۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۸
کد خبرنگار: 2300
کد خبر: 83371293
۰ نفر

برچسب‌ها

حناچی: نگاه درآمدی به کمیسیون ماده ۱۰۰ اشتباه است

تهران- ایرنا- شهردار تهران با بیان اینکه هدف اصلی کمیسیون ماده ۱۰۰ قلع و قمع تخلفات ساختمانی است گفت: متأسفانه همه شهرداران چشمداشت درآمدی از این کمیسیون دارند که اشتباه است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، پیروز حناچی در بیست و هشتمین نشست مدیران حقوقی شهرداری‌های کلانشهرها افزود: حتی برخی برای آن در بودجه درآمدی در نظر می‌گیرند.

وی با گرامیداشت هفته قوه قضائیه و یاد و خاطره شهید بهشتی و شهدای هفتم تیر گفت: معتقدم در قانون اساسی جایگاه شوراها و شورای عالی استان‌ها در ظرفیت یک قوه دیده شده است؛ استناد من برای این حرف این است که در قانون اساسی به دولت و به نظر برخی به قوه قضائیه و شورای عالی استان‌ها اجازه ارائه لایحه به مجلس داده شده است.

شهردار تهران اضافه کرد: البته ما از این ظرفیت استفاده نکرده‌ایم شاید به این دلیل که عقبه حقوقی منسجمی نداشتیم، باید از این ظرفیت به درستی برای حل مشکلات نظام مدیریت شهری استفاده کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه از سوی دیگر ظرفیت‌هایی در قوانین عمومی دیده شده است اظهارداشت: به طور مثال در مواد ۹۹ و ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها، بخشی از وظایف در حاکمیت محلی تعریف می‌شود، وضعیت مالی شهرداری‌ها باعث شده تلاشی برای تحقق این وظایف صورت نگیرد.

حناچی گفت: برای مثال ما در کلانشهرها وظیفه حفظ و کنترل حریم را داریم و قانون شهرداری‌ها ما را در این زمینه موظف کرده است اما امروزه به دلایل مختلف این مأموریت از سوی حاکمیت و شهرداری‌ها ضعیف‌تر اعمال می‌شود.

وی تصریح کرد: عوامل دیگری همچون کمیسیون ماده ۱۰۰ وجود دارد که به هر حال همه ما به درآمدهای این کمیسیون چشم داشتی داریم.

شهردار تهران با بیان اینکه شایسته نیست قانونی بگذاریم و اگر کسی از آن تخلف کرد با گرفتن جریمه، آن تخلف را قانونی کنیم اظهار داشت: در دولت، مجلس و قوه قضائیه نسبت به این مسأله حساسیت ایجاد شده است و ما هم آن را دنبال می‌کنیم.

حناچی در ادامه با تأکید بر ضرورت افزایش درآمدهای پایدار شهرداری‌ها عنوان کرد: دو لایحه مالیات بر ارزش افزوده و منابع مالی پایدار در مجلس در حال بررسی است که تلاش شده سهم شهرداری‌ها در مالیات بر ارزش افزوده حفظ شود.

وی افزود: نمی دانم لایحه منابع مالی پایدار در این مجلس مطرح می‌شود یا نه؟ اما تصویب این لوایح می‌تواند حداقل نیاز ما برای مأموریت مان در مدیریت شهری را تأمین کند، هر چند که باید در هزینه‌های جاری صرفه جویی کنیم.

شهردار تهران خطاب به حاضران گفت: شما به عنوان بخش حقوقی شهرداری‌ها باید از ظرفیت‌های حقوقی در استان‌ها برای تصویب این لوایح استفاده کنید تا تصویب شوند زیرا در صورت تصویب این لوایح بسیاری از اتفاقاتی که نتیجه اش به نفع مردم نیست متوقف خواهد شد.

وی همچنین تأکید کرد: همین طور تلاش کنید تبعات مثبت تصویب این لوایح و تبعات منفی احتمال تصویب نشدن آنها را برای نمایندگان حوزه‌های انتخابیه خود در مجلس روشن کنید تا آنها در مجلس تصمیم درستی بگیرند.

حناچی به ظرفیت‌های کمیسیون‌های ماده ۵ اشاره و تصریح کرد: درست است دبیرخانه این کمیسیون در اختیار شهرداری‌ها نیست، اما شهرداری‌ها در این کمیسیون‌ها نقش تعیین کننده‌ای دارند؛ کمیسیون ماده ۵ موضوع قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی برای انعطاف بخشیدن به طرح‌های توسعه اماکن شهری است نه کسب درآمد.

وی عنوان کرد: متأسفانه در این زمینه هم از مسیر خارج شده‌ایم و باید از این ظرفیت درست استفاده کنیم زیرا بسیاری از ناهنجاری‌های امروز شهری به دلیل همین اشتباه است.

تهرام/‌/‌۹۳۵۳/‌/‌۱۳۴۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =