جنگل‌های هیرکانی، ۱۵ پهنه برای ثبت انتخاب شده و می‌تواند تحول قابل توجهی در گردشگری استان‌های ذکر شده به دنبال داشته باشد.

او اظهارداشت: ثبت میراث طبیعی از سختی ویژه‌ای برخوردار است و با توجه به اینکه سهمیه سالانه کشور در یونسکو یک اثر می‌باشد، ضروری است استان‌ها در معرفی آثار طبیعی با دقت و اهتمام ویژه اقدام کنند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تشریح کرد: در حال حاضر پنج اثر از استان‌ها جهت ثبت ملی به یونسکو ارسال شده و به دلیل سهمیه بندی کشورها مشکلاتی در ارسال آثار داریم.

طالبیان با بیان اینکه از جمله آثار با قابلیت ثبت جهانی کوه سبلان در استان اردبیل است، ادامه داد: سبلان به عنوان اثر طبیعی فرهنگی قابلیت ثبت جهانی را دارد که ضروری است مطالعات پرونده آن تکمیل شود.

او تشریح کرد: معرفی آثار جهت ثبت ملی از سوی استان‌ها تقویت شده و از جمله طوس در خراسان، سبلان در اردبیل و اورامانات در کرمانشاه و کردستان در حال بررسی است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اظهار کرد: در ثبت جهانی آثار مهم طی کردن فرایند صحیح ثبت جهانی است و خوشبختانه اقبال استان‌ها برای ثبت با افزایش همراه است.

طالبیان خواستار مشارکت دستگاه‌های اجرایی و استانداران در ثبت ملی و جهانی آثار شد و افزود: همچنین لازم است موضوع حریم مورد توجه قرار بگیرد چراکه در تعیین حریم با مشکل مواجه هستیم.

وی از تدوین کتاب میراث ناملموس کشور خبر داد و گفت: در ثبت میراث ناملموس آثاری که مشترک در بین مناطق و استان‌ها است مورد توجه و حائز اهمیت خواهد بود.

طالبیان با اشاره به عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) گفت: به دلیل اشتراک این مراسم در بین استان‌ها لازم است مطالعات جهت ثبت ملی آن انجام شود.

وی اضافه کرد: در خصوص ثبت مراسم اربعین نیز اخیراً رایزنی‌هایی با مسئولان کشور عراق انجام شده و با اخذ رضایت از آنها لازم است تیم عملیاتی در کمترین زمان تشکیل و عملیات ثبت آغاز شود.

۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =