افزایش تعامل در خانواده ها راهکار تقویت توان دفاعی علیه مواد مخدر است

تهران- ایرنا- مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت ۲۶ ژوئن روز جهانی مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر و قاچاق غیر قانونی بر نقش اساسی ارتباط و تعامل در خانواده ها، مدارس و جوامع در تقویت توان دفاعی جوامع علیه مواد مخدر تاکید کرد.

«یوری فدوتف» روز چهارشنبه در این پیام خاطرنشان کرد: سوء مصرف مواد یک مشکل پیچیده در میانه راه مسایل اجتماعی، امنیت و بهداشت عمومی است. این مشکل قربانیان سنگینی را در خانواده‌ها و جوامع ما می‌گیرد و هر سال جان بیش از نیم میلیون نفر را می‌گیرد. روز جهانی مبارزه با سوء مصرف مواد و قاچاق غیر قانونی بر این بحران قابل پیشگیری و بر جستجوی جهانی برای یافتن پاسخ‌های موفق و پیشرفته تاکید می‌کند.

مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر سازمان ملل در ادامه این پیام افزود: جامعه بین الملل مصمم به مقابله با مشکل مواد مخدر در جهان است و در اعلامیه وزرا که در اجلاس کمیسیون مواد مخدر در وین در ماه مارس امسال اتخاذ شد، بار دیگر بر این مهم تاکید کرد. برای موثر بودن، رویکردهای جامع مورد نیاز است؛ راه حل های یکپارچه تنها زمانی ممکن هستند که نهادهای منصف و بشر دوستانه عدالت کیفری، بهداشت و مددکاری اجتماعی دست در دست هم و همگام کار کنند.

وی در ادامه نوشت: شعار امسال روز جهانی «سلامت همگام عدالت- عدالت همگام سلامت» است که به خوبی این امر را نشان می‌دهد.

بنابر نوشته بوری فدوتف، وابستگی به مواد به عنوان یک اختلال سلامت مزمن می‌بایست در راستای علم و استانداردهای بین المللی پیشگیری و درمان شود. به منظور پر کردن خلاها، حصول اطمینان از اینکه پاسخ‌ها جوانان و زنان را هم شامل می‌شوند، مبارزه با تبعیض و ارتقای جایگزین‌های زندان برای افراد با اختلالات مصرف مواد، همکاری بین نهادهای دخیل در عدالت و سلامت از اهمیت بسزایی برخوردار است.

در بخشی دیگر از پیام فدوتف می‌خوانیم: بازگشت به اجتماع و ساختارهای مقاومت علیه مواد می‌توانند در بازتوانی و ادغام مجدد در کمک به پیشگیری از جرم و خشونت سودمند باشند. ارتباط و تعامل در خانواده‌ها، مدارس و جوامع در تقویت توان دفاعی جوامع علیه مواد مخدر می‌تواند نقش اساسی داشته باشند. درک بهتری از مشکلات مواد مخدر نیز مورد نیاز است به منظور سیاستگذاری و همکاری بین المللی برای راه حل های مبتنی بر شواهد، تحقیق و تحلیل لازم است.

وی خاطرنشان کرد: دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به حمایت خود از تمام کشورها به منظور همکاری و ارتقای رویکردهای متوازن، سلامت مدار و حقوق مدار به چالش‌های مواد مخدر پایه گذاری کنوانسیون‌های بین المللی کنترل مواد مخدر تعهدات به حقوق بشر و آرمان‌های توسعه پایدار متعهد می‌ماند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =