۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۴۴
کد خبرنگار: 875
کد خبر: 83371277
۰ نفر
24 ساعت با ایرنا 31

استان‌ها - ایرنا - تاکید دولت بر سرمایه گذاری خارجی در کشور، اهمیت جایگاه چابهار برای توسعه سیستان و بلوچستان، موافقت رئیس جمهوری با افزودن شدن بشاگرد به طرح توسعه مکران، آغاز نشست کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی در اصفهان، بافت فرش ۶۰۰ متری، حذف و جمع آوری مدارس گلی و خشتی و اعلام انتخاب مادر شایسته ایرانی از جمله مهمترین اخبار استان‌ها ایرنا استان ها در ۲۴ ساعت گذشته است.

خروجی سراسری استان ها، ویترین اخبار مهم و ملی ۳۱ سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی است که به صورت روزانه بیش از ۱۰۰ فرآورده شامل خبر، گزارش و میزگرد در آن انتشار می‌یابد و چکیده مهم‌ترین آنها هر روز برای آگاهی و بهره برداری مخاطبان در پی می‌آید:

فروشندگان سلاح شیمیایی به عراق هنوز محاکمه نشده‌اند

در آستانه هفتم تیر و حمله شیمیایی رژیم بعثی سابق عراق به سردشت در سال ۱۳۶۶ که ۱۱۹ شهید و بیش از هشت هزار مصدوم شیمیایی به جا گذاشت، نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم پیگیری حقوقی وضعیت قربانیان و بازماندگان این حمله گفت: کشورهایی که سلاح شیمیایی را در اختیار رژیم بعث عراق قرار دادند، هنوز در دادگاه‌های بین المللی محاکمه نشده‌اند و به بازماندگان و قربانیان این فاجعه ضد بشری غرامت پرداخت نکرده‌اند.

رسول خضری با اشاره به گذشت سه دهه از فاجعه بمباران شیمیایی سردشت، اضافه کرد: ایران و شهر سردشت، قربانی تروریسم بین الملل است و این امر باید در بین جهانیان تبیین شود.

تاکید دولت بر سرمایه گذاری خارجی در چابهار

معاون اقتصادی رئیس جمهوری که به چابهار سفر کرده است، گفت: سرمایه گذاری خارجی در ایران بویژه چابهار مورد تاکید دولت است و تمام حمایت‌ها در تسهیل سرمایه گذاری انجام خواهد شد.

محمد نهاوندیان افزود: ایجاد مشکلات پیش روی تولید و سرمایه گذاری را از هیچ کسی نمی‌پذیریم و با کسانی که موانع بر سر سرمایه گذار ایجاد کنند برخورد می‌شود.

نهاوندیان همچنین چابهار را با توجه به موقعیت راهبردی آن دارای اهمیت فراوانی برای توسعه سیستان و بلوچستان و کشور دانست که می‌تواند نقش مؤثری در صادرات و تولید داشته باشد.

معاون رئیس جمهوری در بازدید از مناطق حاشیه شهر چابهار بر ساماندهی اصولی این مناطق هم تاکید کرد و تسریع در رسیدن امکانات نظیر برق، آب و امکانات رفاهی برای ساکنان حاشیه شهر را خواستار شد.

وی گفت: دولت برای رفع مشکلات حاشیه نشینی اعتبارات خوبی را در نظر گرفته است و بزودی شاهد ساماندهی این مناطق خواهیم بود.

موافقت رئیس جمهوری با اضافه شدن بشاگرد به طرح توسعه مکران

استاندار هرمزگان گفت: مکاتبه‌ای با رئیس جمهوری در خصوص اضافه شدن بشاگرد به طرح توسعه مکران به منظور توسعه این شهرستان صورت گرفت که دستور پیگیری لازم را صادر کرد..

به گفته فریدون همتی، باید در سطح ملی یک ستاد وجود داشته باشد و توسعه سواحل مکران در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان را پشتیبانی کند. ما به دنبال این هستیم که در هر شهرستان این منطقه، یک ستاد توسعه مکران ایجاد و توسط ستاد ملی حمایت شود.

بافت نخستین فرش یکپارچه ۶۰۰ متری

بافت نخستین فرش یکپارچه ۶۰۰ متری جهان توسط قالیبافان هنرمند تبریزی به پایان رسید. برای بافت این فرش که در ۶۰ رج بافته شده و ۷۰ رنگ و سه تن وزن دارد، ۶ سال زمان در ۲ نوبت کاری صرف شده است.

آغاز نشست کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی در اصفهان

مجمع مجالس آسیایی به عنوان بزرگ‌ترین مجمع بعد از IPU که بین المجالس جهانی است، در سطح منطقه‌ای و قاره‌ای است که ۵۶ پارلمان را پوشش می‌دهد و از میان آنها ۴۲ کشور به صورت عضو دائم و ۱۴ کشور عضو ناظر هستند.

نشست کمیته سیاسی مجمع با حضور نمایندگانی از ۲۰ کشور آسیایی مانند ایران، افغانستان، بنگلادش، کامبوج، قبرس، اندونزی، عراق، اردن، لبنان، پاکستان، سوریه، ترکیه، ویتنام و قطر امروز آغاز شد و تا فردا پنجشنبه در اصفهان برگزار می‌شود.

عباس رضایی استاندار اصفهان برگزاری این نشست را فرصت مغتنمی برای تبادل نظر درباره مسائل و موضوع‌های مهم منطقه‌ای و بین المللی دانست.

رئیس هیأت روسی در کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی هم گفت: این مجمع نقش مهمی برای همگرایی کشورهای منطقه به منظور مقابله با تحریم‌های امریکا دارد.

میخائیل ایملیانو (Mikhail Emelyanov) افزود: هدف اصلی پارلمان روسیه برای شرکت در این مجمع از جمله نشست امروز، بررسی و حل چالش‌های مشترکی است که با کشورهای دوست و هم پیمان خود داریم.

رئیس دوره‌ای اتحادیه مجمع مجالس آسیایی نیز در سخنانی گفت: با توجه به پیامدهای منفی تحولات کنونی در منطقه و جهان انتظار می‌رود در نشست کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی، گام‌های جدی درباره بحث مهاجرت، آوارگان و تقویت بنیان‌های اجتماعی برداشته شود

آسمان اردوغان افزود: در منطقه تا حدودی از صلح و ثبات فاصله داریم به همین دلیل لازم است در سوریه، فلسطین و یمن اقدامات سازنده‌ای در کنار هم داشته باشیم تا بر آسیب‌ها و آلام مردم غلبه کنیم.

بسیج ملی کنترل فشار خون

با توجه به عوارض گسترده و جدی پرفشاری خون، بسیج ملی کنترل فشار خون بالا ۲۷ اردیبهشت آغاز شد و تا ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۸ در سراسر کشور در حال اجراست.

براساس گزارش خبرنگاران ایرنا، غربالگری مبتلایان به فشار خون بالا در مناطق مختلف روستایی و شهری در سراسر کشور ادامه دارد و تاکنون شمار بسیار زیادی از

جمعیت بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی پایش شده‌اند.

توصیه‌های کارشناسان برای افراد پیش از سنجش فشار خون عبارت است از: آرام بودن و آرامش داشتن، استفاده از صندلی دارای پشتی جهت تکیه دادن، آویزان نبودن دست، استفاده از دستگاه فشارسنج مناسب به‌ویژه بازویی و دیجیتال، نخوردن چای و قهوه قبل از سنجش فشارخون و پرهیز از هیجان.

کشفیات نیروی انتظامی
کشف ۸۰ هزار لیتر سوخت قاچاق به ارزش ۵ میلیارد و ۶۸۰ میلیون ریال در شهرستان بندرلنگه از کشفیات نیروی انتظامی در ۲۴ ساعت گذشته است.
معاون عملیات فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی نیز از کشف ۹۸ کیلوگرم تریاک هنگام بازرسی از کامیون بنز حامل هندوانه در نهبندان خبر داد و اظهار داشت: مأموران ایست و بازرسی شهید حسینی سهل آباد نهبندان هنگام کنترل خودروهای عبوری به یک کامیون بنز مشکوک شدند و خودرو را برای بررسی بیشتر متوقف کردند.

مأموران پلیس مواد مخدر استان زنجان هم ۱۰ کیلوگرم مواد مخدر از نوع تریاک از قاچاقچیان در این استان کشف و ضبط کردند.

در کردستان هم فرمانده انتظامی کردستان استان گفت: چهار میلیون و ۱۷۸ هزار قلم داروی قاچاق در سه ماهه گذشته امسال در این استان کشف شد.

که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۶۷ درصد رشد داشته است.

همچنین جانشین فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: یک فقره زمین خواری به ارزش ۱۴ میلیارد ریال در شهرستان دیر این استان کشف شد.

سرهنگ حیدر سوسنی افزود: در پی کسب خبری مبنی بر تصرف، تخریب و ساخت و ساز غیرمجاز اراضی ملی توسط ۲ نفر سودجو در شهرستان دیر، موضوع در دستور کار مأموران پلیس قرار گرفت.

وی بیان کرد: با استعلام از منابع طبیعی و محیط زیست شهرستان دیر مشخص شد ۵۸ هزارمترمربع از اراضی ملی به ارزش ۱۴ میلیارد ریال توسط این افراد تصرف شده است.

از سوی دیگر، با تلاش مأموران در یزد ۲۶۷ کیلوکرم مواد مخدر شامل ۲۴۷ کیلوگرم تریاک و ۲۰ کیلوگرم حشیش در ۲ عملیات جداگانه از ۲ دستگاه خودرو عبوری در استان کشف شد که در این ارتباط ۶ متهم دستگیر و با تشکیل پرونده تحویل مقام قضائی شدند.

همچنین فرمانده انتظامی قشم گفت: در بازرسی از یک خودروی پراید در قشم ۹ کیلو و ۹۰۰ گرم حشیش که به طرز ماهرانه‌ای در خودرو جاسازی شده بود، کشف شد و راننده ۳۲ ساله خودرو نیز در این رابطه دستگیر شد.

افزایش ۲۰ درصدی آمار دانشجویان خارجی در ایران

دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: هم اینک ۳۹ هزار نفر دانشجوی خارجی در مقاطع مختلف در ایران مشغول تحصیل هستند که این آمار نسبت به سال قبل بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است.

یکی از رویکردهای وزارت علوم، تحصیل دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های کشور است که به دو شیوه اعطای بورس و هزینه شخصی انجام می‌شود.

مهار آتش سوزی در مراتع گچساران

آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع منطقه کلاغ نشین و خان احمد در شهرستان‌های گچساران و باشت که روز سه شنبه شروع شده بود پس از ۲۴ ساعت تلاش امدادگران مهار شد.

به گفته فرماندار باشت، امدادگرانی از نیروهای دولتی و مردمی شهرستان‌های گچساران و باشت ومنابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد برای مهار این آتش سوزی مشارکت کردند.

تاکید بر مبارزه علمی با اعتیاد

نماینده مجلس و دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان گفت: علمی کردن مبارزه با مواد مخدر یکی از اقدامات در دست انجام است که در این زمینه از نتایج پایان نامه‌ها و پژوهش‌ها ی دانشگاهی استفاده می‌شود.

محمدرضا انارکی محمدی افزود: تعیین شعار "یاریگر هم باشیم" در سال جاری، نشان دهنده لزوم همکاری همه نهادها و مردم برای مبارزه با مواد مخدر است.

جمع آوری مدارس خشتی و گلی

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت که جمع آوری مدارس خشتی و گلی تا مهر ۹۸ یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها و اولویت‌های این سازمان است.

«مهراله رخشانی مهر» افزود: بر اساس برنامه ریزی های نیمه اول سال ۹۷ این نوع مدارس در بیشتر استان‌ها جمع آوری شدند و مابقی آنها تا مهرماه سال جاری جمع آوری و به جز استان سیستان و بلوچستان مدرسه گلی و خشتی نخواهیم داشت.

۹۶ درصد واکسن‌های دامی در کشور تولید می‌شود

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: ۹۶ درصد واکسن‌های مورد نیاز حوزه دامی و بیش از ۳۵ درصد واکسن حوزه پرنده به دست متخصصان توانمند داخل کشور تولید می‌شود.

علیرضا رفیعی پور روز چهارشنبه در پایان سفر خود به استان سمنان اظهار کرد: سال گذشته ۱۲ میلیارد دز در حوزه طیور و ۳۰۰ میلیون دز در حوزه دامی به منظور پیشگیری از تهدیدهای زیستی و تأمین سلامت دام و غذای سالم واکسیناسیون انجام شد.

وی ادامه داد: نگرانی در رابطه با کمبود واکسن و اقلام دارویی وجود ندارد و در زمینه دارویی، اقلام مورد نیاز تولیدکنندگان کشور برای هفت ماه آینده تأمین شده و سمنان به عنوان یکی از استان‌های پیشرو در زمینه تولید واکسن و داروهای دامی است که به اندازه ۶ ماه نیاز کشور ذخیره دارد.

۱۵ پهنه جنگل‌های هیرکانی ثبت جهانی می‌شوند

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ثبت جهانی ۱۵ پهنه از اثر طبیعی جنگل‌های هیرکانی در محدوده استان‌های مازندران، گلستان، گیلان و سمنان در دستور کار است.

محمد حسن طالبیان روز چهارشنبه در جلسه شورای ثبت میراث ناملموس کشور در شهر سرعین افزود: از ۲ میلیون هکتار جنگل‌های هیرکانی، ۱۵ پهنه برای ثبت انتخاب شده و می‌تواند تحول قابل توجهی در گردشگری استان‌های ذکر شده به دنبال داشته باشد.

مادر شایسته ایرانی انتخاب می‌شود

بنیانگذار بنیاد فرهنگی بین المللی مادر گفت: مادر شایسته ایران اسلامی از بین استان‌های کشور امسال انتخاب و به عرصه بین المللی معرفی می‌شود.

«غلامرضا محمدی» روز چهارشنبه در دومین آیین تجلیل از مادران نمونه استان مرکزی افزود: آیین نکوداشت از مادران نمونه در ۲۹ استان کشور برگزار شده است و اراک دومین کلانشهری است که این آئین را برای پاسداشت خدمات مادران برگزار می‌کند.

وی اظهار داشت: امسال برای نخستین با از مادران ۱۷ قومیت و چهار دین الهی نیز با هدف اتحاد و انسجام ملی تجلیل می‌شود.

استکبار با سرنگونی پهپاد آمریکایی گیج و مبهوت شد

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به انهدام پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی با تیزهوشی و تخصص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: بار دیگر سران استکبار و رئیس جمهوری آمریکا گیج و مبهوت قدرت نظامی ایران اسلامی شدند و به قدرت نظامی کشورمان پی ببرند.

به گزارش روابط عمومی سپاه امام علی بن ابیطالب (ع) قم، سردار سرتیپ پاسدار غلامحسین غیب پرور روز چهارشنبه در همایش تخصصی مسئولان و مدیران فرهنگی سپاه‌های استانی سراسر کشور در مجتمع یاوران مهدی (عج) استان قم ابراز امیدواری کرد: همان طور که در عرصه نظامی حرف برای گفتن داریم باید در عرصه فرهنگی نیز حرف برای گفتن داشته باشیم تا دشمنان در رسیدن به اهدافشان مأیوس باشند و نتوانند مانع درخشش طلوع خورشید انقلاب اسلامی در جهان شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =